Pārlekt uz galveno saturu

Covid-19

Covid-19 ir infekcijas slimība, ko izraisa koronovīrusa paveids (SARS-CoV-2). Ar to var saslimt bērni jebkurā vecumā.

Attēls
Covid-19
Izveidots: 10. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 28. aprīlis, 2023. gads

Ja bērnam parādās kādi no infekcijas slimības simptomiem, noteikti nedrīkst apmeklēt izglītības iestādes un publiskas vietas. Nepieciešams sazināties ar ģimenes ārstu, lai lemtu par tālāko ārstēšanu un Covid-19 testa veikšanas nepieciešamību.

Ja bērnam ir apstiprināta Covid-19 saslimšana, jāievēro stingra izolācija, lai nepakļautu citas personas inficēšanās riskam.

   Simptomu apraksts

   Covid-19 inkubācijas periods ir no 2 līdz 14 dienām, tomēr visbiežāk pirmās saslimšanas pazīmes parādās aptuveni 5 dienu laikā. Bērniem visbiežāk saslimšana ir asimptomātiska (bez simptomiem) vai viegli noritoša un neprasa ārstēšanos slimnīcā. Smagāka Covid-19 gaita iespējama bērniem ar hroniskām blakus saslimšanām (onkoloģiskās slimības, sirds-asinsvadu saslimšanas, imūnās sistēmas darbības traucējumi, elpceļu saslimšanas, aptaukošanās, cukura diabēts, u.c.).

   Cēloņi

   Inficēšanās ar parasti notiek ar sīkiem aerosolveida pilieniem, kas rodas runājot, šķaudot vai klepojot.

   Iespējamo izmeklējumu saraksts

   Ārstniecība, simptomu mazināšana

   Covid-19 ārstēšana bērniem galvenokārt ir atbalstoša un akūtos simptomus mazinoša. Saslimšanas gadījumā noteikti regulāri jāsazinās ar ģimenes ārstu, lai izvērtētu bērna veselības stāvokli. Bērnam jāuzņem pietiekami daudz šķidruma, nepieciešamības gadījumā jālieto pretdrudža un pretsāpju līdzekļi (ibuprofēns un/vai paracetamols bērna vecumam un svaram atbilstošā devā), var lietot arī deguna pilienus, lai mazinātu gļotādas pietūkumu. Klepus gadījumā ieteicams atturēties no gulēšanas uz muguras. Jāatceras arī par telpu vēdināšanu.

   Profilakse

   • Vakcinācija pret Covid-19 (no 5 gadu vecuma);
   • vēdināt telpas;
   • ievērot vismaz 2 metru distanci no citiem;
   • publiskās vietās nēsāt sejas masku;
   • mazgāt rokas.

   Kā pareizi mazgāt rokas?

   Attēls
   roku mazgāšana TEST

   Bērniem - kādēļ jālieto sejas maskas?

   Saistītās ārstu specialitātes

   Informatīvie materiāli

   Vakcinācija pret Covid-19 un bērni

   SARS-CoV-2 infekcijas gaita bērniem galvenokārt ir viegla vai pat asimptomātiska. Vakcinācija pret Covid-19 visiem bērniem nav nepieciešama.