Pārlekt uz galveno saturu

Sešu minūšu iešanas tests

Sešu minūšu iešanas tests ir izmeklējums, ko izmanto, lai noteiktu personas slodzes toleranci. Tas ir zema riska tests, kura laikā tiek izvērtēts, cik tālu pacients var noiet sešās minūtēs.

Attēls
iešana
Izveidots: 23. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 9. maijs, 2023. gads

Sešu minūšu iešanas tests tiek veikts pacientiem ar iedzimtām sirds slimībām, ar izteiktu sirds mazspēju, osteoartrītu, fibromialģiju, hronisku obstruktīvu plaušu slimību (HOPS).

Kā sagatavoties vizītei

Uz vizīti līdzi jāņem ērti sporta apavi, jāģērbjas tā, lai kustības nebūtu ierobežotas. Nav ieteicams ēst pusstundu pirms izmeklējuma, bet 15 min pirms testa sākuma jāievēro miera režīms.

Svarīgi! Ja pacients lieto bronhu dilatatorus (piemēram, Ventolīnu), tas jālieto vismaz 60 min pirms testa.

Vizītes norise

Tests tiek veikts kardioloģijas nodaļā. Pacients veic testu nodaļas gaitenī, ejot 40 m distanci uz priekšu un atpakaļ. Pacientam pirms procedūras tiek veikti asinsspiediena, pulsa, saturācijas jeb skābekļa procentuālā daudzuma asinīs mērījumi, kā arī šie mērījumi tiek atkārtoti ik minūti testa laikā. Lai novērtētu pacienta piepūli, pacients tiek lūgts atzīmēt savu subjektīvo slodzes izjūtu pirms testa un pēc testa. Testa beigās tiek noteikts kopējais pacienta veiktais attālums, ka arī subjektīvo izjūtu skalas punkti, kas raksturo slodzes toleranci jeb izturību.

Ja pacients vairs nevar paiet nespēka, kāju sāpju, elpas trūkuma vai citu iemeslu dēļ, kā arī gadījumos, ja pacients sasniedz maksimālo pulsu vai ir būtiskas asinsspiediena vai saturācijas izmaiņas, tests tiek pārtraukts ātrāk.

Kādas ir kontrindikācijas sešu minūšu iešanas testam?

Sešu minūšu iešanas testu nevar veikt pacienti ar nestabilu stenokardiju un miokarda infarktu vai sirds operāciju pēdējā mēneša laikā.

Tests ir apsverams pacientiem ar miera pulsu virs 120 sitieniem minūtē, sistolisko asinsspiedienu virs 180 mm Hg un diastolisko asinsspiedienu virs 100 mm Hg.

Saistīto diagnožu saraksts

Tēma

Kardioloģija

Kardioloģija ir medicīnas nozare, kas nodarbojas ar sirds un asinsvadu sistēmas slimību pētniecību, diagnostiku, ārstēšanu, profilaksi un rehabilitāciju.