Pārlekt uz galveno saturu

Bērnu slimnīcas raidieraksts Vesela pasaule - 3. epizode: Bērnu parasports

Latvijā dzīvo vairāk nekā seši tūkstoši bērnu ar kustību, dzirdes vai redzes traucējumiem. Liela daļa šo bērnu ikdienā apmeklē rehabilitācijas vai fizioterapijas nodarbības, tomēr vien nedaudzi iesaistās arī piemērotās sportiskās aktivitātēs.

Attēls
Raidieraksts vesela pasaule
Created: 19. augusts, 2024. gads
Atjaunots: 21. jūlijs, 2025. gads

Kas ir bērnu parasports un kādas ir iespējas ar to nodarboties Latvijā? Kā tas veicina bērnu fizisko un emocionālo veselību? Kā sporta aktivitātes palīdz bērniem ar invaliditāti rehabilitācijas procesā? Kāda pieredze ir vecākiem, kuru bērni nodarbojas ar parasportu?

Par šiem un citiem jautājumiem sarunājas biedrības “Bērnu un jauniešu Para sporta apvienība” prezidente Natālija Novikova, Bērnu slimnīcas Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Alisa Beikirhe un ratiņtenisa parasportistes mamma Karina Mosko. Sarunu vada bijusī parabobslejiste, satura veidotāja Annija Kļaviņa.

Šī saruna veltīta bērnu parasportam – pielāgotām sporta iespējām bērniem ar funkcionāliem traucējumiem - kāpēc parasports ir būtisks bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kā tas ietekmē viņu veselību un kāda ir ģimeņu pieredze.

Natālija Novikova, biedrības “Bērnu un jauniešu parasporta apvienība” prezidente, atklāj, ka Latvijā ir vairāk nekā seši tūkstoši bērnu ar invaliditāti, taču tikai neliela daļa no viņiem piedalās sportiskās aktivitātēs. Viņas vadītā organizācija strādā, lai šo situāciju mainītu, piedāvājot bērniem iespēju bez maksas apmeklēt treniņus dažādos sporta veidos, piemēram, galda tenisā un peldēšanā. Novikova uzsver, ka šīs nodarbības nav tikai fiziskas aktivitātes – tās ir arī ceļš uz lielāku pašapziņu, draudzībām un iekļaušanos sabiedrībā.

Alisa Beikirhe, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste, skaidro, ka parasports ir ne tikai papildinājums, bet bieži vien arī dabisks turpinājums bērna rehabilitācijas procesam. Sporta aktivitātes uzlabo bērnu motoriku, miega kvalitāti, mazina trauksmi un stiprina emocionālo veselību. Īpaši svarīga ir iespēja būt līdzās vienaudžiem un sajusties piederīgam, kas bērniem ar invaliditāti ikdienā ne vienmēr ir pašsaprotami.

Savukārt Karina Mosko, ratiņtenisa parasportistes mamma, raidierakstā dalās ar personīgo pieredzi. Viņa apraksta, kā sportošana ir pozitīvi ietekmējusi viņas meitas attīstību – gan fiziski, gan emocionāli. Sporta nodarbības meitai devušas ne tikai prieku un kustību brīvību, bet arī pārliecību par sevi un neatkarības sajūtu. Karina arī uzsver, cik nozīmīgs ir atbalsta tīkls – gan starp vecākiem, gan profesionāļiem, kuri palīdz virzīties uz priekšu.

Vairāk par iespējām nodarboties ar parasportu atradīsiet biedrības “Bērnu un jauniešu parasporta apvienība” Facebook lapā.

Sarunu klausies arī Spotify.

Ārstniecība un rehabilitācija

Tēma

Rehabilitācija

Rehabilitācijas programmas bērniem un pusaudžiem ar dažādiem funkcionēšanas ierobežojumiem, kas radušies iedzimtu vai iegūtu veselības stāvokļu rezultātā.

Bērnu slimnīcas raidieraksts Vesela pasaule

Raidieraksts lieliem un maziem, kurā piedalās Bērnu slimnīcas speciālisti un viesi. Katru mēnesi cita aktuāla veselības tēma, kas saistīta ar bērnu un pusaudžu veselību.