Pārlekt uz galveno saturu

Neirosonogrāfija

Neirosonogrāfija (NSG) ir droša, nekaitīga un nesāpīga izmeklēšanas metode, kurā pacienta galvas smadzeņu attēlu iegūšanai izmanto ultraskaņas viļņus.

Attēls
Neirosonogrāfija
Izveidots: 7. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 16. janvāris, 2023. gads

Ultrasonogrāfijas iekārtas kamera ir zonde jeb tā saucamā „galviņa”, ko novieto tieši uz ādas, kas raida ultraskaņas viļņus, kas atstarojas no bērna galvas smadzenēm un ekrānā veido attēlu. Galvas smadzeņu apskati veic caur lielo avotiņu – atveri starp pieres un paura kauliem. Izmeklējums ir iespējams līdz aptuveni viena gada vecumam, kamēr lielais avotiņš vēl nav noslēdzies.

Vajadzības gadījumā NSG izmeklējumu var atkārtot vairākas reizes. Izmeklējuma laikā uz ādas uzsmērē speciālu želeju, kas uzlabo ultraskaņas pārvadīšanu.

Kādēļ NSG izmeklējums nepieciešams?

NSG izmeklējumā iespējams izvērtēt smadzeņu struktūru anatomiju, attīstību, iedzimtas anomālijas, smadzeņu šķidruma cirkulāciju, grūtniecības un dzemdību laikā pārciestu skābekļa trūkumu, asins izplūdumus un infekcijas.

Kad var veikt NSG izmeklējumu?

NSG var veikt, kamēr nav slēdzies lielais avotiņš. Tas parasti slēdzas viena gada vecumā, bet tas var notikt laika posmā no sešiem mēnešiem līdz pusotram gadam. Ja lielais avotiņš ir slēdzies, smadzeņu struktūru izvērtēt nav iespējams, jo kauls neļauj ultraskaņas impulsu pārvadīt dziļāk.

Vizītes norise

Izmeklējuma laikā vecāks ir kopā ar bērnu. Pacientam jānoņem tikai cepurīte. Pēc tam, kad bērns ir apguldīts uz izmeklējuma galda, ārsts uzziedīs nelielu daudzumu gela uz avotiņa un ar speciālu ultrasonogrāfijas zondi veiks izmeklējumu. Gels nav alerģisks vai toksisks, to var viegli izmazgāt gadījumā, ja tas nokļūst uz apģērba.

Atkarībā no iegūstamās informācijas izmeklējuma ilgums parasti ir 10–30 minūtes. Tā kā izmeklējums ir viegli panesams un nav garš, anestēzija nav nepieciešama.

Attēls
Neirosonogrāfija
Attēls
Neirosonogrāfija

 

Kas jāievēro pēc izmeklējuma

Pacientam nav jāievēro īpašs režīms. Izmeklējumā netiek pielietots jonizējošs starojums, tādēļ tas ir nekaitīgs.

Saistītās ārstu specialitātes