Pārlekt uz galveno saturu

Uzmācīgas domas un darbības

Visiem ir raksturīgas normālas ikdienišķas darbības, kuras veicam regulāri katru dienu vai kādā noteiktā laika periodā. Tās mēs saucam par rituāliem vai paradumiem.

Attēls
obesīvi kompulsīvi traucējumi
Izveidots: 5. aprīlis, 2022. gads
Atjaunots: 3. janvāris, 2023. gads

Kā arī katram ir pazīstama situācija, kad, izejot no mājām, aizdomājamies vai durvis ir aizslēgtas. Šī doma kļūst uzmācīga, tās rezultātā parādās trauksme, un, lai trauksmes sajūtu mazinātu, mēs atgriežamies mājās, lai pārbaudītu vai durvis tik tiešām ir aizslēgtas. Pēc pārbaudes veikšanas trauksme mazinās un mēs dodamies tālāk savās ikdienas gaitās. Šīs uzmācīgas domas rodas cilvēka prātā pret paša gribu un rada trauksmes sajūtu. Tās var būt saistītas arī ar to, ka konkrētām lietām jābūt sakārtotām noteiktā kārtībā, bailēm inficēties vai nodarīt kaitējumu sev vai citiem. Uzmācīgas domas mēdz saukt arī par obsesijām. Savukārt darbības vai rituālas uzvedības, kas, parādoties uzmācīgām domām, tiek pildītas, lai mazinātu trauksmes sajūtu, sauc par kompulsijām. Tās var izpausties kā pārmērīga, atkārtota vai noteiktu skaitu lietu pārbaudīšana, piemēram, durvju slēdzenes, gaismas telpā pārbaudīšana, kā arī tuvinieku, mājdzīvnieku pārbaudīšana, vai ar viņiem viss ir kārtībā. Kompulsijas var būt arī kā skaitīšana līdz kādam skaitlim, specifiskas darbības, kurām nav konkrēta mērķa vai funkcijas, dažādu vārdu atkārtošana, lietu uzkrāšana. Visas šis parādības ir pilnīgi normālas, ja tās netraucē veikt ikdienas darbus un nekļūst par dominējošu dzīves daļu. Taču ja uzmācīgas domas un darbības aizņem daudz laika, ilgst vairākas nedēļas un mēnešus un būtiski ietekmē un apgrūtina veikt ikdienas aktivitātes, tad ir runa par nopietnu traucējumu esamību, kas tiek saukta par obsesīvi kompulsīvi traucējumiem un ir nepieciešama profesionāla palīdzība.

Saistīto diagnožu saraksts

Tēma

Mentālā veselība

Mentālo veselību raksturo dažādi dzīves aspekti un svarīgi pievērst uzmanību tiem visiem, lai saprastu, vai jūtamies apmierināti ar savu ikdienu.

Informatīvie materiāli