Pārlekt uz galveno saturu

Datortomogrāfija sirdij ar angiogrāfiju

Datortomogrāfija (DT) ir viena no diagnostiskās radioloģijas metodēm, kuras pamatā ir rentgenstarojuma izmantošana. Datortomogrāfijā sirdij ar angiogrāfiju iegūst sirds, lielo asinsvadu un koronāro (sirdi apasiņojušo) asinsvadu šķērsgriezuma attēlus, kurus apstrādājot, var iegūt trīsdimensionālus attēlus.

Attēls
CT sirdij
Izveidots: 23. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 19. janvāris, 2023. gads

Izmeklējums sniedz nozīmīgu informāciju sirds un asinsvadu saslimšanu diagnosticēšanā, kā arī operācijas plānošanā. Atšķirībā no invazīvās angiogrāfijas, kuras veikšanai jāievada katetrs lielajās artērijās vai vēnās, datortomogrāfijas angiogrāfija ir mazāk traumatiska.

Kā notiek izmeklējums?

Atkarībā no pacienta vecuma un saslimšanas izmeklējumu veic ambulatori vai stacionārā.

Veicot datortomogrāfijas izmeklējumu, pacientu nogulda uz speciāla galda, ap kuru izmeklēšanas laikā rotē rentgenspuldze. Pacientam jāguļ mierīgi noteiktu laiku, maziem bērniem var būt nepieciešama anestēzija. Ja iespējama sadarbība, pacientam var lūgt īslaicīgi aizturēt elpu.

Pacientam vēnā nepieciešams ievadīt kontrastvielu, tāpēc pirms izmeklējuma vēnā ievieto perifēro intravenozo katetru. Izmeklējuma laikā caur katetru ievada kontrastvielu – tās ievade var izraisīt karstuma sajūtu un metālisku garšu mutē, tās ir normālas parādības.

Iespējams, pirms izmeklējuma pacientam pievienos elektrokardiogrāfijas elektrodus un izmeklējuma laikā veiks elektrokardiogrāfiju – sirds ritma pierakstu. Tas nepieciešams kvalitatīvākai izmeklējuma veikšanai.

Atkarībā no pacienta vecuma, pamatdiagnozes, saņemtās anestēzijas un reakcijas uz izmeklējumu pēc tam pacientu novēro slimnīcā no dažām stundām līdz diennaktij.

Izmeklēšana nav sāpīga vai nepatīkama.

Pirms izmeklējuma:

  • Lai izvairītos no nekvalitatīviem attēliem, pirms izmeklējuma pacientam jānoņem visi metāliskie priekšmeti (rotaslietas u.c.) no tām ķermeņa daļām, kuras plānots izmeklēt;
  • Izmeklējumā izmanto kontrastvielu, kas ļoti retos gadījumos var izraisīt nevēlamas blakusparādības – alerģiskas reakcijas vai nieru funkcijas pasliktināšanos. Pirms izmeklējuma jāinformē ārsts par iepriekšējām alerģiskām reakcijām uz kontrastvielu, kā arī citām alerģiskām reakcijām, ja tādas bijušas, nieru saslimšanām un citām hroniskām slimībām, ikdienā lietotiem medikamentiem. Iepriekš ambulatori vai iestājoties stacionārā, jānosaka nieru funkcijas rādītāji asins analīzēs (kreatinīns);
  • Izmeklējuma laikā ir svarīgi mierīgi gulēt, citādi nav iespējams iegūt kvalitatīvu attēlu. Maziem bērniem var būt nepieciešama vispārējā anestēzija. Šajā gadījumā pacientu pirms procedūras konsultē anesteziologs. Ja DT izmeklējumu veic vispārējā anestēzijā, astoņas stundas pirms izmeklējuma nedrīkst ēst un divas stundas pirms izmeklējuma nedrīkst dzert ūdeni.
Attēls
Nosacījumi pirms anestēzijas, lai tā būtu droša

Tēma

Kardioloģija

Kardioloģija ir medicīnas nozare, kas nodarbojas ar sirds un asinsvadu sistēmas slimību pētniecību, diagnostiku, ārstēšanu, profilaksi un rehabilitāciju.