Pārlekt uz galveno saturu

Valodas attīstības aizture

Valodas attīstības aizturi raksturo nepietiekama valodas attīstība konkrētajā vecumposmā – bērna attīstītās valodas spējas ir mazākas nekā vienaudžiem.

Attēls
valoda
Izveidots: 24. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Agrīnajā attīstībā to raksturo aizkavēta skaņu izruna un veidošana, vārdu veidošana, samazināts vārdu krājums un teikumu veidošana. Problēmas izmantot valodu komunikācijā un savstarpējā saziņā. Nereti bērns var aizstāt valodas izmantošanu ar dažādiem neverbālās komunikācijas veidiem, piemēram, žestiem (norādīt uz lietām, ko vēlas, ar pirkstu nevis lūgt tās).

Valodas attīstības traucējumiem var būt vairāki veidi:

  • Ekspresīvās valodas traucējumi – bērns, iespējams, saprot apkārtējo teikto, bet neizmanto valodu, lai iesaistītos komunikācijā un paustu savas vēlmes, tai skaitā, var būt grūtības izrunāt vārdus, veidot teikumus;
  • Receptīvās valodas traucējumi – ir grūtības saprast dzirdēto informāciju, uztvert valodu no citiem runātājiem;
  • Pragmatiski valodas traucējumi – grūtības saistīt valodu ar sociālām situācijām, izprast tās atbilstošāko lietojumu saziņā ar citiem.

Pamati runas un valodas prasmēm tiek ielikti līdz trīs gadu vecumam. Valodas traucējumi sastopami bieži, pirmsskolas vecumā skar 7-8% bērnu. Bieži ir dati par līdzīgiem traucējumiem tuviniekiem.

 

Saistītās saslimšanas

Valodas attīstības aizture ir viens no neirālās attīstības traucējumiem un var būt sastopams izolēti viens pats vai var kā viena no pazīmēm kādiem citiem traucējumiem, piemēram, autiskā spektra vai intelektuālās attīstības traucējumiem.

Saistīto diagnožu saraksts

Kad jāvēršas pie ārsta

Valodas attīstības aiztures gadījumā noteikti jāvēršas pie medicīnas jomas speciālistiem, lai veiktu papildu izmeklējumus un noskaidrotu iespējamo grūtību iemeslus, tāpat tas palīdzēs savlaicīgi saņemt palīdzību un trenēt atbilstoši bērna prasmes jau no agra vecuma, lai veicinātu to vislabāko attīstību.

Saistītās ārstu specialitātes

Apakštēma

Runa

Runa ir saziņas veids, ko veido valodas vārdi un frāzes.