Pārlekt uz galveno saturu

Supraventrikulāra tahikardija (SVT)

Supraventrikulāra tahikardija ir termins, kas apzīmē ļoti paātrinātu sirdsdarbību (tahikardija – paātrināta sirdsdarbība, supraventrikulāra – impulss rodas sirds priekškambaros).

Attēls
kardio
Izveidots: 7. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 20. janvāris, 2023. gads

Sirdī ir elektriska sistēma, kas liek sirds muskulim sarauties. Normāli elektriskais impulss rodas sirds labā priekškambarī zonā, ko sauc par sinusa mezglu. Tālāk impulss pārvadās no priekškamabriem uz kambariem, izejot cauri zonai, ko sauc par AV mezglu.

Simptomu apraksts

SVT var ilgt gan tikai dažas sekundes, gan vairākas stundas. Dažkārt SVT var būt bez simptomiem. Bērni var izjust pārsitienus, ātru sirdsdarbību (jūtot sirds pulsācijas, dažkārt apzīmē kā “sirds pa muti lec laukā”), elpas trūkumu, galvas reiboņus. Zīdaiņiem var novērot nemierīgumu, izteiktu raudāšanu, ēstgribas trūkumu, bālumu vai elpas trūkumu. Pieliekot roku sirds rajonā, var sajust ļoti ātras pulsācijas (parasti > 200 sitieniem minūtē). Samaņas traucējumi pie SVT nav bieži sastopami.

Cēloņi

SVT var rasties, ja sirdī ir papildu vadīšanas ceļi no priekškambariem uz kambariem, kuri rodas pirms bērna dzimšanas. Dažkārt šie papildu ceļi ir aktīvi un vada papildu impulsus uzreiz pēc dzimšanas, dažkārt tie aktivizējas vēlāk.

SVT var rasties arī tad, ja rodas papildu ātri elektriskie impulsi kādā no priekškambara zonām (ārpus sinusa mezgla), radot paātrinātu sirdsdarbību. Šo sauc par atriālu tahikardiju.

SVT var rasties arī tā saucamajā AV meglā, kad kāds pārsitiens, kas nāk no priekškambariem, rada AV mezglā nepārtrauktu ātru impulsa plūsmu.

Izmeklējumu apraksts

SVT tiek pierādīts, veicot elektrokardiogrammu paātrinaātās sirdsdarbības lēkmes laikā. SVT var konstatēt arī veicot Holtera monitorēšanu (ilgstošu, 24-48h sirds ritma pierakstu). Papildu izmeklēšanas laikā tiks veikta arī ehokardiogrāfija, krūšu kurvja rentgens un asins analīzes.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ja SVT epizodes ir biežas un ietekmē ikdienas aktivitātes, var tikt lietoti regulāri medikamenti, lai mazinātu lēkmju iespējamību un biežumu. Tomēr visefektīvākais ilgtermiņa ārstēšanas veids ir veikt procedūru, ko sauc radiofrekvences katetra ablācija. Procedūras laikā nelielos punktos sirdī audi tiek uzkarsēti līdz noteiktai temperatūrai, pārtraucot nepareizo impulsu rašanos vai pārvadīšanu. Šo procedūru var veikt pacientiem ar sasniegtu noteiktu svaru, tomēr katrs gadījums tiek izvērtēts individuāli.

Ja SVT epizodes bērnam sākušās jau pirms piedzimšanas vai pirmā dzīves mēneša laikā, ar lielāko varbūtību medikamenti (sīrupa vai pulvera veidā) tiks uzsākti drīz pēc piedzimšanas un tiks turpināti visu pirmo dzīves gadu. SVT, kura sākās pirmā dzīves mēneša lakā vai pirms dzimšanas visbiežāk ir pārejoša.

Taktika SVT lēkmes laikā

Sākoties SVT lēkmei, ieteicams sākumā veikt tā saucamos vagālos manevrus – manevrus, ar kuriem var tikt stimulēts vagālais nervs, kurš regulē sirdsdarbību. Vagālie manevri var būt dažādi – aizspiežot degunu un aiztaisot muti pūst ārā gaisu pret pretestību, pūst balonu, pūst salmiņā, noliekties uz priekšu un imitēt vemšanu. Mazākiem bērniem var uz sejas uzlikt ledus aplikācijas 15-20 sekundes (ietinot drāniņā vai salvetē), neaizsedzot degunu un muti. Dažkārt lēkme var pāriet arī pati no sevis. Ja, pielietojot vagālos manevrus, lēkme nepāriet, jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Lēkme var tikt pārtraukta arī ar vēnā ievadītu medikamentu. Pazīmes, pie kurām neatliekamā palīdzība jāizsauc nekavējoties: izmainās bērna uzvedība, viņš kļūst miegains, ir galvas reiboņi, ģībonis, vai ir izteikti uzbudināts, vai ir bāla vai pelēcīga ādas krāsa, aukstas rokas un kājas, ir elpas trūkums.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Kardioloģija

Kardioloģija ir medicīnas nozare, kas nodarbojas ar sirds un asinsvadu sistēmas slimību pētniecību, diagnostiku, ārstēšanu, profilaksi un rehabilitāciju.