Pārlekt uz galveno saturu

Bronhīts (akūts)

Iekaisums, kas veidojas bronhu gļotādā.

Attēls
plaušas
Izveidots: 1. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Ja iekaisums veidojas bronhu gļotādā, to sauc par bronhītu. Biežāk tā ir pašlimitējoša apakšējā respiratorā trakta infekcija. Visbiežāk (85–95% gadījumu) to ierosina vīrusi.

Simptomu apraksts

Slimības sākumā klepus var būt sauss un kairinošs, bet pēc dažām dienām tas var kļūt mitrs un atklepojošs. Reizēm var būt gaišas krēpas.

Kā pavadošie simptomi var būt arī citi augšējo elpceļu simptomi – iesnas, kakla sāpes, sāpes krūtīs.

Var būt normāla vai paaugstināta temperatūra – līdz pat 38–39°C, ko pavada nespēks, nogurums, samazināta apetīte. Šie simptomi var izpausties 7–14 dienas. Parasti beidzas ar izveseļošanos. Retos gadījumos klepus var turpināties 3–4 nedēļas.

Ja novērojat šos simptomus, nekavējoties dodieties uz stacionāru vai pie ģimenes ārsta klātienē:

  • Ja bērnam paaugstināta temperatūra (līdz 38–39°C) turas 3–4 dienas un nepazeminās, lietojot antipirētiķus jeb pretdrudža un prettemperatūras līdzekļus;
  • Dinamikā pieaug nespēks un nogurums, ir samazināta apetīte, bērns nedzer un neurinē;
  • Pieaug elpošanas darbs, parādās elpošanas nepietiekamība;
  • Pieaug sirdsdarbības ritms.

Cēloņi

  • Rinovīrusi;
  • Respiratori sincitiālais vīruss;
  • Gripa;
  • Adenovīruss;
  • Paragripa;
  • Koronavīruss.

Retāk bronhītu ierosina mikoplazmas baktērijas vai arī tā ir sekundāra bakteriāla infekcija.

Izmeklējumu apraksts

Pie akūta bronhīta galvenais ir klīniskās izpausmes, papildu izmeklējumi nav nepieciešami, bet, ja slimības gaita pasliktinās, tad veic papildu izmeklējumus: pilnu asins ainu, iekaisuma rādītājus (paaugstināts CRO apliecinās, ka bērnam ir iekaisums). Ja ir aizdomas par specifisku bronhīta iemeslu, veic iztriepi uz vīrusiem un/vai plaušu rentgenogrammu.

Iespējamo izmeklējumu saraksts

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ārstēšana galvenokārt ir nespecifiska, jo slimība ir pašlimitējoša.

Galvenais ir nodrošināt bērnam miera režīmu un adekvātu šķidruma uzņemšanu. Dodiet dzert ūdeni, tēju. Ja bērnam nav alerģijas pret medu, tad var tējai pievienot medu, šāds dzēriens būs efektīvāks par klepus sīrupiem.

Simptomātiska terapija, kas vērsta uz klepus un sēkšanas, ja tāda ir, atvieglošanu. Šim nolūkam lieto inhalācijas ar salbutamolu, ja ārsts ir nozīmējis.

Ja klepus ir ļoti mokošs un smags, rekomendē lietot klepus nomācējus, bet tos neizmanto visiem pacientiem. Klepus nomācējus izraksta un nozīmē ārsts tikai tad, kad pacients ir apskatīts.

Antibakteriālu terapiju parasti nerekomendē, izņemot gadījumus, kad ārsts konstatējis citu iemeslu bronhītam.

Retos gadījumos klepus var turpināties 3–4 nedēļas. Reizēm vecāki var dzirdēt pa gabalu, ka bērns “sēc”, savukārt ārsts auskultatīvi var izklausīt sausus un pārvadošus, reizēm mitrus trokšņus. Tas liecina, ka nepieciešama papildu izmeklēšana.

Saistītās ārstu specialitātes