Pārlekt uz galveno saturu

Magnētiskās rezonanses izmeklējums sirdij

Droša un nesāpīga attēldiagnostikas metode, kurā ķermeņa struktūru attēlu iegūšanai izmanto magnētisko lauku un radioviļņus. Pacientu nepakļauj rentgena staru iedarbībai. Ar MR sirdij ir iespējams iegūt augstas izšķirtspējas sirds attēlus.

Attēls
sirds
Izveidots: 23. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 1. februāris, 2023. gads

Izmeklējumu visbiežāk veic pacientiem ar iedzimtām sirdskaitēm diagnozes precizēšanai vai sirds anatomijas un funkcijas izvērtēšanai pēc iepriekš veiktas sirds operācijas, kā arī akūta miokardīta (sirds iekaisuma) un dažādu kardiomiopātiju diagnosticēšanai.

Kā notiek izmeklējums?

Atkarībā no pacienta vecuma un saslimšanām izmeklējumu veic ambulatori vai stacionārā.

MR iekārta sastāv no liela magnēta ar tuneli centrā un kustīga galda, uz kura nogulda pacientu. Galdu ar pacientu izmeklējuma laikā iebīda tunelī. Uzņemot attēlus, ierīce rada rūcošu skaļu troksni, tāpēc, lai pasargātu dzirdi, ausīs ievieto aizbāžņus un uzliek austiņas.

Izmeklējuma laikā ir svarīgi mierīgi gulēt, citādi nav iespējams iegūt kvalitatīvu attēlu, tāpēc maziem bērniem var būt nepieciešama anestēzija. Ja iespējama sadarbība, pacientam var lūgt īslaicīgi aizturēt elpu.

Parasti pacientam vēnā nepieciešams ievadīt kontrastvielu, tāpēc pirms izmeklējuma ievieto perifēro intravenozo katetru. Izmeklējuma laikā caur katetru ievada kontrastvielu.

Iespējams, pirms izmeklējuma pacientam pievienos elektrokardiogrāfijas elektrodus un izmeklējuma laikā veiks elektrokardiogrāfiju – sirds ritma pierakstu. Tas nepieciešams kvalitatīvākai izmeklējuma veikšanai.

Atkarībā no pacienta vecuma, saslimšanām, saņemtās anestēzijas un reakcijas uz izmeklējumu pēc tam pacientu novēro slimnīcā no dažām stundām līdz diennaktij.

Izmeklēšana pacientam nav sāpīga vai nepatīkama un parasti ilgst 30–120 minūtes.

Pirms izmeklējuma:

  • Lai mazinātu bērna satraukumu pirms procedūras, vienkāršiem vārdiem paskaidrojiet, kādēļ vajadzīgs MR izmeklējums. Ja nepieciešams, esiet blakus visu procedūras laiku, tāpat bērnam atļauts ņemt līdz mīļāko rotaļlietu;
  • Lai izvairītos no nekvalitatīviem attēliem, pirms izmeklējuma bērnam un pavadošajai personai, ja tā atradīsies bērnam blakus MR izmeklējuma laikā, jānoņem visi metāliskie priekšmeti – rotaslietas, pīrsingi, matu sprādzes, brilles, no kabatām jāizņem atslēgas, monētas, bankas kartes, kā arī mobilais telefons;
  • Izmeklējumā izmanto kontrastvielu, kas ļoti reti mēdz izraisīt nevēlamas blakusparādības – alerģiskas reakcijas vai nieru funkcijas pasliktināšanos. Pirms izmeklējuma jāinformē ārsts par iepriekšējām alerģiskām reakcijām uz kontrastvielu, kā arī citām alerģiskām reakcijām, nieru saslimšanām un citām hroniskām slimībām, ikdienā lietotiem medikamentiem. Iepriekš ambulatori vai iestājoties stacionārā, obligāti jānosaka nieru funkcijas rādītāji asins analīzēs (kreatinīns);
  • Maziem bērniem (parasti līdz septiņu gadu vecumam) un bērniem, kuri nespēj mierīgi nogulēt MR iekārtā, izmeklējumu veic vispārējā anestēzijā. Šajā gadījumā pacientu pirms procedūras konsultē anesteziologs. Ja MR izmeklējumu veic vispārējā anestēzijā, astoņas stundas pirms izmeklējuma nedrīkst ēst un divas stundas pirms izmeklējuma nedrīkst dzert ūdeni.

Kad nedrīkst veikt MR izmeklējumu?

Izmeklējumu nedrīkst veikt pacientiem, kam ir implantēts elektrokardiostimulators vai kāds cits metālisks implants, kurš nav savienojams ar MR izmeklējumu. Jebkuri implanti – gan savienojami, gan nesavienojami ar MR izmeklējumu – traucē iegūt kvalitatīvu attēlu un var radīt kļūdas, dažkārt tie mēdz uzkarst. Uz izmeklējumu obligāti jāņem līdzi implantētās ierīces pase. Izmeklējumu nevar veikt arī pacientiem, kam ir alerģija pret intravenozo kontrastvielu (gadolīniju) vai ir izteikti nieru darbības traucējumi.

Tēma

Kardioloģija

Kardioloģija ir medicīnas nozare, kas nodarbojas ar sirds un asinsvadu sistēmas slimību pētniecību, diagnostiku, ārstēšanu, profilaksi un rehabilitāciju.