Pārlekt uz galveno saturu

Elektroniskās cigaretes un citas nikotīna piegādes ierīces

Šobrīd nav pierādījumu tam, ka elektroniskā cigarete būtu droša alternatīva tabakas izstrādājumiem!

Attēls
e-cigarete
Izveidots: 26. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 10. janvāris, 2023. gads

Pēdējo gadu laikā strauji aug pieprasījums pēc alternatīviem un „veselīgākiem” nikotīnu saturošiem izstrādājumiem, kas spētu apmierināt nikotīna radīto tieksmi, nemazinot tabakas smēķēšanas rezultātā izjusto baudas sajūtu. Tā rezultātā ir pieejami jauni izstrādājumi, kas izmanto dažādas tehnoloģijas (karsēšana, pulvarizācija), lai patērētājs varētu uzņemt nikotīnu bez tabakas klātbūtnes vai turpināt tabakas lietošanu, taču bez tabakas degšanas rezultātā radīto kancerogēno vielu inhalācijas.

Šie izstrādājumi tiek reklamēti kā nekaitīgākas alternatīvas tabakas izstrādājumiem, taču kā liecina jaunāko pētījumu dati, šīs ierīces ir kaitīgas ne tikai to lietotājiem, bet arī apdraud progresu, kas globāli gūts gadu desmitiem ilgā cīņā pret tabakas epidēmiju un tās izplatību, tā vietā veicinot jaunas no nikotīna atkarīgas paaudzes attīstību.

Elektroniskā cigarete jeb Ecigarete ir šobrīd vispopulārākā  alternatīva tabakas izstrādājumu smēķēšanai, kuras pamatā ir sintezēta nikotīnu saturoša šķidruma karsēšana un inhalācija jeb veipošana. Lai gan 2017. gadā vien 1% aptaujāto iedzīvotāju Latvijā ziņojuši, ka šobrīd lieto elektroniskās cigaretes, 2015. gadā jau 20% 16 gadīgo skolēnu elektroniskās cigaretes lietojuši regulāri.

Lai gan šobrīd nav skaidri zināms elektronisko cigarešu smēķēšanas ietekmes rezultāts ilgtermiņā, ir būtiski pierādījumi, ka:

  • Elektronisko cigarešu tvaiks var izraisīt akūtu endotēlija šūnu disfunkciju, savukārt ilgtermiņa tvaika inhalācijas sekas nav zināmas;
  • Elektronisko cigarešu tvaika sastāvdaļas var izraisīt oksidatīvo stresu, kas atbalsta pieņēmumu, ka ilgtermiņā tiks izraisītas slimības un audu traumēšana;
  • Elektronisko cigarešu lietošana izraisa atkarību;
  • Elektronisko cigarešu tvaikā esošās ķīmiskās vielas var izraisīt DNS bojājumus un mutaģenēzi, kas apliecina pieņēmumu, ka ilgtermiņa e-cigarešu lietošana varētu palielināt ļaundabīgo audzēju attīstības risku;
  • Elektronisko cigarešu lietošana palielina tabakas izstrādājumu lietošanas risku jauniešu un jaunu pieaugušo vidū.

Jaunākajos pētījumos ir konstatēts, ka e-cigarešu šķidrumu citotoksiskā iedarbība lielākoties ir saistīta tieši ar elektronisko cigarešu šķidrumiem pievienoto aromatizējošo vielu inhalāciju. Tās ir vielas, kas plaši tiek izmantotas pārtikas ražošanā un tiek uzskatītas par drošām pārtikas piedevām. Taču šo pašu vielu izmantošana e-cigarešu šķidrumu sastāvā nevar tikt uzskatīta par inhalācijai drošām.

Pētījuma rezultāti apliecina, ka arī ierīces, kuru darbības pamatā ir tabakas karsēšana nevis dedzināšana, izraisa tādu pašu kaitējumu plaušu šūnām kā tradicionālās cigaretes un elektroniskās cigaretes. Rezultāti liecina, ka gan cigarešu dūmi, gan tvaiks, kas izdalās tabakas karsēšanas rezultātā, ir ļoti indīgs gan nelielā, gan lielā koncentrācijā, apliecinot, ka visa veida smēķēšanas izstrādājumu lietošana ir  kaitīga smēķētāju veselībai.

Šobrīd nav pierādījumu tam, ka elektroniskā cigarete būtu droša alternatīva tabakas izstrādājumiem!

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) sniegto informāciju šobrīd nav pierādījumu tam, ka nikotīnu saturošas elektroniskās cigaretes būtu efektīvs līdzeklis smēķēšanas pārtraukšanai. Tāpēc PVO rekomendē atbildīgās institūcijas stingri aicināt iedzīvotājus nelietot šos produktus.

Pētījumi apliecina, ka uz iepakojuma norādītie vielu daudzumi, kā arī pašas, vielas neatbilst patiesajam elektronisko smēķēšanas ierīču šķidruma sastāvam. Ir pierādījumi tam, ka nikotīns ir atrasts to elektronisko cigarešu šķidrumos, kur uz iepakojuma norādīts, ka produkts nesatur nikotīnu, kā arī, ka produkti satur virkni citu ķīmisku savienojumu, piemēram, dietilēnglikolu, kas ir augsti toksiska viela, dažādus nitrozamīnus (kancerogēni, kas atrodami tabakā) un citus cilvēku veselībai kaitējošus ķīmiskus savienojumus.

Nepamatotie apgalvojumi par šo produktu drošību vai veselīgumu attiecībā pret tabakas izstrādājumiem, kā arī cigarešu simulācija, var rosināt atsākt smēķēt bijušos smēķētājus, kā arī pievilināt tos patērētājus, kuri vēl pagaidām nav izvēlējušies lietot tabakas izstrādājumus.

Starptautiskos pētījumos vairākkārt atklātās preču nepilnības – preces satura neatbilstības norādītajam saturam un preču darbības nepilnības, kā rezultātā var notikt vielu pārdozēšana vai ierīces darbības traucējumi, kas rada apdraudējumu cilvēku veselībai un drošībai – var kalpot par iemeslu apšaubīt preces kvalitāti un drošību, un būt par iemeslu preces tirdzniecības aizliegumam valstī.

Saistītās diagnozes

Tēma

Atkarības

Ir tādas vielas, kas ietekmē mūsu smadzeņu darbību un izmaina pašsajūtu.  Atkarīgs cilvēks vairs nespēj kontrolēt apreibinošo vielu lietošanu.