Pārlekt uz galveno saturu

Pārāk stipra un ilga menstruālā asiņošana

Noteicošais ir nevis mēnešreižu ilgums, bet kopējais asins zudums. Par pieļaujamo daudzumu vienā men­struācijā, ko sievietes organisms spēj kompensēt, uzskata 80 mililitrus.

Attēls
iekšējie dzimumorgāni
Izveidots: 1. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Menstruācijas (mēnešreizes) tiek uzskatītas par pārmērīgām, ja:

  • Asiņošana novērojama ilgāk nekā 7 dienas;
  • Nepieciešams vairāk par 5 tiešām pilnām paketēm dienā;
  • Reizēm papildus var izdalīties arī asins recekļi (kunkuļi, gabali) vai notraipīties arī gultasveļa, drēbes.

Papildu informācija

Svarīgi! Ir obligāti nepieciešams menstruālais kalendārs, kurā atzīmēsiet mēnešreižu biežumu un ilgumu. Tā ārsts varēs precīzi izvērtēt menstruālo ciklu. Jums ir iespēja pašiem mājās aizpildīt zemāk atrodamo PBAC skalu. Normāls punktu skaits viena mēneša laikā ir zem 100 punktiem.

Katra tabulas rinda atbilst vienai mēneša dienai.

Jāatzīmē ikviena higiēniskā pakete un/vai tampons, kurus jūs izlietojat vienas dienas laikā (24 stundās).

Jāsaskaita punkti katrai mēneša dienai. Pēc tam tie jāsummē, lai iegūtu visa mēneša kopējo punktu skaitu. 

Asiņošana starp menstruālajiem cikliem – ja jūs novērojat asiņošanu starp menstruālajiem cikliem un jums ir nepieciešams lietot higiēniskās paketes un/vai tamponus, atzīmējiet to skaitu atbilstošā dienā/ās.

Recekļi – ja jūs novērojat recekļus, atzīmējiet to skaitu atbilstošajā dienā, kā arī norādiet recekļu aptuveno izmēru (10 centu vai 2 EUR monēta).

Noplūde – tabulā atzīmējiet noplūdes reižu skaitu atbilstošā dienā/ās, cik ir bijušas noplūdes (higiēniskā pakete un/vai tampons nav uzsūcis visu), apģērba vai apakšveļas smērēšanās/traipi.

Dubultā aizsardzība – ja vienlaikus ir nepieciešams izmantot gan higiēnisko paketi, gan tamponu, un asiņošana ir novērojama uz abiem, tabulā ir jāatzīmē abi.

 

Simptomu apraksts

Papildus pārāk stiprai asiņošanai var būt arī nespēks, galvas reiboņi, ģībšana. Dažreiz par stiprām mēnešreizēm liecina arī dzelzs deficīta anēmija jeb mazasinība. Pārāk stipra un ilga asiņošana var būt vienlaikus ar neregulāru menstruālo ciklu. Dažreiz to novēro kopā deguna asiņošanu un vieglu asins izplūdumu (zilumu) veidošanos – tas var liecināt par asins recēšanas traucējumiem.

Cēloņi

Bieži vien pastiprināta mēnešreižu asiņošana ir pusaudžu perioda īpatnība, tomēr nedrīkst izslēgt arī šādus iemeslus:

  • Asins recēšanas traucējumi;
  • Endokrinoloģiskas problēmas – vairogdziedzera saslimšana, prolaktinoma;
  • Grūtniecība. Ja ir aizdomas, ka pusaudzei bijusi dzimumdzīve, jāveic grūtniecības tests.

Riska faktors pastiprinātai menstruālai asiņošana ir arī liekais svars.

Ārsts jautās, vai ģimenē ir sastopami asins recēšanas traucējumi (piemēram, hemofīlija), vai pacientes sieviešu kārtas radiniecēm bijušas stipras mēnešreizes, pastiprināta asiņošana pēc dzemdībām un operācijām.

Izmeklējumu apraksts

Asins analīzes. Nosaka dzimumhormonu līmeņus asinīs, pilnu asins ainu, dzelzs rezerves (ferritīnu, dzelzi, transferīnu), asins recēšanas analīzi (koagulogrammu).

Ginekologa konsultācija un ginekoloģiskā ultrasonogrāfija. Noskaidro iekšējo dzimumorgānu uzbūvi.

Ginekologs var lūgt aizpildīt speciālu tabulu. To sauc “PBAC” (no angļu valodas Pictorial Bleeding Assesment Chart). Tabula palīdz izvērtēt, cik stipra ir menstruālā asiņošana.

Atsevišķos gadījumos veic papildu izmeklējumus un piesaistīta citus speciālistus, piemēram, hematologu.

Iespējamo izmeklējumu saraksts

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ja atklās asins recēšanas traucējumus vai kādu endokrinoloģisku saslimšanu, uzsāks to ārstēšanu. Ginekologs var nozīmēt divu veidu ārstēšanu. Reizēm tā tiek kombinēta. Ārsts pastāstīs, kura no metodēm ir piemērotākā jums.

Medikaments, kas uzlabo asins recēšanu. To lieto tieši mēnešreižu laikā, lai mazinātu asiņošanas stiprumu. Tas nav hormonāls preparāts. Blakusparādības ir ļoti retas, parasti zāles panes labi, tomēr tās neietekmē mēnešreižu ilgumu, regularitāti un sāpīgumu. To drīkst lietot tikai līdz 5 dienām. Nederēs, ja asiņošanas mēdz būt ļoti ilgstošas vai biežas.

Hormonāli preparāti – hormonālās kontracepcijas līdzekļi. Svarīgi zināt, ka izsargāšanās no grūtniecības nav vienīgā šo zāļu funkcija! Tās mēnešreizes padara vājākas, regulāras, mazāk sāpīgas. Tās drīkst lietot arī meitenes, kuras nedzīvo dzimumdzīvi. Šī var būt vienīgā metode, kas var efektīvi samazināt asiņošanu, ja mēnešreizes ir ļoti stipras, ilgas, ir izteikta mazasinība. Vairāk par hormonāliem preparātiem var uzzināt rakstā par kontracepciju.

Profilakse

Specifiska profilakse, lai novērstu stipras mēnešreizes, nav pieejama. Aptiekās ir pieejami dažādi dabas līdzekļi un homeopātiski preparāti mēnešreižu stipruma regulācijai, tomēr to efektivitāte nav pierādīta.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Ginekoloģija

Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.

Apakštēma