Pārlekt uz galveno saturu

Atvērts arteriālais vads bērniem un pusaudžiem

Atvērts arteriālais vads (Patent ductus arteriosus –PDA) ir papildu asinsvads, kas nepieciešams, lai nodrošinātu pareizu asinsriti, auglim atrodoties mammas vēderā.

placeholder
Izveidots: 24. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 16. novembris, 2022. gads

Atvērts arteriālais vads ir viena no visbiežāk sastopamajām iedzimtām sirdskaitēm, veidojot 5–10% no visām iedzimtajām sirds slimībām.

Cilvēka sirds sastāv no diviem priekškambariem un diviem kambariem. Sirds labajā pusē atrodas labais priekškambaris un labais kambaris, bet kreisajā pusē – kreisais priekškambaris un kreisais kambaris. Sirds labajā pusē ieplūst asinis ar zemu skābekļa koncentrāciju no visa organisma, un sirds sūknē tās uz plaušām, lai plaušās asinis tiktu piesātinātas ar skābekli. Tālāk no plaušām ar skābekli piesātinātās asinis plūst uz sirds kreiso pusi, kur sirds tās sūknē uz visu pārējo ķermeni, nodrošinot to ar skābekli, kas dod enerģiju visiem audiem.

Auglim atrodoties mammas vēderā, auglis neelpo, tas ir, bērniņš nesaņem skābekli no plaušām, bet gan pa nabas vēnu no mammas caur placentu. Ar skābekli piesātinātās asinis caur nabas vēnu ieplūst apakšējā dobajā vēnā, tālāk sirds labajā piekškambarī un labajā kambarī, radot lielāku spiedienu sirds labajā pusē. Tālāk šīs ar skābekli bagātinātās asinis plūst pa plaušu artērijām uz plaušām. Tā kā skābeklis ir vajadzīgs ne tikai plaušām, bet arī visam pārējam organismam, auglim ir papildu asinsvads – arteriālais vads jeb Ductus botalli ir asinsvads, kas savieno aortu un plaušu artēriju, nodrošinot ar skābekli piesātināto asiņu plūsmu no plaušu artērijas uz aortu.

Attēls
Sirds arteriālais vads

Pēc piedzimšanas bērniņš sāk elpot, radot spiediena un bioķīmiskas izmaiņas plaušu asinsvados, tādējādi pieaug spiediens sirds kreisajā pusē, un šis papildu asinsvads slēdzas dažu stundu līdz pāris dienu laikā.

Simptomu apraksts

Visbiežāk bērniem un pusaudžiem atvērts arteriālais vads var neradīt nekādus simptomus (asimptomātisks), nereti simptomi ir nespecifiski, tādēļ atvērtu arteriālo vadu ātri neizdodas diagnosticēt. Biežākie simptomi maziem bērniem ir slikta pieņemšanās svarā, samazināta apetīte, zīdaiņi ātri iemieg ēšanas laikā, pastiprināta svīšana, paātrināta elpošana, pastiprināts nogurums. Lielākiem bērniem novēro pastiprinātu svīšanu, ātru elpas trūkumu pie fiziskas slodzes.

Izmeklējumu apraksts

Aizdomas par atvērtu arteriālo vadu visbiežāk izsaka pediatrs vai ģimenes ārsts, kurš auskultatīvi (izklausot bērnu ar fonendoskopu) sadzirdējis troksni virs sirds. Pacientu, kuram izklausīts troksnis, nosūta pie bērnu kardiologa papildizmeklēšanai.

Galvenā metode diagnozes apstiprināšanai ir ehokardiogrāfija, kurā redz specifisku asins plūsmu, kas savieno aortu un plaušu artēriju. Elektrokardiogrammā visbiežāk izmaiņas nevēro.

Iespējamo izmeklējumu saraksts

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Pēc dzimšanas bērnam sirds labajā pusē ir mazāks asinsspiediens nekā sirds kreisajā pusē. Atvērta arteriālā vada gadījumā asinis no sirds kreisās puses jeb no aortas caur atvērtu arteriālo vadu plūst uz plaušu artēriju, palielinot asinsspiedienu plaušās un tādējādi izraisot pulmonālu hipertensiju, kas bojā plaušu asinsvadus. Tāpat lielā asins pieplūduma no plaušām dēļ pieaug asinsspiediens sirds kreisajā pusē, rodas sirds mazspēja.

Priekšlaikus dzimušiem bērniem, kuriem atvērtu arteriālo vadu diagnosticē uzreiz pēc dzimšanas, tā slēgšanai var lietot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, piemēram, ibuprofēnu pēc speciālas shēmas bērnu kardiologa uzraudzībā.

Lielākiem bērniem un pusaudžiem atvērtu arteriālo vadu slēdz ķirurģiski. Viena no iespējām ir to slēgt caur kāju vai kakla lielajiem asinsvadiem, ko sauc par sirds katetrizāciju. Sirds katetrizācijas laikā rentgena un ehokardiogrāfijas kontrolē šajā papildu asinsvadā ievieto speciālu slēdzējierīci, ko atstāj asinsvadā uz visu mūžu, un pacientam tā vēlāk nekādi netraucē.

Citkārt var veikt atvērta veida operāciju, kuras laikā ķirurgs veic griezienu krūškurvī, papildu asinsvadam uzliek divas speciālas diega cilpas un asinsvadu pārgriež vai arī uzliek tam metālisku “klipsi”.

Ārstēšanas iespējas parasti ir atkarīgas no atvērtā arteriālā vada lieluma, asins plūsmas tajā, pacienta vecuma un citiem faktoriem. Katra pacienta ārstēšanas taktiku kardiologu un kardioķirurgu komanda izvērtē individuāli, saskaņojot ar pacienta vecākiem.

Cēloņi

Atvērts arteriālais vads ir novērojams 1 no 2000 laikā dzimušiem bērniem. Priekšlaikus dzimušiem bērniem šo patoloģiju novēro krietni biežāk. Līdz šim nav izdevies atklāt, kāpēc arteriālais vads bērniem neslēdzas, bet tas var būt saistīts ar respiratoru distresu (skābekļa bads) pēc dzemdībām vai ar ģenētiskiem faktoriem.

Saistītās ārstu specialitātes

https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=patent-ductus-arteriosus-pda-90-P01811

https://childrensnational.org/visit/conditions-and-treatments/heart/patent-ductus-arteriosus-pda

https://www.cincinnatichildrens.org/health/p/pda

https://smart.servier.com/smart_image/congenital-heart-disease-3/