Pārlekt uz galveno saturu

Uztura plāns bērniem ar diabētu

Bērniem ar 1.tipa diabētu un viņu ģimenes locekļiem jāapgūst labas zināšanas par uzturu un tā ietekmi uz glikozes līmeni asinīs.

Attēls
ediens berniem ar diabetu
Izveidots: 31. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 13. februāris, 2023. gads

Iesaka izvēlēties veselīgu uzturu, lai mazinātu kardiovaskulāro slimību risku (produkti ar zemu glikēmisko indeksu, augļi un dārzeņi, pareizas taukvielas pareizā daudzumā). Ieteicams apēst vismaz 5 porcijas augļu un dārzeņu katru dienu. Produkti ar zemu glikēmisko indeksu samazina hiperglikēmijas epizožu biežumu un uzlabo glikēmijas kontroli.

Ēdienkartes sastādīšanā jāņem vērā arī sociālie un etniskie faktori.

Bērniem ar 1.tipa diabētu ir tāda pati pamata uzturvielu vajadzība kā citiem viņu vecuma bērniem. Uzturam jānodrošina pietiekoši enerģijas un barības vielu optimālai augšanai un attīstībai. Bērniem ar lieko svaru un viņu ģimenes locekļiem jāsniedz konkrēti uztura padomi svara normalizēšanai. Katrā ambulatorajā bērnu endokrinologa vizītē jāizmēra un jāizvērtē bērna svars un augums un rezultāti jāiezīmē individuālajā augšanas līknē, jo šie rādītāji korelē ar glikēmijas kontroli. Mērījumi jāveic konfidenciāli, ievērojot bērna privātumu.

Bērniem ar 1.tipa diabētu un viņu ģimenes locekļiem jāapgūst ogļhidrātu (maizes vienību) skaitīšana un insulīna devas pielāgošana ogļhidrātu daudzumam ēdienreizē (maizes vienības faktors). Apmācības laikā jāpārrunā pareiza uzturvielu proporciju un ēdienreižu laika izvēle. Apmācību nepieciešams veikt atkārtoti pēc nepieciešamības, izvērtējot zināšanas vismaz reizi gadā.

Papildus uztura apmācība nepieciešama, mainot insulīna terapijas režīmu, sportistiem, pacientiem ar individuālām diētām (celiakija, svara korekcija, gavēnis), pacientiem ar diabēta komplikācijām (nefropātija, diabētiska gastroparēze), pacientiem ar ēšanas traucējumiem. Bērniem un jauniešiem nepieciešams plānot ēdienu izvēli dažādās svinībās un sabiedriskās ēdināšanas vietas. No uztura vēlams izslēgt dzērienus ar lielu pievienotā cukura daudzumu (izņemot hipoglikēmijas ārstēšanai) un ēdienus ar augstu piesātināto tauku saturu (konditorejas izstrādājumi).

Bērniem ar 1.tipa cukura diabētu nav ieteicama izteikta ogļhidrātu ierobežošana uzturā (low-carbohydrate diet), jo tas var radīt augšanas traucējumus, ilgtermiņā pieaug kardiovaskulāro slimību un ēšanas traucējumu attīstības risks. Diēta ar izteikti samazinātu ogļhidrātu daudzumu var palielināt hipoglikēmiju risku.

Speciālie diabēta produkti netiek rekomendēti, jo tie satur vairāk tauku, ir dārgāki un tajos grūti izvērtēt reālo ogļhidrātu saturu. Saldinātāju (saharīns, aspartams, acesulfams K, ciklamāts, stēvija) lietošanai nav pierādīta kaitīga ietekme uz organismu, ja tos lieto pieļaujamajās dienas devās, kas norādītas uz iepakojuma.

Alkohola lietošana rada papildus riskus pacientiem ar cukura diabētu: pieaug ilgstošu vēlīno hipoglikēmiju risks (līdz 10-12 stundām pēc alkohola lietošanas).

Tēma

Diabēts

Cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas saslimšana, kuru raksturo paaugstināts glikozes (cukura) līmenis asinīs insulīna trūkuma, insulīna darbības traucējumu vai abu šo iemeslu kombinācijas dēļ.