Pārlekt uz galveno saturu

Ginekologa konsultācija

Ginekoloģisko apskati veic ginekologs, lai izvērtētu ārējos dzimumorgānus, ja nepieciešams – arī maksti un dzemdes kaklu.

Attēls
iekšējie dzimumorgāni
Izveidots: 29. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 7. marts, 2023. gads

Ginekoloģiskā apskate bieži ietver arī krūšu dziedzeru apskati un iztaustīšanu. Lai izvērtētu iekšējos dzimumorgānus (dzemdi, olnīcas), papildus bieži veic ginekoloģisko ultrasonogrāfiju.

SVARĪGI! Šobrīd nosūtījums vizītei pie ginekologa nav nepieciešams.

Meitenēm pubertātes vecumā ginekologs noteikti uzdos šādus jautājumus:

  1. Cik gados sākās mēnešreizes?
  2. Cik dienas ilgst mēnešreizes?
  3. Cik garš ir menstruālais cikls (dienu skaits no vienu mēnešreižu pirmās dienas līdz nākamo mēnešreižu pirmajai dienai)?
  4. Kad sākās pēdējās mēnešreizes?
  5. Vai mēnešreizes ir sāpīgas? Kas palīdz pret mēnešreižu sāpēm?
  6. Cik paketes/tamponus dienā jānomaina mēnešreižu laikā?
  7. Vai ir dzīvota dzimumdzīve? Kādas izsargāšanās metodes lieto, lai neiestātos grūtniecība?
  8. Vai ir saņemta vakcīna pret cilvēka papilomas vīrusu?

Kā sagatavoties vizītei

Īpaša sagatavošanās nav nepieciešama.

Ja sūdzības ir par izmainītiem izdalījumiem no dzimumceļiem, noteikti nav jācenšas ļoti kārtīgi nomazgāties un mainīt apakšveļu tieši pirms vizītes – ginekologam ir ļoti svarīgi redzēt patieso situāciju. Mēnešreižu dēļ vizīti nevajag atcelt. Ja būs kādas lietas, kuras nevar izvērtēt tieši mēnešreižu laikā, ginekologs piedāvās atkārtotas vizītes laiku. Lielākajai daļai meiteņu konsultācijas laikā veic arī ginekoloģisko ultrasonogrāfiju. Ja nav bijušas dzimumattiecības, ultrasonogrāfija notiek caur vēderu. Tam nepieciešams pilns urīnpūslis. Ir jāizdzer apmēram 750-1000 ml šķidruma. Jābeidz dzert stundu pirms vizītes. Tualeti apmeklēt nevar! Ja paciente dzīvo dzimumdzīvi, ginekoloģisko ultrasonogrāfiju veic caur maksti. Pilns urīnpūslis tam nav nepieciešams. Ārsts izjautās, vai ir kādas hroniskas saslimšanas, vai ikdienā lieto kādas zāles.

Vizītes norise

Vispirms ārsts parunās ar pacienti un viņu pavadošo personu, ja tā būs līdzi. Pēc tam seko apskate. Ja meitene nav dzīvojusi dzimumdzīvi, tad apskata ārējos dzimumorgānus uz izmeklēšanas kušetes. Apskate uz ginekoloģiskā krēsla parasti nav nepieciešama. Ārsts pieskarsies dzimumorgāniem un pavērs lielās un mazās kaunuma lūpas, lai apskatītu maksts atveri. Tas ir nedaudz nepatīkami, bet nav sāpīgi. Apskate ilgst ne vairāk kā dažas minūtes. Atsevišķos gadījumos ārstam var būt nepieciešams veikt apskati meitenei atrodoties uz ginekoloģiskā krēsla. Tomēr, ja nav dzīvota dzimumdzīve, instrumentus makstī neievada. Ja paciente ir dzīvojusi dzimumdzīvi, apskate notiek viņai atrodoties uz ginekoloģiskā krēsla. Paciente apguļas un noliek kājas uz speciāliem balstiem, lai būtu iespējams apskatīt ārējos dzimumorgānus. Makstī uzmanīgi tiks ievadīts ginekoloģiskais spogulis – instruments, ar kuru paver maksti, lai apskatītu maksts sieniņas un dzemdes kaklu. Iespējams, ar vates kociņu būs jāpieskaras dzemdes kaklam. Pēc tam ārsts ievadīs makstī pirkstu un ar otru roku uzspiedīs uz vēdera priekšējās sienas, lai iztaustītu dzemdi un olnīcas. Apskate var būt nepatīkama, bet jācenšas atslābināties. Apskate ilgst dažas minūtes. Ja nepieciešams, ginekologs iztaustīs arī krūtis. Jums lūgs novilkt apģērbu no ķermeņa augšdaļas un ar apļveida kustībām pataustīs krūšu dziedzerus, paduses. Nedaudz saspiedīs arī krūšu galus, lai izvērtētu, vai no tiem nav izdalījumu.

Informatīvie materiāli

Grūtniecības plānošana

Veiksmīgai bērna ieņemšanai un labvēlīgai grūtniecības norisei ir svarīgs abu topošo vecāku veselības stāvoklis, dzīvesveids un ieradumi.

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Ginekoloģija

Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.

Apakštēma