Pārlekt uz galveno saturu

Dzimumdzīves uzsākšana. Kā saprast, vai esmu gatavs?

Pirms saki “jā” seksam, noteikti padomā, vai esi tam gatavs!

Attēls
dzimumdzīves uzsākšana
Izveidots: 18. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 30. septembris, 2022. gads

Dzimumdzīves uzsākšana ir svarīgs brīdis katra cilvēka dzīvē. Ir pavisam normāli, ja tev rodas dažādi jautājumi, uztraukums. Pirms saki “jā” seksam, noteikti padomā, vai esi tam gatavs! Kādas ir Tavas vēlmes un sajūtas? Te būs daži kontroles jautājumi, ko vari sev uzdot.

Vai es to daru, jo pats/pati to vēlos? Vai tāpēc, ka ,,visi to jau ir darījuši’’?

Vienaudžu spiediens ne vienmēr ir skaļi izteikts vārdos. Dažreiz tas izpaužas sajūtu līmenī – kā vēlme iederēties. Šāds spiediens bieži ir iemesls sākt darīt dažādas riskantas lietas – smēķēt, ievērot diētas, arī uzsākt seksuālas attiecības. Bet atceries – tā ir tikai un vienīgi tava dzīve! Tev nav jāpierāda kādam, ka esi pietiekami vērtīgs un stilīgs. Īpaši jau sākot seksuālas attiecības, kuras īsti nevēlies.

Vai es to daru, jo pats/pati to vēlos, vai tādēļ, ka to vēlas mana otrā pusīte?

Lai arī liekas, ka jūti kaunu un mulsumu, ar savu otro pusīti šis jautājums obligāti ir jāizrunā! Reizēm var šķist, ka partnerim(-ei) jau ir “apnicis gaidīt”. Iespējams, tas ir maldinoši un patiesībā arī otrs vēl nejūtas gatavs šim solim. Taču reizēm var būt arī tā, ka kāds no partneriem ātrāk ir gatavs spert “nākamo soli” attiecībās. Tev nav pienākuma izpatikt un izdabāt otram tik svarīgā jautājumā. Mīlošam partnerim, kuram rūp Tava labsajūta, vienmēr jāgaida un jāatbalsta!

Ko lai es izdaru, lai neiestātos grūtniecība?

Izlasi rakstiņu par kontracepciju vai griezies pie ārsta (ginekologa, ģimenes ārsta), lai pārrunātu šos jautājumus. Baidies, ka vecāki uzzinās par Taviem nodomiem? Atceries, ka no 14 gadu vecuma pie ārsta vari doties arī bez vecāku ziņas. Dažreiz liekas, ka tas nav jādara, jo par kontracepciju jau ir padomājusi otrā puse. Bet ja nu sanāks, ka jūs abi nezināt neko? Ir svarīgi izglītoties pašam, nevis paļauties, ka otrs visu izdomās un atrisinās.

Ko man darīt, lai nesaslimtu ar seksuāli transmisīvām infekcijām (STI)?

Izlasi rakstiņu par STI . Atceries – prezervatīvs ir vienīgais, kas pasargā no STI! Ja partneri nav pārbaudījušies uz STI, prezervatīvs jālieto visu dzimumakta laiku (no sākuma līdz beigām). Pārbaudes meitenēm veic ginekologs vai dermatovenerologs, bet puišus pārbauda dermatovenerologs vai urologs.

Nebaidies, bet nesteidzies! Ja šaubies, labāk pagaidi, līdz jutīsies tiešām drošs par savu lēmumu!

Tēma