Pārlekt uz galveno saturu

Ratu pārklāšana, sargājot mazuli no tiešiem saules stariem

Pētījumā pierādīts, ka karstā dienā, atrodoties tiešos saules staros, ratu pārklāšana ar flaneļa vai muslīna sedziņu var sasildīt ratu iekšpusi par gandrīz 4°C vien 20 minūšu laikā, tādējādi izraisot potenciāli bīstamas temperatūras mazulim.

Attēls
bērns ratos
Izveidots: 26. jūnijs, 2024. gads
Atjaunots: 27. jūnijs, 2024. gads

Vasarā, īpaši karstajās dienās, nereti jaunie vecāki cenšas pasargāt savas atvases no saules, pārklājot ratus, ratu kulbu ar sedziņu, kamēr bērns guļ diendusu. Taču jāņem vērā, ka ratu pārklāšana, to darot nepareizi, var būt bīstama mazuļa veselībai!

Zīdaiņi ir pakļauti lielākam pārkaršanas riskam nekā pieaugušie, tāpēc ir svarīgi ikdienā rūpēties par labi vēdinātām telpām, pietiekamu šķidruma daudzumu un laikapstākļiem atbilstošu apģērbu.

Kāpēc mazuļi ātrāk pārkarst nekā pieaugušie?

Trīs galvenie iemesli, kāpēc bērni ir vairāk pakļauti karstuma dūriena riskam:

  • Zīdainim ir daudz lielāks ādas virsmas laukums, kas tiek pakļauts karstuma iedarbībai, nekā pieaugušajam. Tas nozīmē, ka karstā laikā ķermeņa temperatūra paaugstinās straujāk,
  • Zīdainis, salīdzinot ar pieaugušo, svīst mazāk, tādējādi siltumatdeve notiek lēnāk,
  • Zīdainis ir atkarīgs no pieauguša cilvēka darbībām, tai skaitā, mazuļa pasargāšana no karstuma ietekmes. Vienīgais veids, kā mazulis var komunicēt, ir raudāšana. Tieši vecāki ir atbildīgi, lai karstā dienā mazulim būtu piemērots apģērbs un dienas karstākajā laikā no12.00 līdz 15.00 mazulis neatrastos tiešos saules staros. Labāk izvēlēties tādu pastaigu vietu un laiku, kur bērna rati neatrodas tiešos saules staros, ir vairāk koku un citu ēnotu vietu.

Kāpēc ratu apklāšana var būt bīstama?

2023. gadā veiktā pētījumā tika pierādīts, ka jau pēc 20 minūšu atrašanās ārā tiešos saules staros, ratu kulba iekšpusē uzkarst par 3,7oC vairāk nekā gaisa temperatūras ārā, ja tā tiek apklāta ar sausu flaneļa audumu, un par 2,6oC – apklājot ar sausu muslīna audumu.

Ko varam darīt, lai mazulim ratos būtu komfortabli?

Apklājot ratus ar sausu audumu, netiek mazināta saules staru iekļuve ratu iekšpusē! Sauss audums mazina gaisa plūsmu caur to, tādējādi tiek veicināta ratiņu uzkaršana, un gaisa temperatūra tajos pārsniedz apkārtējās vides gaisa temperatūru.

Pētījumā tika pierādīts, ka efektīvāk ratu temperatūru var mazināt, apklājot tos ar mitru muslīna audumu. Ja reizē ar mitru muslīna drānu bērna ratu apklāšanai papildus izmanto arī ratu ventilatoru, tad ratu iekšpusē temperatūru var samazināt pat par 5oC. Pateicoties ventilatoram, mitrums no muslīna auduma iztvaiko, tādējādi veicinot gaisa dzesēšanu bērna ratos.

Izmantojot ratu apklāšanai un atvēsināšanai mitru muslīna audumu, svarīgi atcerēties to regulāri apsmidzināt ar ūdeni, lai tas visu pastaigas laiku būtu mitrs un pilnvērtīgi pildītu atvēsināšanas funkciju.

Attēls
gaisa temperatūra ratos

1. attēls. Gaisa temperatūra bērnu ratos. Grafikas autore Sāra Kārtere (@_SKCarter)

Tēma

Mazuļa aprūpe

Mazuļa aprūpe ietver ne tikai atbilstoša uztura, apģērba un mājokļa nodrošināšanu, bet arī bērna veselības aprūpi, izglītošanu un audzināšanu.

Saistītās apakštēmas

Atsauces

Bin Maideen, M. F., Jay, O., Bongers, C., Nanan, R., & Smallcombe, J. W. (2023). Optimal low-cost cooling strategies for infant strollers during hot weather. Ergonomics, 66(12), 1935–1949.