Pārlekt uz galveno saturu

24 stundu arteriālā asinsspiediena monitorēšana

24 stundu arteriālā asinsspiediena monitorēšana ir izmeklēšanas metode, kuras laikā tiek mērīts asinsspiediens noteiktos intervālos.

Attēls
spiediena mērīšana
Izveidots: 7. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 9. maijs, 2024. gads

24 stundu arteriālā asinsspiediena monitorēšana ir izmeklēšanas metode, kuras laikā tiek mērīts asinsspiediens noteiktos intervālos (piemēram, ik 20 vai 30 minūtes) ar manšeti (tādu pašu kā parasti pierasts mērīt arteriālo asinsspiedienu) 24-48 stundas (arī naktī). Tādējādi iespējams izvērtēt arteriālā asinsspiediena diennakts svārstības un vidējo asinsspiedienu izmeklējuma periodā.

zmeklējums ir paredzēts arteriālās hipertensijas apstiprināšanai pirms medikamentozas terapijas uzsākšanas, slēptas vai “baltā halāta hipertensijas” aizdomu gadījumā, pacientiem, kam ir saslimšanas ar palielinātu arteriālās hipertensijas attīstības risku (piemēram, cukura diabēts, smaga aptaukošanās), kam ir mērķorgānu bojājums, kā arī, lai izvērtētu asinsspiedienu mazinošo medikamentu efektivitāti. 24 stundu arteriālā asinsspiediena monitorēšana vismaz reizi gadā jāveic bērniem ar hroniskām nieru slimībām, pēc nieres vai sirds transplantācijas, pēc aortas koarktācijas operācijas, tāpat šis izmeklējums regulāri veicams citu saslimšanu, kuras palielina arteriālās hipertensijas attīstības risku, gadījumā.

Vizītes norise

Izmeklējumu iespējams veikt stacionārā, taču ideālā gadījumā tas būtu jāveic ambulatori, bērnam veicot ikdienas aktivitātes savā ierastajā vidē. Izmeklējuma laikā bērnam vai vecākiem jāpieraksta bērna aktivitātes, kā arī miega laiks. Pēc izmeklējuma perioda beigām aparāts tiek noņemts, un iegūtie dati analizēti, salīdzinot tos ar bērnam atbilstošām normām.

Izmeklējumu parasti neveic bērniem, kas jaunāki par 5 gadiem un īsāki par 120 cm gan iespējama bērna līdzestības trūkuma dēļ, gan nepietiekamu datu dēļ saistībā ar diennakts arteriālā asinsspiediena mērīšanu šajā grupā.

Informatīvie materiāli

Asinis

Asinis ir veidotas no asins šūnām un plazmas. Tās plūst pa asinsvadiem, kas ir sirds un asinsvadu sistēmas sastāvdaļa. Tieši asinis ķermenim piegādā skābekli un barības vielas.

Tēma

Asinis

Asinis ir veidotas no asins šūnām un plazmas. Tās plūst pa asinsvadiem, kas ir sirds un asinsvadu sistēmas sastāvdaļa. Tieši asinis ķermenim piegādā skābekli un barības vielas.

Kardioloģija

Kardioloģija ir medicīnas nozare, kas nodarbojas ar sirds un asinsvadu sistēmas slimību pētniecību, diagnostiku, ārstēšanu, profilaksi un rehabilitāciju.