Pārlekt uz galveno saturu

Apdegums

Apdegumi ir audu bojājumi, kas radušies augstas temperatūras, kodīgu ķīmisku vielu, elektriskās strāvas vai radioaktīvu vielu iedarbībā.

Attēls
apdegums
Izveidots: 18. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 12. jūnijs, 2023. gads

Ja bērns apdedzinājies vai applaucējies

1. Atbrīvo cietušo vietu no apģērba - uzmanīgi novelciet apģērbu no traumētās ķermeņa daļas, taču nekādā gadījumā neplēsiet drēbes, ja tās pieķērušās ādai.

2. Atdzesē apdeguma vietu - apdegušo vai applaucēto ķermeņa daļu dzesē zem vēsa (bet ne ledaina!), tekoša ūdens vismaz 10-15 min. Pēc tam var uzlikt vēsu, slapju dvieli. Ja apģērbs pieķēries ādai, ūdens jālej uz apģērba vai starp apģērbu un ādu.

3. Novērs sāpes - sāpju gadījumā iedod bērnam sāpes mazinošu medikamentu, piemēram, ibuprofēnu vai paracetamolu vecumam un svaram atbilstošā devā.

4. Konsultējies ar ārstu - arī tad, ja apdegums ir neliels, nepārsieniet brūci saviem spēkiem, nelieciet uz tās pārtikas produktus vai medikamentus, ko nav ieteicis ārsts. Apkopjot ievainojumu, nepārplēs tulznas - ādas slānītis pasargā no infekcijas.

5. Sargā bērnu no atdzišanas, apsedzot cietušo ar segu.

Attēls
Apdegums
2. pakāpes apdegums

Ar ģimenes ārstu sazinieties arī gadījumā, ja apdegums šķiet neliels. Gadījumos, ja apdegums ir lielāks par bērna plaukstu, tas ir cirkulārs (apdegums ap kādu no ķermeņa daļām), apdegusi vai applaucēta seja, kā arī gadījumos, kad apdegumu radījusi atklāta liesma  - nekavējoties dodieties uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu vai zvaniet 112.

 

Ārstniecība un rehabilitācija

Saistītās apakštēmas