Pārlekt uz galveno saturu

24 stundu arteriālā asinsspiediena monitorēšana

24 stundu arteriālā asinsspiediena monitorēšana ir izmeklēšanas metode, kuras laikā tiek mērīts asinsspiediens noteiktos intervālos.

Attēls
izmeklejumi-bernam
Izveidots: 7. Jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 9. Septembris, 2022. gads

24 stundu arteriālā asinsspiediena monitorēšana ir izmeklēšanas metode, kuras laikā tiek mērīts asinsspiediens noteiktos intervālos (piemēram, ik 20 vai 30 minūtes) ar manšeti (tādu pašu kā parasti pierasts mērīt arteriālo asinsspiedienu) 24-48 stundas (arī naktī), tādējādi iespējams izvērtēt arteriālā asinsspiediena diennakts svārstības, vidējo asinsspiedienu izmeklējuma periodā.

Izmeklējumu iespējams veikt stacionārā, taču ideālā gadījumā tas būtu jāveic ambulatori, bērnam veicot ikdienas aktivitātes savā ierastajā vidē. Izmeklējuma laikā bērnam vai vecākiem jāpieraksta bērna aktivitātes, kā arī miega laiku. Pēc izmeklējuma perioda beigām aparāts tiek noņemts, un iegūtie dati tiek analizēti, salīdzinot tos ar bērnam atbilstošām normām.

Izmeklējumu parasti neveic bērniem, kas jaunāki par 5 gadiem un īsāki par 120 cm gan iespējama bērna līdzestības trūkuma dēļ, gan nepietiekamu datu dēļ saistībā ar diennakts arteriālā asinsspiediena mērīšanu šajā grupā.

Izmeklējums ir paredzēts arteriālās hipertensijas apstiprināšanai pirms medikamentu uzsākšanas, slēptas vai “baltā halāta hipertensijas” aizdomu gadījumā, pacientiem, kam ir saslimšanas ar palielinātu arteriālās hipertensijas attīstības risku (piemēram, cukura diabēts, smaga aptaukošanās), kam ir mērķorgānu bojājums, kā arī, lai izvērtētu asinsspiedienu mazinošo medikamentu efektivitāti. 24 stundu arteriālā asinsspiediena monitorēšana vismaz reizi gadā jāveic bērniem ar hronisku nieru slimību, pēc nieres vai sirds transplantācijas, aortas koarktācijas operācijas, kā arī regulāri šis izmeklējums veicams citu saslimšanu, kuras palielina arteriālās hipertensijas attīstības risku, gadījumā.

Saistītā ārstniecība un rehabilitācija

Nieru transplantācija
Sirds transplantācija
Aortas koarktācijas operācija