Pārlekt uz galveno saturu

Ja bērnam ir klepus: palīdzība mājas apstākļos

Klepus ir reflekss, kas darbojas kā aizsargmehānisms, lai atbrīvotu elpceļus no svešām daļiņām.

Attēls
klepus
Created: 31. oktobris, 2022. gads
Atjaunots: 20. jūnijs, 2024. gads

Visbiežāk klepu izraisa vīrusu infekcijas, un tas parasti ilgst 5–10 dienas, taču bērns pēc akūtas slimības var nedaudz klepot vēl 2 nedēļas. Vērojiet bērna vispārējo stāvokli un klepus mazināšanos vairāku dienu ietvarā. Viens no biežākajiem klepus iemesliem bērniem ir bronhīts. Bronhītu neārstē ar antibiotikām.

Lai mazinātu iespējas saslimt, atceries bieži vēdināt telpas un veikt mitro uzkopšanu, nepakļauj bērnu tabakas dūmiem, māci bērnu klepošanas laikā aizklāt muti ar roku, lietot papīra mutautiņus un bieži mazgāt rokas.

Dodoties pie ārsta klepus gadījumā, atceries, ka plaušu rentgens nav nepieciešams vienmēr  - to veic tikai īpašos gadījumos un par tā nepieciešamību lemj ārsts.

Nav jāuztraucas, ja gada laikā: - bērnam līdz 5 gadiem ir 5–8 klepus epizodes; - 5–12 gadu vecumā ir 3–5 klepus epizodes; - pēc 12 gadu vecuma ir 2 klepus epizodes; - tās nav ilgākas par 7–10 dienām.

Rekomendācijas ātrākai atlabšanai

  • Jāievēro mierīgs mājas režīms.
  • Jādzer pietiekami daudz šķidruma.
  • Nereti klepošanas iemesls ir iesnas – tad var palīdzēt aptiekās pieejamie līdzekļi iesnu mazināšanai.
  • Ja ir paaugstināta temperatūra un tā rada bērnam diskomfortu, lietojiet temperatūru  pazeminošus medikamentus bērna vecumam un svaram atbilstošā devā.

Kādos gadījumos jadodas uz slimnīcu?

  • Ir aizdomas, ka bērns aizrijies ar svešķermeni.
  • Vērojama izmainīta bērna aktivitāte – miegains, ilgstoši guļ, grūti pamodināms, nepaliek nomodā pēc pamošanās, ir uzbudināts, spalgi vai neparasti klusi raud.
  • Bērns smagi elpo, dara to ātrāk nekā parasti, pukst, sten.
  • Bērnam ir pelēcīgi bāla vai zilgana ādas krāsa, zilas lūpas.
  • Bērns sūdzas par sāpēm krūtīs. 

Noteikti sazinies ar ģimenes ārstu, ja bērnam vēl nav 3 mēneši. Ja tas nav iespējams, dodieties uz tuvāko neatliekamās palīdzības nodaļu. 

Ārstniecība un rehabilitācija

Tēma

Ko darīt, ja bērns saslimis?

Kā mājas apstākļos rīkoties, ja bērnam ir drudzis, klepus, sāp kakls, sāp auss, sākusies vemšana un/vai caureja vai ir aizcietējums?