Pārlekt uz galveno saturu

Neirologs

Neirologs diagnosticē un ārstē nervu sistēmas traucējumus.

Attēls
nervu sistēma
Izveidots: 7. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 16. janvāris, 2023. gads

Neirologs ir ārsts, kurš diagnosticē un ārstē nervu, galvas un muguras smadzeņu un to apvalku, asinsvadu slimības. To iemesli var būt ļoti dažādi (iekaisums, traumas, audzēji, ģenētika utt.) Neirologs palīdz izprast nervu sistēmas traucējumu cēloni, novērtē bojājuma pakāpi, veic papildu izmeklējumus vai izsniedz norīkojumu, konsultē par saņemtajiem rezultātiem un izveido ārstēšanas plānu. Neiroloģijas pamatuzdevums ir atklāt nervu sistēmas patoloģijas un tās ārstēt. Šo slimību kategorijā ietilpst gan galvas un muguras smadzeņu (centrālās nervu sistēmas) slimības, gan ķermeņa nervu (perifērās nervu sistēmas) un to sīkākā iedalījuma (autonomās jeb veģetatīvās nervu sistēmas un somatiskās nervu sistēmas) slimības.

Informatīvie materiāli

Miega paralīze

Miega paralīze ir īslaicīga nespēja pakustēties, kas notiek pamostoties vai īsi pirms aizmigšanas.

Aizsapņošanās

Ikviens no mums kaut reizi dzīvē ir sapņojis ar acīm vaļā jeb skatījies vienā punktā, nepievēršot uzmanību apkārt notiekošajam, fantazējot par nereāliem notikumiem vai pārdomājot kādu savu ideju.

Ritmiskas, atkārtotas kustības jeb stereotipijas

Stereotipijas ir ritmiskas, atkārtotas, šķietami apzinātas, bet bezjēdzīgas kustības, ko bērns (vai pieaugušais) atkārto noteiktās situācijās: satraukuma, prieka brīžos vai tieši pretēji – garlaikojoties. Tās sastopamas 3–8% bērnu un jauniešu.