Pārlekt uz galveno saturu

Ieteikumi, ko darīt, kad piedzīvo trauksmi

Pats būtiskākais ir saprast, ko trauksme signalizē.

Attēls
trauksme
Izveidots: 26. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 4. novembris, 2022. gads

Tev vajadzētu sev uzdot jautājumus: “Kāpēc es esmu satraukts? Vai manā dzīvē ir kaut kā par daudz? Kas manā dzīvē ir pretrunā ar to, ko daru un kā dzīvoju? Varbūt ir kādas lietas vai situācijas, ko nespēju pieņemt?”. Ja cilvēkam pašam ir grūti saprast, kāpēc trauksme rodas, var mēģināt par to runāt ar draugu, tuvinieku vai kādu uzticamu personu. Ja šāda izrunāšanās nespēj sniegt atbildes, labāk meklēt speciālista palīdzību. Tas var būt psihologs, psihiatrs vai psihoterapeits. Vienlaikus jāņem vērā, ka fizisko simptomu izmeklēšanai nepieciešama arī ģimenes ārsta konsultācija.

Ieteikumi:

  • Tikt skaidrībā ar savu ikdienas ritmu. Uzdot sev jautājumu: “Kāds ir mans dzīvesveids, ritms un režīms? Kādi ir mani vaļasprieki un aizraušanās?”. To vislabāk var izvērtēt katrs pats, un tam speciālista palīdzība parasti nav nepieciešama. Rekomendējams izveidot paradumus, kas ikdienu darīs harmoniskāku, radošāku, vieglāku. Ieteicams pārliecināties, ka ir pareizs dienas un miega režīms. Stundu pirms gulētiešanas izslēgt telefonu un neskatīties ziņas vai nepārlūkot sociālos tīklus. Apmēram vienā laikā jāceļas un jāiet gulēt. Pārskatīt savu uzturu un ēšanas paradumus.
  • Uzsākt fiziskas aktivitātes.  Ieteicams veltīt laiku pastaigām svaigā gaisā, gar jūru, mežā. Atrast fiziskas aktivitātes, kas patīk, piemēram, jogu, pilates vai skriešanu. Aktīvu fizisko kustību laikā aktivizēsies vielmaiņa – tā liks vairāk izstrādāties neiromediatoriem un līdz ar to izlīdzināsies un mazināsies trauksme. Ieteicama vidējas intensitātes fiziskā slodze. 2017. gadā publicētā pētījumā pierādīts, ka vidējas līdz augstas intensitātes spēka vingrojumi ir efektīvi trauksmes simptomu mazināšanā veseliem pieaugušajiem un pieaugušajiem ar fizisku vai psihisku saslimšanu. Pētnieki uzskata, ka pat īslaicīgu spēka vingrojumu un aerobo vingrojumu pielietošanai var būt efekts simptomu mazināšanā pieaugušajiem ar trauksmi. Fizisko vingrojumu efektivitātes uzturēšanai treniņiem jābūt individuāli pielāgotiem, tie jāveic regulāri un ilgtermiņā.
  • Iemācīties saprast un kontrolēt savu domu saturu. Veltiet laiku sev, iepazīstiet sevi, atļaujiet sev atpūsties. Nebaidieties būt divatā ar sevi! Iemācieties saprast, pamanīt un kontrolēt savas domas. Tas ir būtiski, jo mūsu domas veido konkrētas sajūtas. To iemācīties nav viegli, jo īpaši, kad nomāc satraukums un satraucošas domas, kas šķiet reālas, ticamas un neapšaubāmas. Šādas domas sauc par automātiskām negatīvām domām un pieņēmumiem. Pierakstiet lietas un situācijas, kas var izraisīt trauksmi, un apdomājiet soļus, kā ar to tikt galā.

Saistītās diagnozes

Tēma

Mentālā veselība

Mentālo veselību raksturo dažādi dzīves aspekti un svarīgi pievērst uzmanību tiem visiem, lai saprastu, vai jūtamies apmierināti ar savu ikdienu.

Atsauces