Alerģijas
Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.
Testus izvēlas atkarībā no alerģiskās reakcijas veida, bērna vecuma un citiem faktoriem. Ir pieejami dažādi testi, piemēram, ādas dūriena testi, aplikācijas testi, intrakutānie testi un citi.
Ādas dūriena testi (ĀDT) ir vieni no biežāk izmantotajiem izmeklējumiem alergoloģijā. Šī izmeklējuma laikā pārbauda, vai organismā ir imūnglobulīna E (IgE) antivielas pret alergēnu. Testus izmanto, lai diagnosticētu IgE noteiktas alerģiskas slimības, piemēram, alerģisku rinokonjunktivītu, astmu, nātreni, anafilaksi, pārtikas alerģiju, atopisku dermatītu, medikamentu alerģiju, alerģiju pret lateksu. Veikt ĀDT ir vienkārši, rezultātu iegūst ātri (15 minūšu laikā).
Aplikācijas testus izmanto, lai atpazītu vēlīnas alerģiskas slimības. Piemēram, pārtikas alerģiju, kad IgE antivielas netiek atrastas vai ādas dūriena testi ar pārtikas produktiem ir negatīvi. Testu izmanto arī, lai noteiktu reakcijas pret medikamentiem, aroda alergēniem un ķīmiskām vielām (metāliem, kosmētisko līdzekļu sastāvdaļām).
Intrakutānā testa norises laikā apakšdelma priekšējā virsmā ar šļirci ievada nelielu daudzumu atšķaidītā alergēna. To ievada ādā. Ādā ievada arī kontroles testu (piemēram, fizioloģisko šķīdumu). Testa rezultātu – pietūkumu injekcijas vietā – izvērtē pēc 15 minūtēm. Intrakutānos testus bērniem veic reti. Parasti šādus testus nozīmē insektu un medikamentu alerģijas diagnostikai. Intrakutānos testus neizmanto pārtikas alerģiju noteikšanai. Tiem pastāv lielāks anafilaktisko reakciju risks.
Ledus gabaliņa testu izmanto aukstuma nātrenes apstiprināšanai. Šī testa laikā uz apakšdelma priekšējās virsmas uz piecām minūtēm uzliek plastmasas maisiņā ievietotu ledus gabaliņu. Desmit minūtes pēc ledus gabaliņa noņemšanas ārsts vai māsa izvērtē, vai testa veikšanas vietā parādās tūska un apsārtums. Ļoti bieži ir arī nieze. Parasti šīs sūdzības izzūd dažu minūšu laikā bez īpašas ārstēšanas.
Dažreiz cilvēki novēro, ka neliela ādas traumēšana – kasīšana, stiprāks pieskāriens – ātri izraisa apsārtušu, pietūkušu, niezošu (nātrenes veida) ādas elementu parādīšanos. To sauc par dermogrāfismu. Dermogrāfismu pārbauda ārsts, vizītes laikā viegli ieskrāpējot ādā (piemēram, ar koka špāteli). Pozitīva testa gadījumā skrāpējuma vietā desmit minūšu laikā parādās nātrenes elementi. Simptomi izzūd bez ārstēšanas dažu minūšu laikā.
Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.