Pārlekt uz galveno saturu

Rentgenogrāfija (rentgens)

Rentgenogrāfija ir izmeklēšanas metode, kurā attēlu iegūšanai informācijas nesējs ir rentgena stari.

Attēls
rentgens
Izveidots: 24. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 22. decembris, 2023. gads

Rentgena starus izstaro rentgena iekārtas spuldze. Daļa no tiem cilvēka orgānos un kaulos absorbējas, daļa – izspiežas cauri. Attēls veidojas no tiem stariem, kas ķermenim ir izspiedušies cauri. Rentgenogrammas (rentgena attēlus) iegūst uz fotoplates vai filmas un tās analizē ārsts - radiologs. Jo blīvākas ir ķermeņa struktūras, jo gaišāks ir to attēls rentgenogrammā; audi ar mazāku blīvumu (piemēram, plaušas, kurās ir daudz gaisa) rentgenogrammās izskatās melni vai pelēki.

Izmeklējums var būt nepieciešams šādos gadījumos:

  • dažādi kaulu lūzumi;
  • plaušu, kuņģa zarnu trakta patoloģijas;
  • iekaisumi;
  • svešķermeņi.

Kā sagatavoties vizītei

Līdzi jāņem personu apliecinoši dokumenti, ārsta nosūtījums, iepriekšējo izmeklējumu rezultāti (radioloģisko, funkcionālās diagnostikas, jo īpaši elektroencefalogrāfijas dati, ja izmeklē galvas smadzenes pacientiem ar epilepsiju) attēli, analīžu dati un slimnīcas izraksti, ja tādi ir. No radiologa informētības ir atkarīga izmeklējuma attēlu interpretācija, tādēļ ņemiet līdzi visus dokumentus, kas varētu noderēt.

Izmeklējuma dienā vēlams bērnu ģērbt tādās drēbēs, ko varēs ātri novilkt. Jāizvairās no metāla priekšmetiem (piemēram, rāvējslēdzēji, rotas) apģērbā. Skeleta, krūškurvja, kaulu, locītavu izmeklēšanai bērnu īpaši sagatavot nav nepieciešams. Lai mazinātu bērna satraukumu pirms procedūras, vienkāršiem vārdiem jāpaskaidro, kādēļ rentgena izmeklējums nepieciešams. Ja nepieciešams, kāds no vecākiem var atrasties bērnam blakus visu procedūras laiku (jāuzvelk rentgena starus aizturošs priekšauts), tāpat bērnam atļauts līdzi ņemt mīļāko grāmatu vai rotaļlietu.

Vizītes norise

Rentgena iekārta var būt gan garš galds ar rentgena staru spuldzi virs tā, gan arī vertikāls statīvs, pret kuru vērsta rentgena staru spuldze; izmeklējums notiek guļus vai sēdus. Attēlu uzņemšanas laikā bērnam jāguļ vai jāsēž nekustīgi, jo kustības traucē veikt izmeklējumu un pazemina attēlu kvalitāti, turklāt pacients nevajadzīgi tiek apstarots.

Pirms izmeklējuma rentgena staru spuldzi novieto iepretim izmeklējamajai ķermeņa daļai. Bērna dzimumorgāni un vairogdziedzeris tiek apsegti ar speciālu svina pārklāju. Pēc tam radiologa asistents uzņem nepieciešamo attēlu. Atkarībā no nepieciešamības un izmeklējamās ķermeņa daļas, tiks uzņemti 1,  2 vai vairāki attēli. Izmeklējums kopumā aizņem tikai dažas sekundes, atsevišķos gadījumos, kad nepieciešams vairāk attēlu, tās var būt arī dažas minūtes. Parasti rentgenogrāfijas izmeklējumi tiek veikti bez narkozes izmantošanas, tomēr, ja bērns ir izteikti nemierīgs un kustīgs, ārsts var nolemt, ka narkoze ir nepieciešama.

Riski

Lai samazinātu iespējamo jonizējošā starojuma izraisīto kaitējumu veselībai, starojuma deva tiek pielāgota bērna vecumam, svaram un izmeklējamās ķermeņa virsmas apjomam. Lai novērstu starojuma ietekmi uz bērna dzimumorgāniem un vairogdziedzeri, tos apsegs ar speciālu pārklāju.

Izmeklējumā laikā pacients saņem ļoti nelielu starojuma devu, kas, visdrīzāk, kaitējumu neradīs, tomēr, tā kā ir zināms, ka jonizējošais starojums spēj izraisīt onkoloģiskas saslimšanas, izmeklējuma veikšana ir pieļaujama tikai pamatota iemesla gadījumā – tad, kad tiešām ir nepieciešams. Izmeklējuma veikšana tikai ziņkāres dēļ nav attaisnojama.

Informatīvie materiāli