Pārlekt uz galveno saturu

Veselīga uztura paradumu ceļvedis

Veselīgam uzturam ir liela nozīme jebkurā vecumā, bet īpaši bērnībā, jo no pieaugušajiem apgūtie uztura paradumi visbiežāk saglabājas uz visu mūžu.

Attēls
skolēnu pusdienas
Izveidots: 6. aprīlis, 2023. gads
Atjaunots: 6. aprīlis, 2023. gads

Atbilstoši Latvijas skolēnu veselības paradumu pētījuma datiem, pēdējo gadu laikā arvien samazinās 11, 13 un 15 gadus veco skolēnu skaits, kuri regulāri darba dienās ēd brokastis - 2018.gadā brokastis ēda tikai 57,4% skolēnu (2002. gadā - 74,5%). Pasaules Veselības organizācija iesaka bērniem un jauniešiem augļus un dārzeņus iekļaut katrā ēdienreizē, kopumā patērējot vismaz 5 augļu un dārzeņu porcijas dienā. 2018. gada dati liecina, ka vismaz reizi dienā augļus ēduši 26,8% pusaudžu, bet dārzeņus -  27,2%. 23% pusaudžu norādīja, ka vismaz reizi dienā ir ēduši saldumus, bet 6,2% vismaz reizi dienā ir dzēruši saldinātos bezalkoholiskos dzērienus.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra veiktajiem pētījumiem vairāk nekā piektdaļa 7 gadus vecu bērnu ir ar lieku ķermeņa masu vai aptaukošanos. Savukārt, 9 gadu vecumā skolēnu īpatsvars sasniedz jau ceturtdaļu no populācijas un 11 gadu vecumā 30% zēnu un 23% meiteņu ir ar lieko svaru un aptaukošanos.

Ir nepieciešams regulāri un konsekventi izglītot bērnus un viņu vecākus par veselīga uztura jautājumiem, kā arī veidot izpratni par uztura un ikdienas paradumu nozīmīgumu ilgtermiņa veselības saglabāšanā. Veselības ministrijas kampaņa "Augļi, ūdens, dārzeņi – Tavas veselības SUPERVAROŅI" veidota, lai aktualizētu veselīga uztura lomu un principus skolas vecuma bērniem, kā arī, lai sniegtu bērnu vecākiem vērtīgus ieteikumus veselīgu uztura paradumu ieviešanai ikdienas dzīvē.

Tēma

Uzturs

Uzturs ir uzturvielu kopums, kas vajadzīgs organisma dzīvības norišu normālai nodrošināšanai. Uzturs cilvēka ikdienā ir ļoti svarīgs; nepietiekama uztura gadījumā cilvēka organisms var mainīties un tikt traucēta tā darbība.

Atsauces