Pārlekt uz galveno saturu

Vakcinācija

Vakcinācija aizsargā cilvēkus pret nopietnām un dzīvībai bīstamām infekcijas slimībām, piemēram, gripu, difteriju, stingumkrampjiem, garo klepu, masalām, epidēmisko parotītu, masaliņām, meningokoku infekciju, invazīvu pneimokoku infekciju, poliomielītu un citām.

Attēls
Vakcinācija
Izveidots: 27. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 28. oktobris, 2022. gads

Vakcinācija var būt satraukuma pilns notikums, jo bērnam tiek izdarīta injekcija, kas var sagādāt sāpes un nepatīkamus pārdzīvojumus. Tāpēc esam izstrādājuši ieteikumus, kas padarīs procesu mierīgāku un vieglāku.

Veselības profilaksē vakcinācijai ir būtiska, efektīva un droša lomu. Vakcinācijas ietekme uz cilvēku veselību ir nenovērtējama - izņemot tīru ūdeni, nekam citam, pat ne antibiotikām, nav bijis tik liels iespaids uz cilvēku mirstības un saslimstības mazināšanu, kā arī populācijas izaugsmi.

Īpaši būtiska ir riska grupu bērnu un pieaugušo vakcinācija, jo tā pasargā tos, kuri ir vēl trauslāki un ievainojamāki.

Kas ir riska grupas un kā visefektīvāk šos cilvēkus pasargāt no vakcīnregulējamajām infekcijām, Ģimenes vakcinācijas centra speciālisti kopā ar ekspertiem ir sagatavojuši rekomendācijas par to, kā un kad šos bērnus un citas riska grupas pasargāt ar vakcinācijas palīdzību.

Informatīvie materiāli

Vakcinācijas pamatprincipi un termini

Infekcijas slimību specifiskā profilakse jeb vakcinācija ir droša metode, kas radīta, lai pasargātu pieaugušos un bērnus, jo īpaši zīdaiņus, no saslimšanas ar dzīvībai un veselībai bīstamām infekcijas slimībām, ko izsauc dažādi mikrobi – vīrusi, baktērijas, parazīti.

Vakcinācijas kontrindikācijas un piesardzības pasākumi

Kontrindikācija nozīmē, ka vakcīnas saņēmēja organisma īpatnību dēļ nedrīkst vai nav vēlams izmantot kādu vakcīnu. Kontrindikāciju neievērošana paaugstina būtisku nevēlamu notikumu risku var izraisīt reakcijas, no kurām iespējams izvairīties.

Vakcinācija alerģiskiem cilvēkiem

Ir dažas cilvēki, kuriem ir paaugstināts alerģisku reakciju risks. Īpaši - pacienti, kuriem jau bijusi alerģiska reakcija pret kādu vakcīnu vai tās sastāvdaļām, taču alerģiskas reakcijas var attīstīties arī cilvēkiem bez zināmiem riska faktoriem. Šādos gadījumos nepieciešama īpaša piesardzība.

Mīti par vakcināciju

Skaidrojam maldinošos apgalvojumus par vakcīnām un kādas sekas tās atstājušas un var atstāt uz mūsu veselību.

Apakštēmas

Vakcīnas

Vakcinācija ir droša metode, kas radīta, lai pasargātu pieaugušos un bērnus, jo īpaši zīdaiņus, no saslimšanas ar dzīvībai un veselībai bīstamām infekcijas slimībām.