Pārlekt uz galveno saturu

Aplikācijas tests

Aplikācijas testus izmanto, lai atpazītu vēlīnas alerģiskas slimības.

Attēls
aplikācijas tests
Izveidots: 8. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 20. maijs, 2023. gads

Ir situācijas, kad IgE antivielas netiek atrastas vai ādas dūriena testi ar pārtikas produktiem ir negatīvi. Tādā gadījumā aplikācijas tests var palīdzēt atpazīt pārtikas alerģiju. Testu izmanto arī, lai atpazītu reakcijas pret medikamentiem, aroda alergēniem un ķīmiskām vielām (piemēram, metāliem un kosmētisko līdzekļu sastāvdaļām).

Kā sagatavoties vizītei

Antihistamīna (pretalerģijas) preparāti ietekmē ādas testa rezultātus, tādēļ vismaz 5-7 dienas pirms testa nepieciešams atcelt šo medikamentu lietošanu. Jāatceras, ka arī citu (piem., saaukstēšanās) medikamentu sastāvā var būt antihistamīna līdzekļi! Testu drīkst veikt tikai uz tīras, veselas ādas, uz kuras nav uzklāti tādi līdzekļi kā topiskie kortikosteroīdi un emolienti.

Vizītes norise

Uz muguras vai apakšdelma uzlīmē speciālu plāksteri, kas satur pārbaudāmos alergēnus. Tos pēc sūdzību uzklausīšanas izvēlas ārsts/alergologs . Ārsts vai māsa var lūgt pārbaudāmos alergēnus (pārtikas produktus) paņemt līdzi uz testu pašiem. Parasti reakciju (apsārtumu, pietūkumu, izsitumus) izvērtē pēc 48 un 72 stundām – pie ārsta būs jādodas vairākkārt.

Kas jāievēro pēc izmeklējuma

Atkarībā no testa rezultāta, iespējams apsārtums, nieze, diskomforts testa uzlikšanas vietā. Parasti šīs sūdzības izzūd dažu dienu laikā.

Pēc rezultātu izvērtēšanas ārsts sniedz rekomendācijas par tālāko rīcību.

Saistīto diagnožu saraksts

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Alerģijas

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.