Pārlekt uz galveno saturu

Elpošanas funkciju diagnostika - Spirometrija

Spirometrija ir elpošanas tests, kas mēra, cik daudz gaisa pacients var ieelpot plaušās un cik daudz gaisa var izpūst, veicot strauju un spēcīgu izelpu. Bērniem to veic, sākot no 5–6 gadu vecuma jeb brīdī, kad bērns ir gatavs to tehniski pareizi izpildīt.

Attēls
plaušas
Izveidots: 24. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Kā sagatavoties vizītei

  •   Nav ieteicams nodarboties ar intensīvām fiziskām aktivitātēm vismaz 30 minūtes pirms testa veikšanas;
  •    apģērbam jābūt ērtam, lai tas netraucē ievilkt dziļu elpu;
  •    vismaz divas stundas pirms testa nevajadzētu ieturēt lielu maltīti;
  •   pajautājiet ārstam, vai ir kādi medikamenti, ko nevajadzētu lietot testa veikšanas dienā;
  •   pirms testa veikšanas tiks veikta apmācība. Ja kaut kas nav skaidrs, nekautrējieties pārjautāt.

Vizītes norise

Tehnika: sākumā veic dziļu ieelpu, tad, cik ātri vien var, izpūš ārā visu gaisu. Jāpūš trubiņā, kas ir savienota ar speciālu mašīnu – spirogrāfu. Lai iegūtu labāko rezultātu, testu parasti veic trīs reizes. Testa laikā tiek aiztaisīts deguns.

Lai izvērtētu plaušu funkciju pēc bronhus paplašinoša medikamenta lietošanas, testu atkārto 15 minūtes pēc tam, kad veikta bronhodilatatora (parasti izmanto salbutamolu) inhalācija. Tādā gadījumā to sauc par bronhodilatācijas testu. Tas var būt pozitīvs, kad elpceļi atveras par vairāk nekā 12 % pēc bronhodilatējošā medikamenta lietošanas, vai negatīvs.

Kas jāievēro pēc izmeklējuma

Dažādiem cilvēkiem rezultāti atšķiras, jo ikviena ķermenis un plaušas ir unikāli. Standarti, ko medicīnas darbinieki izmanto, balstīti uz pacienta augumu, svaru, vecumu un dzimumu. Tiek iegūtas prognozējamās vērtības attiecīga auguma, svara, vecuma un dzimuma personai. Pacienta iegūtos rezultātus salīdzina ar šīm prognozējamajām vērtībām.

Saistīto simptomu saraksts

Saistītās ārstu specialitātes