Pārlekt uz galveno saturu

Nazālais provokācijas tests

Nazālais provokācijas tests (NPT) ir kontrolēta alergēna ekspozīcija deguna gļotādā, kas izsauc atbildes alerģisku reakciju, kura pozitīva rezultāta gadījumā izpaužas ar deguna niezi, šķaudīšanu, deguna tecēšanu, deguna gļotādas tūsku.

Attēls
deguns
Izveidots: 7. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 16. maijs, 2023. gads

NPT veic, lai apstiprinātu alerģisku rinītu, kā arī izvērtētu atsevišķu alergēnu nozīmi polisensibilizētiem (jutīgiem pret vairākiem alergēniem) pacientiem. NPT iesaka veikt arī gadījumos, kad rodas pretrunas, izvērtējot pacienta slimības vēsturi, ādas dūriena testu un/vai seroloģisku (antivielu) testu rezultātus.

Kontrindikācijas (organisma vai slimības īpatnības, kuru dēļ nedrīkst vai nav vēlams izmantot šo metodi):

  • anafilaktiska reakcija anamnēzē pēc kontakta ar alergēnu;
  • akūts deguna blakusdobuma iekaisums;
  • smagas blakusslimības, piemēram, sirds un plaušu slimības;
  • ļoti augsta alerģijas pakāpe, piemēram, smaga un nekontrolēta bronhiālā astma vai hroniska obstruktīva plaušu slimība;
  • citas smagas sistēmiskas slimības, piemēram, ļaundabīgi audzēji, autoimūnas slimības;
  • grūtniecība.

Kā sagatavoties vizītei

Pirms NPT jāpārtrauc jebkuru zāļu lietošana, kas var izmainīt nazālu atbildes reakciju.

Medikamenta veids

Cik ilgi pirms testa jāpārtrauc lietošana

Orālie antihistamīni

4–5 dienas pirms NPT

Nazālie kortikosteroīdi

5 dienas

Orālie kortikosteroīdi

2–3 nedēļas

Nātrija kromoglikāts

1–3 nedēļas

Nazālie dekongestanti

2 dienas

! Par citu medikamentu lietošanu jābrīdina ārsts.

NPT jāatliek uz 4 nedēļām pēc vīrusu vai bakteriālas elpošanas trakta infekcijas, uz 6–8 nedēļām pēc deguna operācijas.

Vizītes norise

Pirms NPT veikšanas pacientam ir jāaklimatizējas un 15 minūtes jāpagaida telpā, lai novērstu nespecifiskas reakcijas, saistītas ar ārējās vides faktoriem. NPT dienā jāizvairās no ikdienas kairinātāju, piemēram, tabakas dūmu, asas pārtikas, kafijas, fiziskās slodzes iedarbības. Pirms un pēc NPT pacientam veic spirometriju - elpošanas testu, kas mēra, cik daudz gaisa pacients var ieelpot plaušās un cik daudz gaisa var izpūst, veicot strauju un spēcīgu izelpu. Pirms NPT pacients tiek izmeklēts, viņš atbild uz ārsta uzdotajiem jautājumiem sākotnējo simptomu izvērtēšanai (anketēšana), pēc tam seko abpusēja placebo aplikācija uz deguna gļotādas. Pacientu novēro 10 minūtes un anketē. Negatīva rezultāta gadījumā seko testējamā alergēna aplikācija, 10 minūšu novērošana un anketēšana. Pacientu novēro vēl 30 minūtes pēc NPT pabeigšanas. Ja NPT ir pozitīvs, atkarībā no simptomu intensitātes nozīmē lokālus vai sistēmiskus antihistamīnus, lokālus dekongestantus. Nākamo NPT var veikt ne ātrāk kā pēc vienas nedēļas. Rekomendē veikt provokāciju tikai ar vienu alergēnu dienā. Ja pacientam ir paredzēts NPT ar rinomanometriju, tad to veic pirms un 10 minūtes pēc alergēna aplikācijas. Rinomanometrija ir jutīga un objektīva metode deguna obstrukcijas izvērtēšanai, šis izmeklējums parāda deguna eju caurlaidību, gaisa plūsmu cauri degunam.

Riski

NPT laikā pacientam var parādīties alerģiska rinokonjunktivīta jeb siena drudža simptomi (šķaudīšana, aizlikts deguns, deguna tecēšana, deguna un acu nieze, asarošana, acu apsārtums), kā arī bronhiālās astmas simptomi (klepus, sēkšana, svilpošana krūtīs, smaguma sajūta krūtīs). Kaut gan literatūrā nav aprakstīts neviens anafilakses (alerģiska sistēmiska reakcija, kad iesaistās vairāku orgānu sistēmas) gadījums NPT laikā, teorētiski tas ir iespējams.

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Alerģijas

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.