Pārlekt uz galveno saturu

Ketogēnā diēta

Kas ir Ketogēnā diēta? Kad un kāpēc to pielieto?

Attēls
ketogena dieta
Izveidots: 2. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 2. jūnijs, 2023. gads

Ketogēnā diēta ir terapeitiska diēta, tā ir precīzi aprēķināta un to drīkst pielietot tikai uztura speciālista un bērnu neirologa uzraudzībā. Lai gan nosaukums var radīt iespaidu, ka tas ir pilnīgi dabīgs terapijas veids un tādēļ mazāk kaitīgs nekā medikamenti, tomēr arī šai terapijai ir gan priekšrocības, gan blaknes.

Ketogēnā diēta – sagatavošanās

Par ketogēno diētu ne vienmēr pirmais ieminas neirologs. Reizēm tā ir vecāku iniciatīva. Jebkurā gadījumā vispirms šāda terapijas veida piemērotību un nepieciešamību pārrunā ar ārstējošo neirologu.

Nākamais solis ir uztura speciālista, kas specializējies ketogēnajā diētā, konsultācija. Uz konsultāciju jāierodas ar trīs dienu uztura dienasgrāmatu, vēlams, lai viena no dienām būt brīvdiena.

Pirms diētas sākšanas nepieciešams pārbaudīt karnitīnu līmeni. Asins paraugu šo analīžu veikšanai iespējams nodot jebkurā BKUS nodaļā vai ambulatori Ģenētikas mājā. Lai paraugu nosūtītu testēšanai, nepieciešams ģenētiķu konsīlijs. Ja bērns vēl nekad nav bijis pie ģenētiķa, nepieciešama konsultācija, lai tiktu pie analīzēm. Ja iepriekš jau bijusi ģenētiķa konsultācija, bet karnitīna analīzes nav veiktas, par analīžu nosūtīšanu neirologs vai uztura speciālists vienosies ar bērna ģenētiķi.

Kad saņemti karnitīna analīžu rezultāti (parasti paiet aptuveni trīs nedēļas), vecāki un ārsti saņem ziņu. Ja rezultāti ļauj sākt diētu, vienojamies par stacionēšanas datumu – parasti pirmdienu.

Uztura speciālists jau pirms iestāšanās nodaļā nosūta receptes, un, iestājoties stacionārā, jābūt līdzi norādītajiem produktiem, kā arī piederumiem – svariem, blenderim.

Jāņem līdzi lēkmju dienasgrāmata (tajā jābūt norādītam lēkmju skaitam pēdējo trīs mēnešu laikā), kā arī saraksts ar visiem medikamentiem, vitamīniem, uztura bagātinātājiem, homeopātiskiem līdzekļiem utt., ko bērns lieto. Līdzi jāņem preparātu iepakojumi, lai vajadzības gadījumā ārsts var pārbaudīt sastāvdaļu sarakstu un devas.

Pirmajā dienā parasti veic asins analīzes un izmeklējumus – elektroencefalogrāfiju, elektrokardiogrammu, ehokardiogrammu, ultrasonogrāfiju vēdera dobumam.

Otrajā dienā nāks uztura speciālists, un bērns sāks pakāpeniski pāriet uz ketogēnu uzturu. Lai gan teorētiski BKUS virtuve spēj nodrošināt bērnam nepieciešamo ketogēno uzturu, pirmajā nedēļā pavadošā persona vienmēr gatavo pati. Tas nepieciešams, lai slimnīcā praktiski izmēģinātu un iemācītos precīzu gatavošanas procesu, un varētu uzreiz noskaidrot radušās neskaidrības.

Tā kā pirmajās dienās pastāv hipoglikēmijas un/vai hiperketozes risks (tas ir, pārāk zems cukura līmenis asinīs vai pārāk augsts ketonu līmenis asinīs), pa rokai jābūt mazajai suliņai, lai nepieciešamības gadījumā var uzreiz iedot aptuveni 15–20 ml.

Ne vēlāk kā ceturtdien vecāks saņem glikometru un stripus. Glikozes un ketonu līmeni sākumā mēra trīsreiz dienā, bet, tiklīdz sasniegts stabils līmenis, mērīšana kļūst arvien retāka. Ilgstošie pacienti mēra tikai pēc vajadzības, kad ir aizdomas par pārāk zemu glikozes līmeni vai pārāk augstu ketonu līmeni.

Parasti piektdien analīzes atkārto. Ja bērns jūtas labi un izmeklējumi ir bez nozīmīgām novirzēm no normas, viņu no slimnīcas izraksta.

Nākamos kontroles izmeklējumus plāno pēc mēneša, tad pēc trim mēnešiem. Ilgstošie pacienti izmeklējumus veic reizi gadā. Tomēr arī starplaikos notiek konsultācijas, regulāri jāatsūta dienasgrāmata, lai nepieciešamības gadījumā var veikt diētas korekcijas.

Diētas iedarbība

Diētas pamatā ir jau gadsimtiem novērotā saikne, ka epileptiskas lēkmes mēdz izzust, kad cilvēks badojas. Galu galā izrādījās, ka šāda efekta sasniegšanai nav nepieciešams pilnībā pārtraukt ēst – galvenais ir pēc iespējas ierobežot ogļhidrātu daudzumu uzturā. Diētas pamatā ir vielmaiņas pārslēgšana, proti, nepieciešams, lai organisms turpmāk kā galveno enerģijas avotu izmanto nevis glikozi, bet ketonus. Glikoze tiek atbrīvota, sadalot apēstos ogļhidrātus (graudaugi, kartupeļi). Turpretī ketoni ķermenī veidojas, sadalot taukskābes. Glikozi izmantot ir vieglāk, tādēļ parasti organisms izvēlas to. Ievērojot ketogēno diētu, ogļhidrātu daudzums uzturā ir minimāls, tāpēc organisms ir spiests cītīgāk šķelt taukus, lai tiktu pie ketonvielām. Ja badojoties organisms iznīcina pats savu tauku rezerves, tad ketogēnās diētas gadījumā uztura uzdevums ir piegādāt taukus kā ketonvielu avotu.

Joprojām turpinās pētījumi par to, kā ketogēnā diēta spēj samazināt epileptisko lēkmju biežumu un smagumu, tomēr ir skaidrs, ka efekts tiek īstenots vairākos ceļos vienlaicīgi. Vispirms jau ar ketonu, nevis glikozes izmantošanu galvas smadzeņu šūnās. Stabilizējas glikozes līmenis asinīs – daļai pacientu pat nav nepieciešamības ievērot diētu, pietiek ierobežot saldumu lietošanu uzturā, lai iegūtu kaut nelielu pozitīvu efektu. Izmainās zarnu mikroflora, un līdz ar to arī jaunās valdošās baktērijas izdala citas vielas zarnu traktā. Galu galā dažnedažādu ceļu savstarpēji saistītas darbības rezultātā izmainās arī līdzsvars starp uzbudinošajām un nomierinošajām vielām galvas smadzenēs.

Diētas efektu katram pacientam vērtē pēc trīs mēnešiem – tad ārsts kopā ar uztura speciālistu un ģimeni pieņem lēmumu diētu pārtraukt vai turpināt. Ja diēta ir efektīva, pārsvarā to ievēro divus gadus un tad lemj par pārtraukšanu vai pāriešanu uz brīvāku režīmu. Tomēr ir situācijas, kad diēta jāievēro visu mūžu, piemēram, GLUT1 deficīta gadījumā cilvēka smadzenes nespēj uzņemt glikozi, tādēļ ketogēnā diēta ir vienīgais veids, kā ļaut bērnam normāli augt un attīstīties.

Pastāv vairāki ketogēnās diētas veidi – klasiskā diēta, modificēta Atkinsa diēta, zema glikēmiskā indeksa diēta. Klasisko diētu tālāk iedala atkarībā no uzturvielu attiecības, piemēram, ja uz katru netauku (ogļhidrāti un olbaltumvielas kopā) gramu ir četri grami tauku, attiecība ir 4:1. Parasti stacionārā diētu sāk ievērot pakāpeniski, dažu dienu laikā sasniedzot attiecību 3:1. Ja diētu sāk ievērot ambulatori, drošāk netauku un tauku attiecību kāpināt, sākot no 1:1. Modificētās Atkinsa diētas gadījumā ir noteikts atļautais ogļhidrātu apjoms dienā, piemēram, 15 g. Gan klasiskās diētas, gan modificētās Atkinsa diētas gadījumā tiek nodrošināts minimālais nepieciešamais olbaltumvielu daudzums. Diētas pirmsākumos uzskatīja, ka obligāti nepieciešams samazināt kaloriju un uzņemtā šķidruma daudzumu, tomēr mūsdienās šādus ierobežojumus nerekomendē.

Rīcība akūtās situācijās ketogēnās diētas pacientiem

Hipoglikēmija un hiperketoze. Kā rīkoties?
  • Par hipoglikēmiju pie ketogēnās diētas uzskata situāciju, kad asinīs ir šāds cukura līmenis: 
  •  < 2,5 mmol/l + slikta dūša, izteikta miegainība, bālums, svīšana, reibonis, paātrināta sirdsdarbība;
  • < 2,2 mmol/l bez simptomiem;
  • Hipoglikēmijas gadījumos jādod salds, cukuru saturošs dzēriens, daudzums – 20–30 ml;
  • Glikozes līmeni mēra ik pēc 15 minūtēm un pēc vajadzības atkārto salda, cukuru saturoša dzēriena devu, līdz cukura līmenis asinīs normalizējas;
  • Par hiperketozi sauc situāciju, kad ketonu līmenis asinīs ir > 7 mmol/l, tomēr jāsāk uzmanīties jau pie > 6 mmol/l;
  • Hiperketozes gadījumā sūdzības ir līdzīgas;
  • Taktika pie hiperketozes ir tāda pati kā pie hipoglikēmijas.
Akūtas slimības

Akūtas slimības gadījumā svarīgāk ir izārstēt to, nevis par katru cenu ievērot keto diētu. Ja nepieciešams, diētu var īslaicīgi pārtraukt un atjaunot pēc slimības uzveikšanas. Tomēr lielākoties arī akūtu slimību laikā diētu var pilnībā ievērot.

Pie jebkuras saaukstēšanās galvenais ir uzņemt daudz šķidruma – ūdens dzeršana parasti palīdz justies daudz labāk.

Ja, slimojot ar elpceļu infekciju, ir vēlme un vajadzība smidzināt kaklā, var izmantot, piemēram, “Decatylen Natural Spray” aerosolu (tas sastāv no četrām eļļām). Ja kakla iekaisums ir izteiktāks vai šķiet, ka sākas angīna, kaklu var skalot  ar sālsūdeni vai “Furasol” šķīdumu. Pie sāpēm un paaugstinātas temperatūras var izmantot paracetamola svecītes vai arī paraceptamolu, vai ibuprofēnu tablešu formā. Ja svecītes nelīdz, var aptiekā lūgt sagatavot vajadzīgo devu no “Brufen” ilgstošas darbības tabletēm – no visām ibuprofēna tabletēm šīm ir visdraudzīgākais sastāvs keto diētai.

Ja nepieciešams deguna aerosols, iesākumā var izmantot kādu no jūras ūdens veidiem; ja ar to nepietiek, var smidzināt, piemēram, “Xymelin”. 

Vēlamā taktika īsumā: daudz šķidruma + kaklā eļļas bāzes sprejs vai skalošana + citi medikamenti tablešu formā + izvairīties no sūkājamām tabletēm un sīrupiem.

Pamatprincipi

  1. Mērīt glikozes un ketonu līmeni biežāk (ik pēc 2–4 stundām).
  2. Nodrošināt šķidruma uzņemšanu adekvātā daudzumā:
    1. Ja bērna ķermeņa masa (ĶM) nepārsniedz 10 kg, fizioloģiski nepieciešami 100 ml/kg.
    2. Ja bērna svars ir 10–20 kg, aprēķins šāds: 1000 ml + 50 ml x (ĶM kilogramos – 10), tas ir, 50 ml par katru kg virs 10 kg.
    3. Ja svars ir lielāks par 20 kg, rēķina šādi: 1500 ml + 20 ml x (ĶM – 20), tas ir, 20 ml par katru kg virs 20 kg.
    4. Vēlams pusi no nepieciešamā šķidruma daudzuma uzņemt ar ūdeni.
    5. Ja bērns zaudē šķidrumu (paaugstināta temperatūra, vemšana, caureja), jāpalielina uzņemtā šķidruma daudzums. Tomēr, ja bērns ikdienā neuzņem rekomendēto daudzumu, arī fizioloģiskais apjoms var sniegt labu efektu – mazināt saslimšanas smagumu (uzlabo pašsajūtu, palīdz pazemināt temperatūru) un hiperketozes risku.
    6. Par nepieciešamību palielināt izdzertā šķidruma daudzumu var spriest pēc urīna krāsas – jo tumšāka, jo lielāks šķidruma trūkums.
    7. Lai veicinātu ūdens uzņemšanu, var izmantot šādus paņēmienus:
      1. ūdens + piparmētra vai dilles +/- ledus,
      2. ūdens + stēvija +/- ledus,
      3. ūdens + avene vai zemene (ierēķināt maltītē) +/- ledus,
      4. tēja + stēvija +/- ledus.
  3. Ja bērnam šķidrumu ievada vēnā, jābrīdina mediķi, ka nedrīkst izmantot glikozi un citus ogļhidrātus saturošus šķidrumus. Visdrošāk ir lietot fizioloģisko šķīdumu, atsevišķos gadījumos pieļaujama arī Ringera laktāta lietošana.
  4. Akūtas slimības laikā svarīgāk ārstēt akūto slimību, nekā noturēt ketonus stabilā līmenī.
  5. Ja nepieciešams lietot medikamentus akūtās slimības ārstēšanai, jācenšas piemeklēt tādus, kas nesatur vai satur pēc iespējas mazāk ogļhidrātu (“bez cukura” nenozīmē, ka nesatur ogļhidrātus).
  6. Palīgvielas, kas ir ogļhidrātu avots

    Cukuri: dekstroze jeb glikoze, fruktoze, laktoze, sukroze jeb saharoze (galda cukurs), palmu cukurs, agaves nektārs, cukurniedru sīrups, cukurniedru sula, kukurūzas sīrups, medus

    Maltodekstrīns

    Cukurspirti: eritritols, izomalts, glicerols (glicerīns), manitols (mannīts), maltitols (maltīts), sorbitols (sorbīts), ksilitols (ksilīts)

    Alkohols (etilspirts jeb etanols)

    Cietes: kukurūzas ciete, hidrogenētas cietes hidrolizāts, preželatinizēta ciete, nātrija cietes glikolāts

    Magnasweet

    Propilēnglikols

    Palīgvielas, kas nav ogļhidrātu avots

    Celuloze

    Karboksimetilceluloze

    Nātrija kroskarmeloze

    Hidroksimetilceluloze

    Hipromeloze jeb hidroksipropilmetilceluloze

    Mikrokristāliskā celuloze

    Polietilēna glikols

    Magnija stearāts

    Aspartāms

    Saharīns jeb superoze

    Kālija acesulfāms

    Stēvija (rebiana)

Diemžēl medikamentu aprakstos bieži vien nav norādīta palīgvielu koncentrācija, tādēļ jāizmanto šāds princips: svecītes (supozitoriji) labāk nekā tabletes un kapsulas, bet tabletes un kapsulas labāk nekā sīrupi. Ja bērns nespēj uzņemt tabletes vai kapsulas, var tās sasmalcināt (vai lūgt to izdarīt aptiekā).

“Saules aptiekā” iespējams izgatavot medikamentus – tad receptē jānorāda, ka pacients lieto ketogēno diētu, un kā vēlamo pildvielu jāraksta kalcija karbonātu vai celulozi. Jāņem vērā, ka daudzus medikamentus aptieka izgatavo no jau gatavām tabletēm – ja tajās ir ogļhidrāti, tie nonāks arī izgatavotajā pulverī, tomēr to noteikti būs mazāk nekā rūpnieciski ražotā sīrupā vai suspensijas pagatavošanai paredzētā pulverī. Aptiekas palīdzība var noderēt ne tikai gadījumos, kad nepieciešams sasmalcināt medikamentu, jo bērns vēl nemāk norīt tabletes vai kapsulas, bet arī precīzas devas nomērīšanai. Tādējādi pat no pieaugušajiem domātām tabletēm un kapsulām iespējams iegūt kapsulas (nepieciešamības gadījumā atveramas) bērnam piemērotā devā.

Informācija par medikamentu sastāvu atrodama tiešsaistes datubāzēs: https://www.zva.gov.lv/zvais/zalu-registrs/, https://www.medicines.org.uk/emc/

Medikamentu piemēri (nesatur nemaz vai satur minimālu daudzumu bīstamo ogļhidrātu)

Aktīvā viela

Medikaments

Forma

Zāļu aprakstā norādītais lietotāja vecums

Ibuprofēns

“Brufen” 800 mg

Ilgstošas darbības tabletes

No 12 gadu vecuma (≥ 40 kg)

Paracetamols, kofeīns

“Paramax Extra” 500 mg/65 mg

Tabletes

No 12 gadu vecuma

Paracetamols, pseidoefedrīna hidrohlorīds

“Wipar” 500 mg/60mg + 500 mg/25 mg

Apvalkotas tabletes

No 15 gadu vecuma

Paracetamols

“Paracetamol-ratiopharm” 125 mg

Supozitoriji

No 6 mēnešu vecuma

Paracetamols

“Paracetamol-ratiopharm” 250 mg

Supozitoriji

No 2 gadu vecuma

Paracetamols

“Efferalgan” 80 mg

Supozitoriji

No aptuveni 2 mēnešu vecuma, kad ķermeņa masa sasniegusi vismaz 5 kg

Paracetamols

“Efferalgan” 150 mg

Supozitoriji

No aptuveni 2 gadu vecuma, kad ķermeņa masa sasniegusi vismaz 10 kg

Aktīvā viela

Medikaments

Forma

Ražotājs

Amoksicilīns

“Amoxil” 500 mg

Cietas kapsulas

“GlaxoSmithKline”

 

“Moxilen” 500 mg

Cietas kapsulas

“Medochemie”

 

“Hiconcil” 500 mg

Kapsulas

“KRKA”

 

“Winpen” 500 mg

Cietas kapsulas

“Unifarma”

Amoksicilīns, klavulānskābe

“Amoksiklav” 2 x 1000 mg

Apvalkotas tabletes

“LEK”

 

“Amoksiklav” 1 g

Apvalkotas tabletes

“LEK”

 

“Amoksiklav” 500 mg/125 mg

Mutē šķīstošas tabletes

“Sandoz”

 

“Betaklav” 400 mg/57 mg/5 ml

Pulveris iekšķīgi lietojamas suspensijas pagatavošanai

“KRKA”

 

“Medoclav” 125 mg/31,25 mg/5 ml

“Medoclav Forte” 250 mg/62,5 mg/5 ml

Pulveris iekšķīgi lietojamas suspensijas pagatavošanai

“Medochemie”

Azitromicīns

“Sumamed” 250 mg

Kapsulas

“Teva”

Aktīvā viela

Medikaments

 

Ksilometazolīns

“Orinox HA” 1 mg/ml deguna aerosols, šķīdums

 

 

“Xylometazolini hydrochloridum Ranbaxy” 1 mg/ml deguna aerosols, šķīdums

 

 

“Xylometazolini hydrochloridum Ranbaxy” 0,5 mg/ml deguna aerosols, šķīdums

 

 

“Sinzyl” 1 mg/ml deguna aerosols, šķīdums

 

 

“Sinzyl” 0,5 mg/ml deguna aerosols, šķīdums

 

 

“Nomex” 1 mg/ml deguna pilieni, šķīdums

 

 

“Xymelin” 1 mg/ml deguna aerosols, šķīdums

 

 

“Xymelin” 1 mg/ml deguna pilieni, šķīdums

 

 

Kādi ir riski

No biežākajām blaknēm jāmin gremošanas traucējumi, visbiežāk retāka vēdera izeja. Sākot ievērot diētu, mēdz būt sāpes vēderā, var būt slikta dūša, pārāk zems cukura līmenis vai pārāk augsts ketonu līmenis. Kad diētu ievēro ilgstoši un seko līdzi vēdera izejai, regulāras kontroles vizītes pie ārsta un izmeklējumi palīdz novērtēt nierakmeņu veidošanās risku. Pārsvarā blaknes ir koriģējamas vai nu ar konkrētiem uztura bagātinātājiem, vai arī diētas pielāgošanu, piemēram, tauku īpatsvara pazemināšanu vai konkrētu produktu nomaiņu.

Rezultāti

Diētas efekts pārsvarā pētīts pacientiem ar medikamentu rezistentu (pret medikamentiem nejutīga) epilepsiju. Pārsvarā diēta izrādās efektīva, proti, lēkmju skaits samazinās vismaz uz pusi 60% pacientu. Jāatzīmē gan, ka daļai pacientu novēro efektus, kas nav izvērtējami lēkmju skaita ziņā, piemēram, labāka uzvedība, samazinās mācīšanās traucējumi.

Apakštēma

Epilepsijas terapijas

Terapijas iespējas ietver medikamentus, ķirurģiju un diētas izmaiņas. Ikdienā svarīgi nodrošināt, lai bērnam vienmēr būtu līdzās kāds, kas zina par saslimšanu un kā rīkoties lēkmes laikā.

Papildus informācija

  1. Epileptic Syndromes in Infancy, Childhood and Adolescence - 6th edition, Michelle Bureau, Pierre Genton, Charlotte Dravet, Antonio V. Delgado-Escueta, Renzo Guerrini, Carlo Alberto Tassinari, Pierre Thomas, Peter Wolf – France: John Libbey Eurotext, Jun 2019, pp 600, ISBN: 978-2-7420-1572-6.
  2. Ketogenic Diet Therapies for Epilepsy and Other Conditions, 7th Edition - Eric Kossoff, Bobbie J. Barron, Mackenzie C. Cervenka, Zahava Turner - New York: Springer Publishing Company, 2021, pp 400, ISBN: 9780826149589.
  3. Kossoff EH, Zupec-Kania BA, Auvin S, Ballaban-Gil KR, Christina Bergqvist AG, Blackford R, Buchhalter JR, Caraballo RH, Cross JH, Dahlin MG, Donner EJ, Guzel O, Jehle RS, Klepper J, Kang HC, Lambrechts DA, Liu YMC, Nathan JK, Nordli DR Jr, Pfeifer HH, Rho JM, Scheffer IE, Sharma S, Stafstrom CE, Thiele EA, Turner Z, Vaccarezza MM, van der Louw EJTM, Veggiotti P, Wheless JW, Wirrell EC; Charlie Foundation; Matthew's Friends; Practice Committee of the Child Neurology Society. Optimal clinical management of children receiving dietary therapies for epilepsy: Updated recommendations of the International Ketogenic Diet Study Group. Epilepsia Open. 2018 May 21;3(2):175-192. doi: 10.1002/epi4.12225. PMID: 29881797; PMCID: PMC5983110.
  4. deCampo DM, Kossoff EH. Ketogenic dietary therapies for epilepsy and beyond. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2019 Jul;22(4):264-268. doi: 10.1097/MCO.0000000000000565. PMID: 31033577.
  5. Zāļu valsts aģentūras Zāļu reģistrs: https://www.zva.gov.lv/zvais/zalu-registrs/
  6. Pārtikas un Veterinārā Dienesta Uztura bagātinātāju reģistrs: https://registri.pvd.gov.lv/ub
  7. McArtney R, Bailey A, Champion H. What is a ketogenic diet and how does it affect the use of medicines? Arch Dis Child Educ Pract Ed. 2017 Aug;102(4):194-199. doi: 10.1136/archdischild-2014-307000. Epub 2016 Jul 28. PMID: 27469127.
  8. Great Ormond Street Hospital. APPENDIX 3: Minimising the carbohydrate content of medications on the ketogenic diet. Adapted from information produced by Beth Zupec–Kania, Charlie Foundation & ©Ketogenic Diet Seminars 2007. Available online at: https://www.gosh.nhs.uk
  9. KetoVie’s ketogenic dietitian specialists, Rebecca Jennings and Mary Susan Spears. Sick Day Management on a Ketogenic Diet. June 10, 2016. Available online at: https://www.ketovie.com/blog/2016/06/sick-day-management-on-a-ketogenic-diet/
  10. Matthew’s Friends. Keto Management. Managing Illness Whilst on a Ketogenic Dietary Therapy. Available online at: https://www.matthewsfriends.org/keto-therapies/keto-management/managing-illness/
  11. van der Louw E, van den Hurk D, Neal E, Leiendecker B, Fitzsimmon G, Dority L, Thompson L, Marchió M, Dudzińska M, Dressler A, Klepper J, Auvin S, Cross JH. Ketogenic diet guidelines for infants with refractory epilepsy. Eur J Paediatr Neurol. 2016 Nov;20(6):798-809. doi: 10.1016/j.ejpn.2016.07.009. Epub 2016 Jul 17. PMID: 27470655.