Pārlekt uz galveno saturu

Acu sarkanā refleksa tests

Acu sarkanā refleksa izmeklēšana zīdaiņiem un maziem bērniem var sniegt priekšstatu par vairākām svarīgām acu patoloģijām.

Attēls
redze
Izveidots: 14. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 28. februāris, 2023. gads

Acu sarkanā refleksa izmeklēšana zīdaiņiem un maziem bērniem var sniegt priekšstatu par vairākām svarīgām acu patoloģijām, no kurām nopietnākās un bīstamākās ir retinoblastoma (iedzimts tīklenes audzējs) un katarakta (lēcas apduļķojums). Acu sarkanā refleksa izmeklēšanu būtiski veikt bērna attīstības pārbaudē – uzreiz pēc dzimšanas, sešu nedēļu vecumā un jebkurā konsultācijā, ja vecākiem ir bažas par bērna redzi un acu stāvokli.

Normāls sarkanais reflekss un radzenes reflekss

Attēls
Acs sarkanā refleksa tests

Sarkanā refleksa krāsai un spilgtumam, kā arī mazā baltā radzenes refleksa lokalizācijai jābūt identiskai un simetriskai abām acīm.

Sarkanā refleksa trūkums

Attēls
Acs sarkanā refleksa tests

Sarkanā refleksa trūkums vienā vai abās acīs liecina par nopietnām acu saslimšanām: kataraktu un retinoblastomu, tāpēc steidzami nepieciešams veikt tālāku izmeklēšanu.

Samazināts sarkanais reflekss

Attēls
Acs sarkanā refleksa tests

Ja sarkanā refleksa krāsa un gaišums/spilgtums ir samazināts vienā vai abās acīs, tas var norādīt uz puscaurspīdīgu kataraktu, retinoblastomu, iekaisumu vai citu acu slimību, tāpēc steidzami nepieciešams veikt tālāku izmeklēšanu.

Kombinējot ar radzenes refleksu

Attēls
Acs sarkanā refleksa tests

Samazinātais sarkanais reflekss un radzenes reflekss, kas nav centrāls kreisajā vai labajā acī, norāda uz šķielēšanu, kam nepieciešama tālāka izmeklēšana.

Vizītes norise

Attēls
Acs saraknā refleksa tests

Izmeklējums notiek tumšā telpā, bērnam no ārsta jāsēž izstieptas rokas attālumā (40 cm). Izmantojot labas kvalitātes halogēna lampas oftalmoskopu, kas noregulēts tuvu nullei, uz bērna seju tiek nofokusēta gaisma. Jācenšas panākt, lai bērns paskatās uz gaismu. Ja nav skaidrs, kurš no gaismas refleksiem ir normāls, var izmantot zīlītes paplašinātāju tropicamide 0,5% (Sol. Mydracyl 0,5%). Lai atpazītu normālu refleksu dažādu etnisko grupu cilvēkiem, sākumā var veikt sarkanā refleksa testu vecākiem. Izmeklējumā pārbauda arī radzenes refleksu.

Kas jāievēro pēc izmeklējuma

Saistīto diagnožu saraksts

Saistītās ārstu specialitātes

Apakštēma

Redze

Redzes sajūtas sniedz informāciju par priekšmetu formu, lielumu, krāsu un dod organismam iespēju pareizi orientēties ārējās vides apstākļos.