Pārlekt uz galveno saturu

Kontaktlēcu valkāšanas iespējamās komplikācijas

Uzsākot lietot kontaktlēcas, bērna vecākiem jāpiedalās ārsta vizītē, jābūt informētiem par lietošanas noteikumiem un jāpalīdz bērnam tos ievērot.

Attēls
kontaktlēcas
Izveidots: 16. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 7. novembris, 2022. gads

Mūsdienu kontaktlēcu materiāli, to kopšanas un valkāšanas režīmi būtiski atšķiras no tām kontaktlēcām, kas bija pieejamas pirms 20–30 gadiem, līdz ar to ir samazinājušās kontaktlēcu radītās komplikācijas. Tomēr, ņemot vērā to, ka jebkura kontaktlēca ir svešķermenis acī, arī mūsdienās ir sastopamas problēmas. Agrāk komplikācijas vairāk radīja nepietiekama skābekļa piekļuve radzenei, jo materiāli bija ar daudz zemāku gaisa caurlaidības spēju, turklāt kontaktlēcas tika lietotas daudz ilgāk par to spēju šo gaisa caurlaidību nodrošināt. Kopšanas un uzglabāšanas līdzekļi agrāk nebija tik efektīvi kā mūsdienās. Šīs problēmas šobrīd ir atrisinātas, jo kontaktlēcām ir augsta skābekļa caurlaidība, tās paredzētas noteiktam laikam un savlaicīgi tiek mainītas pret jaunām, arī kopšanas līdzekļi nodrošina efektīvu lēcu attīrīšanu no nosēdumiem un drošu uzglabāšanu.

Kontaktlēcu radītās komplikācijas:

  • Mehāniskas. Rodas, ja lēcai ir defekti (plīsumi, nosēdumi), ja zem lēcas nokļūst kāds svešķermenis, ja berzē acis, ja lēcai ir neatbilstoši parametri, nepareiza vai pavirša apiešanās un kopšana u.c.
  • Infekciozas. Saistītas ar personīgās higiēnas un kontaktlēcu valkāšanas un kopšanas noteikumu neievērošanu (skat. rakstu par kontaktlēcu lietošanu un kopšanu);
  • Alerģiskas. Visbiežāk saistītas ar kontaktlēcu kopšanas līdzekļiem;
  • Komplikācijas, kas saistītas ar nepietiekamu skābekļa piegādi radzenei. Tās rodas tad, ja ilgstoši lieto lēcas ar zemu skābekļa caurlaidību vai neievēro nēsāšanas režīmu – lēcas savlaicīgi neizņem un nenotīra vai neievēro kontaktlēcu nomaiņas termiņu.

Visas šīs komplikācijas var izraisīt acs iekaisumus un redzes pasliktināšanos, kas reizēm ir īslaicīgas problēmas un atrisinās, novēršot pārkāpumus, bet reizēm prasa ilgstošu, nopietnu ārstēšanu, lēcu lietošanas pārtraukšanu un diemžēl arī paliekošus redzes traucējumus.

Uzsākot lietot kontaktlēcas, bērna vecākiem jāpiedalās ārsta vizītē, jābūt informētiem par lietošanas noteikumiem un jāpalīdz bērnam tos ievērot.

Ja radušās problēmas – acis ir apsārtušas, bērns sūdzas par diskomfortu, kad ieliktas lēcas, vai par redzes miglošanos –, nekavējoties jāpārtrauc kontaktlēcu lietošana un jāvēršas pie sava speciālista.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītās apakštēmas

Redze

Redzes sajūtas sniedz informāciju par priekšmetu formu, lielumu, krāsu un dod organismam iespēju pareizi orientēties ārējās vides apstākļos.

Atsauces