Pārlekt uz galveno saturu

Timpanostomija (Ventilācijas caurulītes ievietošana bungplēvītē)

Dažreiz bungdobumā, kas atrodas aiz bungplēvītes, krājas šķidrums, kas pasliktina dzirdi. Tas biežāk sastopams bērniem, bet iespējams arī pieaugušo vecumā.

Attēls
bērna auss
Izveidots: 21. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 27. aprīlis, 2023. gads

Ventilācijas caurulīte jeb timpanostomijas kanile ir maza silikona vai metāla trubiņa, kura tiek ievietota bungplēvītē. Vairumam bērnu periodiski krājas šķidrums vidusausī, bet tas nerada nekādas sūdzības. Ārstēšana nepieciešama tikai tādā gadījumā, ja pasliktinās dzirde un atkārtoti novēro vidusauss iekaisumu. Ventilācijas caurulīte ļauj gaisam iekļūt vidusausī un mazināt šķidruma krāšanos.

Vai manam bērnam jāievieto ventilācijas caurulīte ausī?

Šķidrums no vidusauss var izzust pats no sevis, tomēr tas var prasīt laiku. Pirmos trīs mēnešus kopš šķidruma konstatēšanas vidusausī bērnu var novērot. Apmēram pusei pacientu šajā laikā vērojama uzlabošanās. Pēc trim mēnešiem ārsts atkārtoti izvērtē bērna ausu stāvokli, lai izlemtu, vai nepieciešama operācija. Ja šķidruma krāšanās ausī pasliktina dzirdi, veidojas valodas attīstības aizture un bieži novēro atkārtotu vidusauss iekaisumu, stāvokli var uzlabot ventilācijas caurulītes ievietošana bungplēvītē.

Kādas ir ventilācijas caurulītes alternatīvas?

Dažreiz ārsts iesaka lietot īpašus deguna pilienus (aerosolus). Antibiotikas un antihistamīni šajā situācijā nepalīdz. Adenoīdu izņemšanas operācija uzlabo elpošanu caur degunu un mazina šķidruma krāšanās risku ausī. Bieži adenoīdu izņemšanas operāciju apvieno ar ventilācijas caurulīšu ievietošanu bungplēvītē.

Kā palīdzēt bērnam, kurš slikti dzird?

Šķidruma krāšanās vidusausī nereti saistīta ar dzirdes pasliktināšanos. Ja bērnam ir pasliktināta dzirde, runājiet skaidri un sagaidiet, līdz bērns atbildēs. Pārliecinieties, ka bērns redz jūsu seju, kad runājat. Uzrunājiet savu bērnu vārdā, panāciet, lai viņš uz jums skatās, pirms sākat ar viņu sarunu. Izskaidrojiet skolotājai pirmsskolas iestādē vai skolā, ka jūsu bērnam ir dzirdes problēmas. Vēlams, lai bērns nodarbībās skolā sēž kādā no pirmajiem soliem, lai būtu tuvāk skolotājai.

Kāpēc to izmanto

Šķidruma krāšanās vidusausī nereti saistīta ar dzirdes pasliktināšanos. Šo metodi pielieto, lai atbrīvotu škirdrumu no auss dobuma.

Kā sagatavoties

Ventilācijas caurulītes ievietošanas operācija notiek vispārējā anestēzijā, un bērns nejutīs nekādas sāpes. Šī operācija ilgst 10–15 minūtes. Bērns pēc operācijas kādu laiku atradīsies pēcoperācijas (atmodinātavas) telpā, kur viņu novēros anesteziologs, līdz bērns pilnībā atmodīsies.

Kas ir sagaidāms

Parasti bērni nesūdzas par sāpēm ausīs pēc ventilācijas caurulīšu ievietošanas. Tomēr, ja nepieciešams, jūs varat lietot pretsāpju līdzekļus. Visbiežāk dzirde uzlabojas uzreiz pēc operācijas. Bērnam var likties, ka viss skan pārāk skaļi, kamēr viņš pierod pie normālas dzirdes. Bērns var atgriezties pie ierastām dienas aktivitātēm jau nākamajā dienā pēc operācijas. Vairumam cilvēku pēc ventilācijas caurulīšu ievietošanas bungplēvītē neveidojas vidusauss iekaisums. Tomēr dažas dienas pēc operācijas var būt dzeltenīgi vai brūni izdalījumi no auss.

Vai bērns var peldēt ar ventilācijas caurulītēm ausīs?

Neapmeklējiet peldēšanas nodarbības, kamēr bērnam ir ventilācijas caurulīte bungplēvītē. Nedrīkst nirt! Mazgājoties dušā vai vannā, ielieciet bērna auss ejā vatīti, kas nedaudz samērcēta eļļā, vai lietojiet silikona auss ieliktni, lai nepieļautu ūdens iekļūšanu auss ejā.

Kas vēl man jāzina par ventilācijas caurulītēm?

Ventilācijas caurulītes netraucēs ceļot ar lidmašīnu. Sāpes ausīs, kas novērojamas spiediena maiņas dēļ lidojuma laikā, neparādīsies, ja ventilācijas caurulīte darbojas labi. Ja jums rodas aizdomas, ka bērns pēc operācijas veikšanas labi nedzird, atnāciet uz atkārtotu vizīti pie sava ārsta. Ventilācijas caurulīte nefunkcionē, ja to nosprosto sēra izdalījumi vai asins krevele. Dažreiz ventilācijas caurulīte izkrīt no bungplēvītes priekšlaicīgi un ir nepieciešama tās atkārtota ievietošana. Vēlākā periodā pēc ventilācijas caurulītes ievietošanas auss ejai jābūt sausai; ja parādās izdalījumi no auss, vērsieties pie sava ārsta. Parasti ventilācijas caurulītei jāatrodas bungplēvītē 8–12 mēnešus. Šajā laikā šķidrums no vidusauss ir pilnībā pazudis un caurulīte izkrīt vai tā ir jāizņem. Ieplānojiet vizīti pēcoperācijas periodā pie sava ārsta, lai pārliecinātos, ka ventilācijas caurulīte fiksēta bungplēvītē korekti un funkcionē.

Saistītās ārstu specialitātes

Apakštēma

Dzirde

Dzirde ir viena no būtiskākajām cilvēka maņām.