Pārlekt uz galveno saturu

Miegam palīdzošas metodes

Kuram gan nav gadījies tā, ka, iekāpjot gultā, pēkšņi prātā sāk nākt visādas stulbas domas? Par to reizi, kad pateici kaut ko muļķīgu? Par to, ka varbūt kaut kas slikts varētu notikt ar tevi vai tev tuvajiem cilvēkiem? Par to, kas notiek pasaulē? Par to, ka visa vienkārši ir pārāk daudz? Skolā paredzēts svarīgs pārbaudes darbs, bet nejūties gatavs?

Attēls
Miegam palīdzošas metodes
Izveidots: 30. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 31. maijs, 2023. gads

Tu neesi viens! Šādas domas ir ļoti daudziem cilvēkiem. Paskaties, ko saka citi jaunieši par to, kas viņiem traucē aizmigt vakarā! Miegu un pašsajūtu var uzlabot, tiekot galā ar uzmācīgajām domām par dažādām problēmām. Bieži vien šīs domas ir tik ļoti pierastas, ka šķiet, ka nekas labāk nepaliks, tomēr tā nav. Padomā par to, kas tevi uztrauc un pieraksti to! Kolīdz apzināsies problēmu, būs vieglāk ar to tikt galā. Parunā ar kādu, kam uzticies; tie var būt vecāki, citi radi, draugi vai arī, piemēram, skolas psihologs. Dažkārt pašam varētu būt grūti redzēt risinājumu problēmām, tādēļ šeit jaunieši dalās ar paņēmieniem, kas palīdz viņiem – varbūt tev kaut kas noder.

K., 17 gadi (zēns)

Dažkārt man uzrodas kāda jauna pumpa vai izsitums, kas man liek justies satrauktam par savu veselību; uzreiz sāku internetā meklēt simptomus un domāju: "Vai man nav šī slimība? Vai man kaut kas nav kārtībā? Cik es ilgi vēl dzīvošu? Es drīz miršu." Uzreiz man sākas trauksme, un es ļoti uztraucos. Dažkārt es tik ļoti satraucos, ka tas ietekmē manu gulēšanas režīmu, es nevaru aizmigt, un nākošajā rītā tas man liek justies miegainam un neļauj koncentrēties. Man pat dažreiz šīs problēmas parādās murgos.

Ar šo problēmu vēl joprojām cīnos, bet tagad esmu vairāk ar to iemācījies sadzīvot. Tagad es racionāli padomāju, nekrītu izmisumā un mēģinu sev ieskaidrot: "Hej, varbūt tev šī pumpa vai arī dīvainais izsitums ir, jo tu trešo dienu pēc kārtas ēd saldumus un neesi apēdis neko normālu, un tas nav ādas vēzis vai kāda nopietna infekcija, kuru google izmeta kā pirmo slimību." Es sevi šādās situācijās nomierinu, iestāstot sev, ka esmu veselīgs, man nav pamata uztraukumam, kā arī es cenšos fokusēties uz svarīgākām lietām, piemēram, zinātniski pētnieciskā darba rakstīšanu, un tad es piemirstu, ka vispār man kaut kas tāds ir bijis. Protams, es arī uzskatu, ka ir ļoti svarīgi aiziet pārbaudīt savu veslību vismaz vienreiz gadā, jo dažādām infekcijām var nebūt nekādu simptomu. Mani ļoti biedēja tas, ka es varētu kaut kādā veidā būt saslimis ar ko nopietnu, bet būt asimptomātisks. Man ar šīm domām palīdzēja tikt galā tas, ka nesen biju nodevis analīzes, kuru rezultāti bija ļoti labi, un nekas neliecināja par kādu nopietnu veselības problēmu; tas man lika justies daudz labāk.

Man pašlaik ir ļoti liels uztraukums par ZPD, jo man, piemēram, šis ir ļoti nopietns darbs, kas varētu palīdzēt tikt medicīnas fakultātē, ja mani uzaicinās uz valsts zinātniskās pētniecības konferenci un ja es dabūšu kādu godalgotu vietu tur. Šis uztraukums man ir radījis negulētas naktis kā, piemēram, šodien, jo pašlaik šo rakstu gandrīz piecos naktī, tā kā visu dienu un nakti analizēju un ievācu informāciju. Es pašlaik vispār neievēroju nevienu miega higiēnas nosacījumu, bet man būtu ļoti grūti aiziet gulēt zinot, ka man ir tik daudz atlicis, ko darīt. Es bieži pat nakts vidū pamostos, jo stresa dēļ guļu ļoti slikti.

Brīvlaika sākumā es nedaudz iemācījos šo stresu samazināt. Es iegāju ļoti karstā vannā un sāku domāt par labām lietām, piemēram, ceļojumiem, kuros es nesen biju vai arī par labi pavadīto nedēļas nogali ar saviem draugiem un savā galvā šīs domas par pētniecisko darbu paspiedu malā ar šīm labajām domām. Karstā vanna mani ļoti nomierināja un palīdzēja aizmigt. Ļoti labi arī palīdzēja ieiet pirtiņā, karstajā gaisā es ļoti maz domāju, un līdz ar to man tajā vakarā stresa sajūtas gandrīz vispār izzuda, jo pirtī karstā tvaika gaisotnē varēju padomāt tikai par to, cik labi pašlaik jūtos. Es dažreiz arī apēdu kaut ko garšīgu un sāku skatīties kādu filmu, lai nedaudz paslēptos no tā stresa, kuru man rada skola.

Tēma

Miegs jauniešiem

Miegam ir būtiska nozīme cilvēka labsajūtas un veselības uzturēšanai un veicināšanai. Pusaudžu gadi ir pārmaiņu laiks – un miegs nav izņēmums.