Pārlekt uz galveno saturu

Insulīna zemādas injekcijas

Bērniem ar 1.tipa cukura diabētu zelta standarts ir intensīvas insulīna terapijas režīmi – multiplu injekciju režīms vai insulīna sūkņa terapija ar mērķi sasniegt optimālu vielmaiņas kontroli.

Attēls
diabeta tipi
Izveidots: 25. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 15. augusts, 2023. gads

Insulīna terapija jāuzsāk pēc iespējas ātrāk pēc diabēta diagnozes apstiprināšanas (parasti 6 stundu laikā, ja ir paaugstināts ketonu līmenis), lai novērstu vielmaiņas dekompensāciju un diabētisku ketoacidozi.

Insulīna terapija individuāli jāpielāgo katra pacienta mērķiem un vajadzībām. Multiplu injekciju režīms: subkutānas īsas darbības insulīna vai insulīna analoga injekcijas pirms ēdienreizēm vai pēc ēdienreizēm, kas tiek noteikts individuāli, kopā ar 1 vai vairākām pagarinātas darbības insulīna vai pagarinātas darbības insulīna analoga injekcijām diennaktī. Nepārtraukta subkutāna insulīna infūzija (insulīna sūkņa terapija): insulīna sūknis caur zemādā ievadītu katetru nepārtraukti ievada ieprogrammētu insulīna daudzumu bazālā režīmā, pacients pats ar sūkņa pogas palīdzību ievada insulīna bolus devu ēdienreizēs. Sūknī tiek lietots tikai īsas darbības insulīns vai īsas darbības insulīna analogs ar koncentrāciju 100 DV/ml. Insulīns jāievada tikai ar tā koncentrācijai paredzētu injektoru, lai izvairītos no bīstamas insulīna pārdozēšanas. Insulīna ievades vietas regulāri jāmaina, lai neveidotos zemādas sacietējumi (lipohipertrofijas). Ja bērns insulīna injekcijas veic pats, injekciju tehnika un ievades vietas regulāri jāpārbauda (vecāki, aprūpētāji, medicīnas darbinieki). Injekciju vietas nav nepieciešams dezinficēt, ja ir ievērota elementāra higiēna.

Visiem bērniem ar 1.tipa cukura diabētu jābūt pieejamam īsas darbības insulīnam dekompensācijas gadījumiem. Insulīnam jābūt ar rezervi, lai nerastos terapijas pārtraukumi.

Insulīns jāuzglabā atbilstoši noteikumiem, lai tā darbība būtu efektīva:

  • Insulīnu nedrīkst sasaldēt;
  • Insulīnu nedrīkst glabāt tiešos saules staros, uz radiatoriem, mašīnas salonā;
  • Lidojuma laikā insulīns jāpārvadā rokas bagāžā;
  • Insulīna rezerve jāglabā ledusskapī (4-8° C);
  • Atvērts insulīna flakons ir derīgs lietošanai 4 nedēļas, glabājot istabas temperatūrā (25° C), vai 3 mēnešus, glabājot ledusskapī;
  • Karstā klimatā insulīna transportēšanai jālieto aukstuma soma.

Izvēloties insulīna režīmu un injekcijas ierīces, jāņem vērā bērna un ģimenes viedoklis. Insulīna ievadīšanas ierīces darbības traucējumu gadījumā insulīnu vienmēr var ievadīt ar vienreizējo insulīna šļirci. Bērniem vēlams izmantot šļirces ar 0,5 DV vai 1 DV iedaļām. Ar insulīna šļirci drīkst ievadīt tikai 100 DV/ml koncentrācijas insulīnu. Insulīna sūkņa terapija ir insulīna ievades veids, kas visprecīzāk atdarina insulīna sekrēciju organismā.

Informatīvie materiāli

Saistītās diagnozes

Tēma

Diabēts

Cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas saslimšana, kuru raksturo paaugstināts glikozes (cukura) līmenis asinīs insulīna trūkuma, insulīna darbības traucējumu vai abu šo iemeslu kombinācijas dēļ.

Insulīna ievades materiālu sagatavoja JANA JAŅEVIČA diabēta aprūpes māsa