Pārlekt uz galveno saturu

Jaundzimušo enterālās barošanas veidi un metodes

Enterālā barošana ir uztura terapijas veids, kad barības vielas ievada tieši kuņģa zarnu traktā.

Attēls
Jaundzimušais
Izveidots: 4. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 1. augusts, 2023. gads

Jaundzimušo enterālās barošanas metodes

1.Zīdīšana.

2.Ēdināšana no pudelītes.

3.Ēdināšana caur gastrālo zondi, kas ievadīta kuņģī caur degunu vai muti, vai transpilorisko zondi, kas ievadīta līdz pat divpadsmitpirkstu zarnai.

4.Ēdināšana caur stomu, kas ir mākslīgi izveidota atvere vēderā.

Jaundzimušo enterālās barošanas veidi

  1. Pilna enterālā barošana – saņemtais barības apjoms pilnībā nodrošina jaundzimušā fizioloģiskās vajadzības atbilstoši bērna svaram, grūtniecības nedēļai un slimības smagumam.
  2. Daļēja enterālā barošana – barības apjoms nesedz fizioloģiskās vajadzības. Šādās situācijās parasti trūkstošās barības vielas ievada vēnā, lietojot īpašus šķīdumus.
  3. Minimāla jeb trofiskā barošana – minimāls barības apjoms, kad barošanu vēl nevar kāpināt, tomēr minimālais barības apjoms palīdz zarnu traktam atveseļoties.

Zīdīšana

Mātes piens ir vislabākais ēdiens, jo mātes piens satur visas būtiskās uzturvielas, kas nepieciešamas bērna attīstībai.

Mātes piena priekšrocības:

- Satur visas augšanai un attīstībai nepieciešamās uzturvielas – piena cukuru (laktozi), olbaltumvielas un taukvielas, kas ir viegli sagremojamas, kā arī vitamīnus un minerālvielas.

- Veicina augšanu un orgānu attīstību.

- Pirmpiens ir unikāls, jo tā sastāvā ir daudz olbaltumvielu un visas svarīgās antivielas, kas pasargās bērnu no infekcijām.

- Satur oligosaharīdus – īpašus ogļhidrātus, kas veicina labvēlīgu baktēriju augšanu bērna gremošanas sistēmā. Palīdz aizsargāties no kaitīgām baktērijām.

- Zīdīšana samazina bērna risku turpmākās dzīves laikā saslimst ar ekzēmu, astmu un alerģijām.

- Palīdz nostiprināt īpašu saikni starp māti un bērnu.

Ēdināšana no pudelītes

Ja nav iespējams barot ar krūti bērna vai mātes veselības dēļ, ēdienu bērns saņem no pudelītes.

Ēdināšana caur zondi

Jaundzimušajam ievada speciālu trubiņu jeb zondi caur degunu (nazogastrālā zonde) vai muti (orogastrālā zonde) tieši kuņģī.

Zondes maiņa notiek pēc noteikta grafika.

Ēdināšanai caur zondi izmanto speciālu ierīci – infūzijas sūkni. Tas ir aparāts, kas ievada šķidrumu ar noteiktu ātrumu. Var izmantot gravitācijas metodi, kad ēdiens ar šļirces palīdzību un gravitācijas spēku ietek kuņģī.

Vienlaikus ar bērna ēdināšanu caur zondi jāveicina zīšana. Pirms barošanas bērnam uz lūpiņām ar vates kociņu uzliek nedaudz mātes piena un tad uzsāk ēdināšanu caur zondi. Kad mazulis būs paaudzies un izrādīs lielāku interesi par ēšanas procesu, var likt pie krūts laikā, kamēr bērnu ēdina ar zondes palīdzību.

Kādi bērni saņem ēdināšanu caur zondi?

  1. Ja bērns dzimis priekšlaicīgi – līdz 32. grūtniecības nedēļai. Koordinēt zīšanu, rīšanu un elpošanu jaundzimušajam izdodas vidēji ap 30. grūtniecības nedēļu. Dažiem zīdaiņiem ir nepieciešams ilgāks laiks – līdz pat 37. grūtniecības nedēļai vai vēlāk.
  2. Visi bērni, kuri nevar paši zīst vai norīt ēdienu, piemēram, bērniem ar elpošanas traucējumiem, kuriem nepieciešams elpošanas atbalsts ar aparātu. Intensīvās terapijas nodaļā daudziem bērniem ir nepieciešama ēdināšana caur zondi.

Kad bērns nevar saņemt enterālo barošanu?

Ja diagnosticētas iedzimtas patoloģijas – kuņģa zarnu trakta attīstības anomālijas, vēdera priekšējas sienas defekti, diafragmas trūce, zarnu nosprostojums, nekrotizējošais enterokolīts (smags zarnu iekaisums), smaga bakteriāla infekcija, nestabils vispārējais stāvoklis.

Kad jāpārtrauc ēdināšana caur zondi?

Ēdināšanas laikā bērnu ir jānovēro. Nekavējoties pārtrauciet procedūru, ja parādās kāds no šiem simptomiem: -    Ādas krāsas izmaiņas (tā kļūst bāla vai zilgana). -    Bērns aizrijas vai sāk klepot. -    Bērnam ir elpošanas traucējumi. -    Mazinās skābekļa mērījumi monitorā. -    Palēninās sirdsdarbība.

Ēdināšana caur stomu

Gastrostomijas caurulīte ir operācijas laikā tieši kuņģī ievietota caurulīte, caur kuru tiek ievadīts ēdiens, šķidrums vai zāles. Šo ēdināšanas veidu lieto situācijās, kad bērns caur muti nevar uzņemt pietiekami daudz barības vielu, kas nepieciešamas augšanai un attīstībai. Visbiežāk šāda caurulīte turas pie vēdera sienas ar šuvēm un nelielu baloniņu iekšpusē, tomēr tā var izkrist vai mainīt pozīciju. Ja tā notiek, nekavējoties jākonsultējas ar ārstu.

Informatīvie materiāli

Tēma

Mazuļa aprūpe

Mazuļa aprūpe ietver ne tikai atbilstoša uztura, apģērba un mājokļa nodrošināšanu, bet arī bērna veselības aprūpi, izglītošanu un audzināšanu.