Pārlekt uz galveno saturu

Diabēts

Cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas saslimšana, kuru raksturo paaugstināts glikozes (cukura) līmenis asinīs insulīna trūkuma, insulīna darbības traucējumu vai abu šo iemeslu kombinācijas dēļ.

Attēls
diabets
Izveidots: 28. marts, 2022. gads
Atjaunots: 14. novembris, 2023. gads

Visbiežāk sastopami divi cukura diabēta varianti:

1. tipa cukura diabētu raksturo insulīna trūkums. Tā ir visbiežākā cukura diabēta forma bērniem, sākot no 1 gada vecuma. Slimības raksturīgās pazīmes- slāpes, bieža urinācija, nogurums, svara zudums- attīstās dažu nedēļu līdz mēnešu laikā. Vienīgā ārstēšana ir insulīna terapija.

2. tipa cukura diabētu raksturo insulīna rezistence jeb samazināta organisma jūtība uz insulīnu. Šīs diabēta formas biežums strauji pieaug bērniem ar aptaukošanos, parasti pēc 10 gadu vecuma, un augsta riska populācijās - afroamerikāņi, indiāņi, spāņi, Āzijas un Klusā okeāna salu iedzīvotāji. Slimības pazīmes ir tādas pašas kā 1. tipa cukura diabēta gadījumā, taču attīstās lēnāk, vairāku gadu laikā. Riska faktori ir palielināts svars, 2. tipa cukura diabēts pirmās pakāpes radiniekiem, gestācijas diabēts bērna mātei grūtniecības laikā. Šis diabēts bieži kombinējas ar citiem vielmaiņas traucējumiem - aknu aptaukošanos, izmainītu lipīdu līmeni asinīs, paaugstinātu asinsspiedienu, policistisko olnīcu sindromu.

Ja ir aizdomas par cukura diabētu, iespējams lietot vienkārši un ātri veicamus skrīningizmeklējumus - noteikt glikozes līmeni kapilārajās asinīs (no pirksta) ar glikometru, veikt urīna analīzi ar teststrēmeli. Diabēta diagnozi apstiprina, nosakot glikozes līmeni venozajās asinīs.

Ja cukura diabēts netiek diagnosticēts savlaicīgi, var iestāties ketoacidotiska koma - dzīvību apdraudošs stāvoklis ar bezsamaņu, kas, ja netiek ārstēts, var būt letāls.

Cukura diabētu nevar izārstēt, bet ar dažādām ārstēšanas metodēm ir iespējams kontrolēt slimību un novērst sarežģījumus.

Bērnam ar cukura diabētam raksturīgām pazīmēm pēc iespējas ātrāk jāgriežas pie ģimenes ārsta, ārpus ģimenes ārsta darba laika - tuvākā stacionāra NMPN. Bērnam ar diabētiskas ketoacidozes pazīmēm (sliktu dūšu vai vemšanu, vēdera sāpēm, paātrinātu un dziļu elpošanu, apziņas traucējumiem) nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība (112).

Labi kontrolēta cukura diabēta galvenais rādītājs ir tas, cik bieži izdodas noturēt cukura līmeni savās mērķa robežās bez lielām svārstībām. Galvenie faktori, kas ietekmē cukura līmeni asinīs, ir insulīna daudzums organismā un ogļhidrātu daudzums ēdienā. Zināmi faktori ir – fiziskā aktivitāte, citas saslimšanas, hormonu darbība, alkohols. Iespējams, kāds varē nosaukt vēl dažus, bet vai 42 cukura svārstību iemeslus? Zemāk iespējams noskatīties 2021. gada lekciju "42 faktori, kas ietekmē cukura līmeni asinīs". Lekciju vada Una Lauga-Tuņina, endokrinoloģe ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi specialitātē.

Vairāk par BKUS nodrošinātajiem pakalpojumiem pacientiem ar 1. tipa cukura diabētu. 

Informatīvie materiāli

Nepieciešamie speciālisti bērnam ar diabētu

Efektīvas aprūpes nodrošināšanai un komplikāciju riska mazināšanai diabēta komandas locekļiem jābūt pietiekošai pieredzei diabēta klīniskajos, apmācības, diētas, dzīvesveida, psiholoģiskajos un pēdu aprūpes jautājumos.

Analīzes bērniem ar diabētu

Veiksmīgas diabēta aprūpes pamatā ir regulāra dažādu analīžu veikšana, ar kuru palīdzību ir iespējams gan pārliecināties par to, cik veiksmīgi tiek kontrolēts diabēts, gan arī laicīgi atklāt iespējamās blakussaslimšanas un pēc rūpīgākas izmeklēšanas uzsākt to ārstēšanu.

Regulāra glikēmijas paškontrole

Regulāra glikēmijas paškontrole (4–8 reizes dienā) ir nepieciešama, lai sasniegtu individuālos glikēmijas mērķus, ilgtermiņā sasniegtu vēlamos vidējā glikozes līmeņa asinīs jeb HbA1C mērķus, kas cieši korelē ar diabēta akūto un vēlīno komplikāciju attīstību.

Uztura plāns bērniem ar diabētu

Bērniem ar 1.tipa diabētu un viņu ģimenes locekļiem jāapgūst labas zināšanas par uzturu un tā ietekmi uz glikozes līmeni asinīs.

Fiziskās aktivitātes bērniem ar diabētu

Fiziskās aktivitātes ir trešā svarīgākā diabēta ārstēšanas plāna sastāvdaļa pēc insulīna un uztura plāna. Fiziskās aktivitātes ilgtermiņā palīdz mazināt kardiovaskulāro slimību risku.

Atbalsta grupas

Grupas par un ap diabētu, kurās satikt līdzcilvēkus, dalīties pieredzē, meklēt atbalstu tad, kad tas visvairāk ir nepieciešams.

Laboratorās analīzes endokrinoloģijā

Cilvēka hormonālā regulācija ir pakļauta stingram bioloģiskam diennakts ritmam, tādēļ, izvērtējot analīžu rezultātus, ļoti svarīgi zināt analīžu nodošanas laiku. Pareizāku analīžu rezultātu var iegūt no agra rīta un tukšas dūšas paraugiem, ja ārsts nav individuāli norādījis citādāk.

Saistītā ārstniecība un rehabilitācija