Pārlekt uz galveno saturu

Ja bērnam sāp kakls: palīdzība mājas apstākļos

Augšējo elpceļu vīrusu infekciju gadījumā sāpošs kakls ir viena no biežākajām sūdzībām. Parasti sāpes ir simetriskas, tomēr pie atsevišķām saslimšanām tās var būt vienpusējas.

Attēls
Bērnam sāp kakls
Izveidots: 31. oktobris, 2022. gads
Atjaunots: 14. augusts, 2023. gads

Kakla sāpju diapazons ir ļoti plašs: tās var būt nelielas, radot tikai nelielu diskomfortu rīklē, bet tās var būt arī tik izteiktas, ka nav iespējams norīt pat siekalas. Ārstēšana atkarīga no kakla sāpju iemesla. Tā kā biežākie izraisītāji ir vīrusi, antibakteriālā terapija nav nepieciešama, jo tā cīnās tikai ar baktērijām.

Medikamenti

Dod bērnam sāpes mazinošus līdzekļus. Atkarībā no vecuma tie var būt gan sūkājamu pastilu vai tablešu, gan pūšamu aerosolu uz eļļas bāzes formā. Nepieciešamības gadījumā var dot arī ibuprofēnu vai paracetamolu bērna vecumam un svaram atbilstošā devā.

Uzturs

Dod bērnam padzerties – bieži un nelielos daudzumos. Izvairieties no karstiem dzērieniem un ēdieniem. Papildus uzturā ieteicams lietot vēsu, viegli sakošļājamu, mīkstu ēdienu, piemēram, saldējumu vai jogurtu.

Citi ieteikumi

Ja bērns prot, kaklu var skalot ar zāļu tēju. Neizmanto skalošanai sālsūdeni, jo tas vēl vairāk kairinās sāpošo kaklu. Nesildi bērna kaklu ar šalli vai karstām kompresēm.

Kādos gadījumos jādodas uz slimnīcu?

  • Ir apgrūtināta elpošana vai rīšana (var liecināt par kakla gļotādas tūsku).
  • Bērns izteikti siekalojas.
  • Bērns nevar atvērt muti, nespēj dzert un/vai ēst.

Saistītie simptomi

Tēma

Ko darīt, ja bērns saslimis?

Kā mājas apstākļos rīkoties, ja bērnam ir drudzis, klepus, sāp kakls, sāp auss, sākusies vemšana un/vai caureja vai ir aizcietējums?

Atsauces