Seksuālā un reproduktīvā veselība
Seksuālā un reproduktīvā veselība ir ar cilvēka seksuālo un reproduktīvo sistēmu saistīta fiziska, garīga un sociāla labklājība.
Krūšu attīstības iztrūkums pēc 13 gadu vecuma sasniegšanas vai menstruāciju nesākšanās līdz 15 gadu vecumam.
Meitenei nesāk attīstīties krūtis vai arī tas notiek ļoti lēni.
Reizēm apmatojums padusēs un uz kaunuma paugura var būt normāls.
Dažkārt vienlaikus ir arī īsāks augums vai mazāks svars, nekā vajadzētu būt attiecīgajā vecumā.
Reizēm dzimumattīstība sākas, tomēr pēkšņi apstājas, un vairs neattīstās krūtis, nesākas mēnešreizes.
SVARĪGI! Pat tad, ja kādai meitenes radiniecei, piemēram, mammai, mēnešreizes ir sākušās pēc 15 gadu sasniegšanas, tik un tā jāveic pilna izmeklēšana, lai izslēgtu saslimšanu.
Ārstēšana ir atkarīga no cēloņa.
Ja iemesls ir iedzimta iekšējo dzimumorgānu anomālija, ārstēšanas mērķis ir to novērst, ja tas iespējams. Sīkāk lasiet rakstā “Iedzimtas iekšējo dzimumorgānu anomālijas”.
Ja iemesls ir ģenētisks sindroms vai olnīcu disģenēze, tad nozīmē hormonu aizvietojošu terapiju. Ārstēšana katrā atsevišķā situācijā var nedaudz atšķirties, bet principi ir tādi, kā aprakstīts šeit.
Cēloņi var būt ļoti dažādi:
Reizēm dzimumpazīmes (krūtis un apmatojums) attīstās normāli, bet nesākas mēnešreizes. Tādā gadījumā jāizslēdz iedzimta iekšējo dzimumorgānu anomālija,
Ne visi aizkavētas dzimumattīstības cēloņi ir novēršami. Tomēr veicināt normālu bērna attīstību var:
Seksuālā un reproduktīvā veselība ir ar cilvēka seksuālo un reproduktīvo sistēmu saistīta fiziska, garīga un sociāla labklājība.
Pubertāte ir vairāku savstarpēji saistītu procesu norise bērna organismā. Tā ietver hormonu aktivācijas izmaiņas, fiziskās un psiholoģiskās attīstības aspektus, kas savukārt ietekmē sievišķo un vīrišķo sekundāro dzimumpazīmju attīstību un raksturīgo uzvedību.