Pārlekt uz galveno saturu

Hoānu atrēzijas operācija

Hoānu atrēzija ir nepareiza deguna mugurējās daļas attīstība.

Attēls
deguns
Izveidots: 27. aprīlis, 2022. gads
Atjaunots: 27. aprīlis, 2023. gads

Embrija attīstības laikā  izveidojas savienojums starp deguna mugurējo daļu un rīkli, bet pie hoānu atrēzijas tas nenotiek. Savienojums starp degunu un rīkli var neizveidoties vienā vai abās pusēs. Operācijas laikā šo savienojumu izveido.

Kāpēc to izmanto

Operācijas laikā izveido savienojumu starp degunu un rīkli, lai uzlabotu elpošanu caur degunu un izveidojušās gļotas varētu tīrīties uz rīkles pusi, kā notiek veseliem cilvēkiem, nevis nepārtraukti nākt ārā pa vienu nāsi.

Kas ir sagaidāms

Operāciju var veikt divos veidos – caur degunu ar endoskopu (kameru) un caur aukslējām mutē.

Kas sagaidāms procedūras laikā, pēc procedūras?

  • Visbiežāk operāciju veic caur degunu, jo tādējādi mazāk tiek bojāti apkārtējie audi un atlabšana ir vieglāka;
  • Ja operāciju veic caur muti, pēcoperācijas periodā būs jākopj mute, jāievēro diēta, lai labāk sadzītu brūce mutē. Pēc šīs operācijas būs arī lielākas sāpes. Parasti šo pieeju izvēlas gadījumos, ja deguns ir mazs un tajā nevar ievietot endoskopu un instrumentu.

Operācijas laikā ārsts degunā var ievietot stentus vai katetrus, lai nodrošinātu, ka izveidotā atvere neslēdzas. Visbiežāk ievieto smalku caurulīti, kuru pēc 1–2 dienām izņem. Ja slēgtas abas deguna puses, tad parasti ievieto stentu, ko izņem tikai pēc aptuveni viena mēneša. Bet ir gadījumi, kad neievieto neko.

Pēc operācijas ir jātīra deguns ar jūras sālsūdeni un deguna eļļu, lai dzīšana noritētu ātrāk un vieglāk.

Pēcoperācijas periodā jābūt ārsta uzraudzībā, kamēr deguns un/vai mute pilnībā sadzīst un ir skaidrs, ka deguna ejas nav atkārtoti slēgušās.

Rezultāti

Aptuveni 85% operāciju, kas veiktas caur degunu ar endoskopu, ir veiksmīgas. Pārējiem bērniem nepieciešama atkārtota operācija, lai novērstu atkārtotu deguna eju slēgšanos.

Bērniem, kuriem ir abpusēja deguna atrēzija, parasti ir arī citas ģenētiskas saslimšanas. Viņiem bieži nepieciešama atkārtota operācija, lai novērstu atkārtotu eju slēgšanos (restenozi).

Saistītās diagnozes

Saistītās ārstu specialitātes