Pārlekt uz galveno saturu

Epilepsijas pacienta sagatavošanās vizītei pie neirologa

Lai vizīte pie neirologa noritētu pēc iespējas raitāk un lietderīgāk, svarīgi sagatavoties.

Attēls
Epilepsijas pacienta sagatavošanās vizītei pie neirologa
Izveidots: 13. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 30. marts, 2023. gads
Uz katru vizīti līdzi jāņem:
  • Lēkmju dienasgrāmata – ar pierakstiem, kad un kādas lēkmes bijušas.
  • Lēkmju apraksts – jācenšas jau pirms vizītes noformulēt, cik veidu lēkmes bērnam novērotas, kādas ir katra lēkmju veida galvenās pazīmes, kādā secībā tās novērotas, cik ilgas ir lēkmes, cik ilgs atgūšanās periods. Ideāli, ja ir video ar visa veida lēkmēm, kas bērnam novērotas.
  • Iepriekš veikto izmeklējumu rezultāti, it īpaši elektroencefalogrāfijas (EEG), magnētiskās rezonanses (MR) un ģenētiskās izmeklēšanas slēdzieni.
  • Iepriekš lietoto pretepilepsijas medikamentu saraksts (pārtraukšanas iemesli – blaknes vai efekta nepietiekamība), kā arī šobrīd lietojamo medikamentu saraksts un devas.

Ja iepriekš tas vēl nav pārrunāts, var būt noderīgi noskaidrot, vai kādam no bērna asinsradiniekiem dzīves laikā bijušas epileptiskas lēkmes, ar drudzi saistīti (febrili) krampji vai kādi citi lēkmjveida notikumi.

Vecākiem jābūt gataviem arī atbildēt uz šādiem jautājumiem:
  • Kāda bija grūtniecība, un vai tās laikā bija kādi sarežģījumi? Ja jā, tad kādi?
  • Kurā grūtniecības nedēļā bērns piedzima? Cik dienas bija jāpavada dzemdību nodaļā? Vai bērnam tika dotas antibiotikas? Vai bērnam veica fototerapiju (apstarošana ar zilganu gaismu)?
  • Vai bērns spēja zīst un labi pieņēmās svarā? Kad bērns sāka staigāt? Mazāku bērnu vecākiem – kad sāka velties un sēdēt? Kad bērns sāka runāt? Vai ir bijusi apstāšanās vai pat regress attīstībā?

Saistītās apakštēmas

Epilepsijas diagnostikas principi

Pirmais solis, lai saprastu, vai pacientam ir epilepsija, ir rūpīga lēkmjveida notikumu izpausmju noskaidrošana. Ja lēkmes raksturs liecina, ka tā varētu būt epileptiska, ārsts nozīmē atbilstošus izmeklējumus.