Pārlekt uz galveno saturu

Fiziskās aktivitātes bērniem ar diabētu

Fiziskās aktivitātes ir trešā svarīgākā diabēta ārstēšanas plāna sastāvdaļa pēc insulīna un uztura plāna. Fiziskās aktivitātes ilgtermiņā palīdz mazināt kardiovaskulāro slimību risku.

Attēls
sportiskas aktivitates berniem ar diabetu
Izveidots: 31. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 19. maijs, 2023. gads

Bērni ar 1.tipa diabētu var piedalīties visa veida fiziskajās aktivitātēs, atbilstoši veicot uztura un insulīna plāna izmaiņas. Bērniem ar 1.tipa diabētu un viņu ģimenes locekļiem jāzina par dažādu fizisko aktivitāšu ietekmi uz glikozes līmeni asinīs un pasākumiem hipoun hiperglikēmiju novēršanai to laikā un pēc tām. Fiziskās aktivitātes ir ieteicamas bērniem ar 1.tipa cukura diabētu tāpat kā visiem veseliem bērniem (6-18 g.v. ≥ 60 min.katru dienu).

Ļoti būtiski ir kontrolēt glikozes līmeni asinīs pirms un pēc fiziskajām aktivitātēm, kā arī to laikā ik 30-40 minūtes vai pie sliktas pašsajūtas, lai:

  • Saprastu, kad nepieciešama papildus ogļhidrātu uzņemšana vai insulīna devas izmaiņas;
  • Uzzinātu, kā dažādas fiziskās aktivitātes ietekmē glikozes līmeni asinīs;
  • Laikus pamanītu hipoglikēmiju fizisko aktivitāšu laikā;
  • Pamanītu vēlīnās hipoglikēmijas tendences (tās var attīstīties līdz 7-11 stundām pēc lielākām fiziskām aktivitātēm).

Atkarībā no fizisko aktivitāšu veida un ilguma, pirms tām un to laikā var būt nepieciešams uzņemt papildus ogļhidrātus. Ogļhidrātus saturošiem produktiem jābūt pieejamiem gan fiziskās aktivitātes laikā, gan pēc tās.

Ja glikozes līmenis asinīs pirms fiziskās aktivitātes ir zem 7 mmol/l, parasti vēlams uzņemt papildus ogļhidrātus hipoglikēmijas profilaksei. Nav ieteicama augstas intensitātes (anaeroba) fiziska slodze, ja glikēmija >14 mmol/l un ketoni asinīs vai urīnā ir paaugstināti. Jebkura fiziskā aktivitāte ir aizliegta, ja ketoni ir izteikti paaugstināti (asinīs >1,5 mmol/l, urīnā 2+ un vairāk). Fiziska aktivitāte rūpīgi jāapsver, ja nesen bijusi hipoglikēmija.

Pie būtiskām ikdienas fizisko aktivitāšu izmaiņām (sporta diena, sporta vai atpūtas nometne, ceļojums, pārgājiens) iepriekš nepieciešams veikt atbilstošas uztura un insulīna plāna izmaiņas. Atsevišķas fiziskas aktivitātes ir saistītas ar paaugstinātu risku cilvēkiem ar cukura diabētu: niršana, kāpšana kalnos vienatnē.

Tēma

Diabēts

Cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas saslimšana, kuru raksturo paaugstināts glikozes (cukura) līmenis asinīs insulīna trūkuma, insulīna darbības traucējumu vai abu šo iemeslu kombinācijas dēļ.

Rehabilitācija

Rehabilitācijas programmas bērniem un pusaudžiem ar dažādiem funkcionēšanas ierobežojumiem, kas radušies iedzimtu vai iegūtu veselības stāvokļu rezultātā.