Pārlekt uz galveno saturu

Krustotā alerģija

Starp dažādiem ziedputekšņiem bieži sastopamas krustotas alerģiskas reakcijas. Tādas vērojamas starp koku ziedputekšņiem, starp siena zālēm, kā arī starp nezālēm.

Attēls
alergija pret puteksniem
Izveidots: 8. aprīlis, 2022. gads
Atjaunots: 22. jūnijs, 2023. gads

Krustotā alerģija rodas tad, ja primāri izveidojusies alerģija pret molekulāro alergēnu no kādas konkrētas alergēnu grupas (piemēram, pret bērza molekulāro alergēnu Bet v 1). Alerģiska reakcija izpaudīsies arī gadījumā, ja šīs pašas grupas alergēns būs sastopams citā vietā (piemēram, ābola molekulārais alergēns Mal d 1). Izskaidrojums ir vienkāršs – bērza alergēns Bet v 1 un ābola alergēns Mal d 1 pieder vienai specifiskai alergēnu grupai – PR 10 alergēni.

Starp dažādiem ziedputekšņiem bieži sastopamas krustotas alerģiskas reakcijas. Tādas vērojamas starp koku ziedputekšņiem, starp siena zālēm, kā arī starp nezālēm.

Attēls
polinoze

Krustotās alerģiskās reakcijas sastopamas arī starp citiem produktiem. Piemēram, arī starp dažādām zivs sugām, mājas putekļu ērcītēm un garnelēm, starp pākšaugiem, starp dzīvniekiem, kā arī starp riekstiem u.c.

Iespējamo izmeklējumu saraksts

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Speciālists noteiks, kuros gadījumos ir īsta alerģija, tāpēc produktu nedrīkst lietot nemaz, un kuros gadījumos termiski apstrādātu produktu lietošana ir pieļaujama. Kā arī noskaidros, pret ko alerģija ir primāri izveidojusies, bet pret ko simptomi izpaužas, jo alerģija attīstījusies sekundāri krustotu reakciju dēļ.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Alerģijas

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.

Apakštēma