Pārlekt uz galveno saturu

Elektrotrauma

Atkarībā no elektriskās strāvas stipruma un kontakta ilguma ir iespējamas dažādas elektrotraumas. Tās var būta arī nāvējošas.

Attēls
Elektrotrauma
Izveidots: 18. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 25. jūlijs, 2023. gads

Strāvas trieciena rezultātā cietušais var piedzīvot krampjiem līdzīgu muskuļu saraušanos, sirdsdarbības un/vai elpošanas traucējumus samaņas zudumu. Elektriskās strāvas trieciens var būt arī letāls.

Iespējams izšķirt rīcību divu veidu elektrotraumu gadījumos - zemsprieguma un augstsprieguma ietekmē gūtas traumas.

Zemsprieguma ietekmē gūtas elektrotraumas

Zemsprieguma elektrotraumas iespējams gūt no dažādām elektroierīcēm, kas sastopamas ikvienā mājoklī. Kā rīkoties situācijā, ja kādam jāsniedz palīdzība pēc elektrotraumas gūšanas?

1. Nekavējoties atslēdz elektrību (atslēdz drošinātāju, atvieno iekārtu no strāvas). Ja elektrība nav atslēgta, cietušajam nedrīkst pieskarties.

2. Novērtē cietušā stāvokli. Ja cietušais nereaģē uz balsi un pieskārienu, zvani 112. Ja cietušais reaģē un dzīvībai bīstamas traumas nav gūtas, sazinies ar ģimenes ārstu.

3. Ja nepieciešams, jāuzsāk atdzīvināšanas pasākumi.

4. Ja elektriskās strāvas trieciens radījis apdeguma brūci, tā jāapstrādā ar brūču apstrādes līdzekli un/vai tai jāuzliek uzlikt tīrs pārsējs.

Augstsprieguma ietekmē gūtas elektrotraumas

Augstsprieguma triecienu var gūt no lielajiem elektrības balstiem (piemēram, ja notikusi infrastruktūras avārija un nokritis vads utml.) un saskaroties ar strāvu transformatoru punktos. Šāds trieciens var radīt tādas traumas, kas cilvēku padara par invalīdu, bet bieži tas ir letāls.

Augstsprieguma trieciena gadījumā nedrīkst tuvoties ne cietušajam, ne strāvas avotam. Nekavējoties jāzvana 112, par notikumu informējot un izsaucot Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu.

Saistītās apakštēmas