Pārlekt uz galveno saturu

Kontaktlēcu veidi un iedalījums

Kontaktlēcas ir viens no redzes korekcijas līdzekļiem, kas pazīstamas jau gandrīz simts gadus.

Attēls
kontaktlēcas
Izveidots: 16. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 7. novembris, 2022. gads

Kontaktlēcu lietošanas iemesli:

  • Redzes korekcija briļļu vietā;
  • Kosmētiskā – acu krāsas maiņai vai dažādu radzenes defektu noslēpšanai;
  • Terapeitiskā – radzenes aizsardzībai pie dažādām saslimšanām.

Galvenās kontaktlēcu priekšrocības:

  • Neaizsedz redzeslauku;
  • Nav redzamas (vizuālais efekts);
  • Neizmaina attēla lielumu, kā tas notiek, izmantojot brilles, – ja brilles nepieciešamas, lai labāk redzētu tuvumā, attēls tiek palielināts un pietuvināts; ja brilles nepieciešamas, lai labāk redzētu tālumā, attēls tiek attālināts un samazināts. Pacients to īpaši izjūt, ja dioptrijas ir lielas vai acīm būtiski atšķiras stiprums.

Kontaktlēcas iedala divās lielās pamatgrupās – cietās (vēsturiski pirmās) un mīkstās, kuru galvenā priekšrocība ir komforts un ātrāka pierašana. No pirmajām kontaktlēcām visas mūsdienu lēcas atšķiras ar izgatavošanas metodēm, materiāliem, nēsāšanas režīmiem un kopšanas prasībām.

Kopš 1970. gada, kad mīkstās kontaktlēcas kļuva plaši pieejamas, tām ir globāla ietekme uz kontaktlēcu tirgu. Literatūrā tiek apgalvots, ka mīkstās kontaktlēcas veido 90% no visām izvēlētajām kontaktlēcām visā pasaulē.

Mīkstās kontaktlēcas izgatavo no biomateriāliem – dabiskiem vai sintētiskiem, kas ir piemēroti ievadīšanai dzīvās šūnās. Visus kontaktlēcu materiālus var klasificēt kā polimērus. Tas ir ciets materiāls, kas veidots no lielmolekulārām ķēdēm, un tā molekulas sauc par makromolekulām.

Mīkstās kontaktlēcas iedala divās izplatītākajās grupās:

  • Hidrogela kontaktlēcas;
  • Silikonhidrogela kontaktlēcas.

Lai mīkstās kontaktlēcas varētu valkāt ilgstoši un droši, tām jābūt ar virsmas bioloģisko saderību un palielinātu skābekļa caurlaidību. Hidrogela kontaktlēcu galvenais trūkums ir nepietiekoša skābekļa caurlaidība. Atšķirībā no parastā hidrogela materiāla, kurā skābekļa caurlaidība ir saistīta un ierobežota ar ūdens saturu kontaktlēcā, silikonhidrogela skābekļa caurlaidība nav atkarīga no ūdens satura. Skābeklis izplatās uz silikona bāzes veidotas komponentes.  Silikonhidrogela mīkstās kontaktlēcas ir pirmā izvēle jebkuram pacientam, īpaši bērniem.

Mīkstās kontaktlēcas iedala pēc lietošanas ilguma:

  • Vienas dienas nomaiņas;
  • Viena mēneša nomaiņas;
  • Trīs mēnešu nomaiņas – tās parasti izvēlas sarežģītos gadījumos, kad nevar piemeklēt standarta kontaktlēcas.

Ilgāka termiņa kontaktlēcas mūsdienās neiesaka, jo mīkstā lēca ātri zaudē skābekļa caurlaidību tāpēc, ka uz tās virsmas nogulsnējas galvenokārt acs un arī ārējās vides nosēdumi.

Arī cieto kontaktlēcu materiāliem mūsdienās ir ļoti augsta skābekļa caurlaidība. To galvenā priekšrocība ir augsta optiska kvalitāte un ilgāks kalpošanas laiks – līdz pat pusotram gadam. Cietās kontaktlēcas izvēlas, ja radzenes virsma ir neregulāra, kas var veidoties pie dažādām radzenes saslimšanām vai traumām.

Katram pacientam piemērotāko kontaktlēcu veidu var noteikt tikai speciālists – acu ārsts vai optometrists.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītās apakštēmas

Redze

Redzes sajūtas sniedz informāciju par priekšmetu formu, lielumu, krāsu un dod organismam iespēju pareizi orientēties ārējās vides apstākļos.

Atsauces
[1]

Efron, N. Contact lens practice. Elsevier Ltd, 2010, p. 473.

French, K., Jones, L. Decade with silicone hydrogels. Optometry Today, 2008, Vol.48, Nr.16, p. 42–46.