Pārlekt uz galveno saturu

Diabēts

Cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas saslimšana, kuru raksturo paaugstināts glikozes (cukura) līmenis asinīs insulīna trūkuma, insulīna darbības traucējumu vai abu šo iemeslu kombinācijas dēļ.

Attēls
diabets
Izveidots: 28. Marts, 2022. gads
Atjaunots: 10. Augusts, 2022. gads

Visbiežāk sastopami divi cukura diabēta varianti:

1.tipa cukura diabētu raksturo insulīna trūkums. Tā ir visbiežākā cukura diabēta forma bērniem, sākot no 1 gada vecuma. Slimības raksturīgās pazīmes- slāpes, bieža urinācija, nogurums, svara zudums- attīstās dažu nedēļu līdz mēnešu laikā. Vienīgā ārstēšana ir insulīna terapija.

2.tipa cukura diabētu raksturo insulīna rezistence jeb samazināta organisma jūtība uz insulīnu. Šīs diabēta formas biežums strauji pieaug bērniem ar aptaukošanos, parasti pēc 10 gadu vecuma, un augsta riska populācijās- afroamerikāņi, indiāņi, spāņi, Āzijas un Klusā okeāna salu iedzīvotāji. Slimības pazīmes ir tādas pat kā 1.tipa cukura diabēta gadījumā, taču attīstās lēnāk, vairāku gadu laikā. Riska faktori ir palielināts svars, 2.tipa cukura diabēts 1.pakāpes radiniekiem, gestācijas diabēts bērna mātei grūtniecības laikā. Šis diabēts bieži kombinējas ar citiem vielmaiņas traucējumiem- aknu aptaukošanos, izmainītu lipīdu līmeni asinīs, paaugstinātu asinsspiedienu, policistisko olnīcu sindromu.

Cukura diabēta aizdomu gadījumā var lietot vienkārši un ātri veicamus skrīningizmeklējumus- glikozes noteikšanu kapilārās asinīs (no pirksta) ar glikometru, urīna analīzi ar teststrēmeli. Diabēta diagnozi apstiprina, nosakot glikozes līmeni venozās asinīs.

Ja cukura diabēts netiek diagnosticēts savlaicīgi, var iestāties ketoacidotiska koma - dzīvību apdraudošs stāvoklis ar bezsamaņu, kas neārstēts noved līdz nāvei.

Cukura diabētu nevar izārstēt, bet ar pieejamām ārstēšanas metodēm var kontrolēt slimību un novērst sarežģījumus.

Bērnam ar cukura diabēta raksturīgajām pazīmēm pēc iespējas ātrāk jāgriežas pie ģimenes ārsta, ārpus ģimenes ārsta darba laika - tuvākā stacionāra NMPN.

Bērnam ar cukura diabēta raksturīgajām pazīmēm un diabētiskas ketoacidozes pazīmēm: slikta dūša vai vemšana, vēdera sāpes, paātrināta un dziļa elpošana, apziņas traucējumi – jāizsauc NMPD.

Finansiāls atbalsts insulīna sūkņu un glikozes sensoru iegādei

No 2021. gada marta tiek piedāvāts finansiāls atbalsts ar Medtronic insulīna sūkņiem Paradigm Veo un MiniMed 640G savietojamu glikozes sensoru (Enlite) iegādei.

Šim mērķim NVD ir piešķīris konkrētu vienreizēju naudas summu, kas izlietojama 2 gadu laikā un pietiks ierobežotam pacientu skaitam.

Uz atbalstu var pretendēt augstāk minēto sūkņu lietotāji.

Pieteikšanās ar e-pasta starpniecību: diabets@bkus.lv, ar norādi "Enlite glikozes sensori".

Informatīvie materiāli

Nepieciešamie speciālisti bērnam ar diabētu

Efektīvas aprūpes nodrošināšanai un komplikāciju riska mazināšanai diabēta komandas locekļiem jābūt pietiekošai pieredzei diabēta klīniskajos, apmācības, diētas, dzīvesveida, psiholoģiskajos un pēdu aprūpes jautājumos.

Analīzes bērniem ar diabētu

Veiksmīgas diabēta aprūpes pamatā ir regulāra dažādu analīžu veikšana, ar kuru palīdzību ir iespējams gan pārliecināties par to, cik veiksmīgi tiek kontrolēts diabēts, gan arī laicīgi atklāt iespējamās blakussaslimšanas un pēc rūpīgākas izmeklēšanas uzsākt to ārstēšanu.

Regulāra glikēmijas paškontrole

Regulāra glikēmijas paškontrole (4– 8 reizes dienā) ir nepieciešama, lai sasniegtu individuālos glikēmijas mērķus, ilgtermiņā sasniegtu vēlamos vidējā glikozes līmeņa asinīs jeb HbA1C mērķus, kas cieši korelē ar diabēta akūto un vēlīno komplikāciju attīstību.

Uztura plāns bērniem ar diabētu

Bērniem ar 1.tipa diabētu un viņu ģimenes locekļiem jāapgūst labas zināšanas par uzturu un tā ietekmi uz glikozes līmeni asinīs.

Fiziskās aktivitātes bērniem ar diabētu

Fiziskās aktivitātes ir trešā svarīgākā diabēta ārstēšanas plāna sastāvdaļa pēc insulīna un uztura plāna. Fiziskās aktivitātes ilgtermiņā palīdz mazināt kardiovaskulāro slimību risku.

Atbalsta grupas

Grupas par un ap diabētu, kurās satikt līdzcilvēkus, dalīties pieredzē, meklēt atbalstu tad, kad tas visvairāk ir nepieciešams.

Laboratorās analīzes endokrinoloģijā

Cilvēka hormonālā regulācija ir pakļauta stingram bioloģiskam diennakts ritmam, tādēļ, izvērtējot analīžu rezultātus, ļoti svarīgi zināt analīžu nodošanas laiku. Pareizāku analīžu rezultātu var iegūt no agra rīta un tukšas dūšas paraugiem, ja ārsts nav individuāli norādījis citādāk.

Saistītā ārstniecība un rehabilitācija