Pārlekt uz galveno saturu

Ģībonis jeb sinkope

Ģībonis jeb sinkope ir īslaicīgs apziņas un ķermeņa muskuļu tonusa zudums, ko izraisa nepietiekama smadzeņu apasiņošana.

Attēls
ģībonis
Izveidots: 16. februāris, 2022. gads
Atjaunots: 29. decembris, 2022. gads

Vismaz reizi dzīvē sinkopi piedzīvo 20-40% cilvēku. Visbiežāk (98-99 % gadījumu) ģīboņa cēlonis ir labdabīgs – tas nozīmē, ka to nav izraisījusi nopietna saslimšana.  Vismaz vienu ģīboni līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai novēro 15% bērnu. Savukārt visas dzīves laikā pat 40% cilvēku vismaz vienreiz noģībst. Ģīboni var veicināt dažādi faktori, piemēram, slikti vēdinātas telpas, ilgstoša atrašanās stāvus, liels emocionāls stress, karstums, izlaista ēdienreize (pazemināts cukura līmenis asinīs). Bieži pirms samaņas zuduma ir viens vai vairāki ģīboņa simptomi: reibonis, slikta dūša, bālums, auksti sviedri, vājums kājās, redzes miglošanās vai “melns gar acīm”, “zvanīšana ausīs”, sajūta, ka telpa kustas. Ja ģībonim ir bijis veicinošais faktors un/vai kāds no tipiskajiem pirms ģīboņa simptomiem, ir lielāka iespēja, ka to nav izraisījusi nopietna saslimšana.  Ģībonis ilgts pāris sekundes. Pēc atgūšanās no sinkopes cilvēks ļoti ātri saprot, kur atrodas, atpazīst cilvēkus apkārt, atceras, kas notika pirms samaņas zuduma.

Lai gan ģībonis reizēm var līdzināties epileptiskai lēkmei, tomēr pastāv būtiskas atšķirības. Pirms epileptiskas lēkmes visbiežāk nav tādu priekšsajūtu kā pirms ģīboņa. Epileptiska lēkme, kas izpaužas ar samaņas zudumu un raustīšanos, ir ilgāka nekā sinkope - lēkme parasti ilgst 2-3 minūtes. Arī ģīboņa laikā cilvēks var noraustīties, bet tās parasti ir atsevišķas, neritmiskas, haotiskas, īsas kustības. Turpretī pēc epileptiskas lēkmes ar samaņas zudumu un raustīšanos parasti seko ilgstošs apjukums, var būt grūtības atpazīt, atcerēties, uztvert un atbildēt.

Kā rīkoties, ja bērnam bijis ģībonis?

Lai arī visbiežāk ģīboņa iemesls ir labdabīgs, to noteikti nevajadzētu ignorēt. Ar šīm sūdzībām ir jāvēršas pie sava ģimenes ārsta vai pediatra. Ārsts precizēs ģīboņa apstākļus, izvērtēs bērna sirdsdarbības frekvenci un asinsspiedienu, veiks fizikālo izmeklēšanu un lems, vai nepieciešami papildu izmeklējumi. Pēc ģībšanas epizodes Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas speciālisti iesaka veikt elektrokardiogrammu katram bērnam vismaz vienu reizi dzīvē. Ja ārstam radīsies aizdomas par nopietnu saslimšanu, bērns tiks nosūtīts  pie atbilstošā speciālista – bērnu kardiologa vai neirologa – papildu izmeklēšanai.

Biežākie iemesli

Visbiežākais ģīboņa cēlonis ir vazovagālā sinkope jeb parasimpātiskās nervu sistēmas pārmērīga aktivitāte. Tā izraisa sirdsdarbības palēnināšanos un asinsvadu paplašināšanos. Rezultātā mazāk asiņu nonāk smadzenēs un cilvēks zaudē samaņu. Šāds ģībonis biežāk piemeklē gados jaunus cilvēkus un sievietes. To var izraisīt arī spēcīgas emocijas, piemēram, bailes, kā arī sāpes.

Brīžiem ir arī ortostātiskie ģīboņi, kas rodas, strauji mainot ķermeņa pozu, piemēram, no guļus stāvokļa pielecot sēdus vai stāvus, vai arī ilgstoši stāvot. Asinis ir “uzkrājušās” kājās, ķermenis pie straujas pozas maiņas nespēj pielāgoties un nodrošināt smadzenes ar pietiekamu asiņu daudzumu.

Retāk ģīboņa iemesls var būt nopietna slimība, piemēram, mazasinība jeb anēmija, hipoglikēmija jeb samazināts cukura līmenis asinīs, iedzimtas vai iegūtas strukturālas sirds slimības, sirds ritma traucējumi, dehidratācija, epilepsija, insults, iekšējās auss saslimšanas, elpas aiztures lēkmes.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ja ģīboņa iemesls ir labdabīgs, visbiežāk ārsts ieteiks nemedikamentozu terapiju – palielināt uzņemtā šķidruma apjomu diennaktī, samazināt kofeīna daudzumu, pie ilgstošas stāvēšanas palaikam sasprindzināt kāju muskuļus, pie pirmajiem ģīboņa simptomiem apsēsties un noliekt galvu starp ceļiem vai apgulties un pacelt kājas.

 

Kad jāvēršas pie ārsta

“Sarkanā karoga simptomi” jeb bīstamās pazīmes, kas var liecināt par nopietnu saslimšanu bērnam ar ģīboni ir:

  • Samaņas zudums fizisko aktivitāšu laikā;
  • Ģībonis, ko pavada sirds pārsitienu sajūta vai sāpes krūtīs;
  • Ja ģimenē iepriekš bijusi pēkšņa nāve jaunam cilvēkam;
  • Ilgstošas galvassāpes, apjukums vai reibonis pēc ģīboņa;
  • Notirpums vai vājums kādā ķermeņa daļā;
  • Asimetriska seja vai acu zīlītes;
  • Krampji;
  • Ļoti ātra un dziļa elpošana.

Ja ir kāda no šīm pazīmēm, steidzami jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni (66016001) vai Neatliekamo medicīnisko palīdzību (113).

Saistītās ārstu specialitātes

Apakštēma

Epilepsijas lēkmes

Epileptiska lēkme rodas galvas smadzeņu nervu šūnu īslaicīgu darbības traucējumu rezultātā.

Villafane J, Miller JR, Glickstein J, Johnson JN, Wagner J, Snyder CS, Filina T, Pomeroy SL, Sexson-Tejtel SK, Haxel C, Gottlieb J, Eghtesady P, Chowdhury D. Loss of Consciousness in the Young Child. Pediatr Cardiol. 2021 Feb;42(2):234-254. doi: 10.1007/s00246-020-02498-6. Epub 2021 Jan 2.

International League Against Epilepsy. Epilepsy Mimics

Zavala R, Metais B, Tuckfield L, DelVecchio M, Aronoff S. Pediatric Syncope: A Systematic Review. Pediatr Emerg Care. 2020

Aicardi's Diseases of the Nervous System in Childhood, 4th Edition - Edited by Alexis Arzimanoglou, Anne O'Hare, Michael V Johnston, Robert Ouvrier - London: Mac Keith Press, 2018, pp 1496,