Pārlekt uz galveno saturu

Ādas dūriena tests

Ādas dūriena testi (ĀDT) ir vieni no biežāk izmantotajiem izmeklējumiem alergoloģijā. Šī izmeklējuma laikā pārbauda, vai organismā ir imūnglobulīna E (IgE) antivielas pret alergēnu.

Attēls
ādas dūriena tests
Izveidots: 8. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Testus izmanto, lai diagnosticētu IgE noteiktas alerģiskas slimības, piemēram, alerģisku rinokonjunktivītu, bronhiālo astmu, nātreni, anafilaksi, pārtikas alerģiju, atopisku dermatītu, medikamentu alerģiju, alerģiju pret lateksu. Veikt ĀDT ir vienkārši, rezultātu iegūst ātri (15 minūšu laikā). Nosakāmos alergēnus ārsts izvēlas atbilstoši jūsu sūdzībām. Visbiežāk pielieto jau gatavus alergēnu ekstraktus. Ja alergēna ekstrakts nav pieejams, var izmantot arī pašu alergēnu (piemēram, pārtikas produktu, medikamentu). Šādu testu sauc par dūriena-dūriena testu. Dūriena-dūriena testus izmanto arī gadījumos, kad ĀDT ar pārbaudāmo alergēnu ir negatīvs. Jāņem vērā, ka ādas dūriena testi rāda tikai IgE sensibilizāciju jeb paaugstinātu jutību pret alergēnu. Tas nav sinonīms vārdam “alerģija”! Testa rezultāti vienmēr jāizvērtē individuāli, ņemot vērā klīnisko ainu! Svarīgi atcerēties, ka pozitīvs tests var saglabāties arī tad, kad alerģija ir pārgājusi, tādēļ testa rezultātu izvērtēšana vienmēr jāuztic alergologam.

Kā sagatavoties vizītei

  • Antihistamīna (pretalerģijas) preparāti ietekmē ādas testa rezultātus, tāpēc vismaz 5-7 dienas pirms ĀDT nepieciešams atcelt šo medikamentu lietošanu. Jāatceras, ka arī citu (piem., saaukstēšanas) zāļu sastāvā var būt antihistamīna līdzekļi!
  • Pārtikas produkta ēšana vai izslēgšana no uztura neietekmē ĀDT rezultātu pret konkrēto produktu. Lai veiktu šo testu, nav nepieciešama specifiska diēta.
  • Alerģisku slimību (piemēram, astmas, dermatīta, polinozes) uzliesmojuma gadījumā testu neveic.
  • Ja pacientam ir bijusi anafilakse, ĀDT veic ne ātrāk kā 4-6 nedēļas pēc reakcijas. Drošības apsvērumu dēļ pacientiem ar anafilaksi ādas dūrienu testu vietā bieži nosaka IgE antivielas serumā.
  • Ādas dūriena un dūriena-dūriena testus veic no apmēram 4 mēnešu vecuma. Dažkārt testa veikšana var būt apgrūtināta, jo bērns vēl nemāk sadarboties ar ārstu.
  • Svarīgi, lai vecāks vai pavadošā persona var nekustīgi noturēt bērna roku, kamēr tiek veikts tests, kā arī pārliecinās, ka bērns nekasa roku līdz testa rezultāta nolasīšanai.

Vizītes norise

  1. Bērns apsēžas pie galda, uz kura atbalsta apakšdelma ārējo virsmu. Mazi bērni visbiežāk ir nemierīgi, tāpēc mediķis vecākam vai pavadošajai personai lūgs stingri turēt bērna roku testa izpildes laikā. Ja nepieciešams, bērnu var noguldīt uz kušetes.
  2. Visbiežāk ĀDT veic uz apakšdelma priekšējās virsmas, bet dažkārt arī uz muguras. Testu drīkst veikt tikai uz tīras, veselas ādas, uz kuras nav uzklāti tādi līdzekļi kā topiskie kortikosteroīdi un emolienti.
  3. Uz ādas uzpilina alergēnu ekstraktus un caur pilienu ar sterilu lanceti (speciālo adatu) viegli iedur ādas virskārtā 1 mm dziļumā. Dūriena laikā sajūtams neliels diskomforts. Asinis pēc dūriena neparādās. Dūriena-dūriena testa gadījumā ar lanceti vispirms iedur alergēnā, pēc tam – ādas virskārtā. Testa vietas tiek atzīmētas, lai varētu izvērtēt rezultātus.
  4. Lai atpazītu viltus pozitīvus un viltus negatīvus rezultātus, vienmēr izmanto pozitīvo kontroli (histamīna šķīdumu) un negatīvo kontroli.
  5. Pēc 15 minūtēm māsa vai ārsts izvērtē, vai dūrienu vietās parādās apsārtums un papula (pumpiņa), ko izmēra ar lineālu. Ņemot vērā to, ka apsārtums un papula ātri izzūd, rezultātu izvērtēšana pēc 15 minūtēm ir ļoti svarīga!

Kas jāievēro pēc izmeklējuma

Apsārtuma un papulas lielums nenorāda alerģijas smagumu! Pēc testu rezultātu izvērtēšanas ārsts sniedz rekomendācijas par tālāko rīcību.

Pēc testu rezultātu izvērtēšanas ārsts sniedz rekomendācijas par tālāko rīcību.

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Alerģijas

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.