Pārlekt uz galveno saturu

Bērnu kardioloģijā biežāk lietotie medikamenti

Attēls
medikamenti bernam
Izveidots: 9. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 19. janvāris, 2023. gads

Angiotenzīnu konvertējošā enzīma inhibitori (AKE-I jeb ACE-I, jeb “prili”)

Plaši pielietota medikamentu grupa bērnu kardioloģijā, pazemina asinsspiedienu, mazina sirds remodelāciju (rētu rašanos sirdī), mazina olbaltumu izdalīšanos nierēs (proteīnūriju).

Pielietojums:

 • Arteriālās hipertensijas (paaugstināta asinsspiediena);
 • Sirds mazspējas ārstēšanai.

Piesardzība: nedrīkst lietot grūtniecības laikā, kā arī pie vienpusējas nieres artērijas stenozes, piesardzība nieru darbības traucējumu, elektrolītu disbalansa (asins sāļu līmeņa izmaiņu), abpusējas nieru artēriju stenozes vai smagas aortas koarktācijas gadījumā, kā arī jaundzimušo periodā.

Piemēri: enalaprils, kaptoprils, fosinoprils, ramiprils, perindoprils, lisinoprils.

Beta-blokatori

Plaši pielietota medikamentu grupa bērnu kardioloģijā, pazemina asinsspiedienu, mazina sirdsdarbības frekvenci, palēnina impulsu rašanos un pārvadi sirds elektriskajā sistēmā.

Pielietojums:

 • Arteriālā hipertensijas;
 • Hroniska sirds mazspējas;
 • Dažādu tahiaritmiju (nepareiza sirdsdarbība ar paātrinātu frekvenci) ārstēšanā.

Piesardzība: var izraisīt hipotensiju (pazeminātu asinsspiedienu), bradikardiju (palēninātu sirdsdarbību), atrioventrikulāru blokādi, glikozes (cukura) līmeņa samazināšanos, kālija līmeņa pieaugumu asinīs, elpceļu pretestības pieaugumu (piesardzība, piemēram, astmas pacientiem), svara pieaugumu, kā arī to lietošana jāatceļ akūtas sirds mazspējas gadījumā. Retāk vēro nogurumu un seksuālu disfunkciju. Beta blokatoru lietošana jāatceļ pakāpeniski. Bieži vien to lietošanas laikā rekomendē kontrolēt elektrokardigrammu. Piesardzīgi lietot kopā ar citiem medikamentiem, kas ietekmē sirds vadīšanas sistēmu.

Piemēri: propranolols, karvedilols, metoprolols, nadolols, bisoprolols, atenolols.

Diurētiķi jeb urīndzenošie līdzekļi

Plaši pielietota medikamentu grupa bērnu kardioloģijā. Atslogo sirds un asinsvadu sistēmu, pastiprināti caur nierēm izvadot šķidrumu, mazina šķidruma pārslodzi, mazina sirds mazspējas simptomus. Atkarībā no preparāta izvada pastiprināti nātriju, hloru, kāliju, vai visus.

Pielietojums:

 • Dažādu iemeslu izraisīta sirds mazspēja;
 • Plaušu tūska;
 • Hidrotorakss, hidroperikards vai ascīts (šķidruma krāšanās ap plaušām, ap sirdi vai vēderā);
 • Furosemīdam — hiperkaliēmija (paaugstināts kālija līmenis asinīs).

Nereti diurētiķus kombinē savā starpā.

Piesardzība: var izraisīt dehidratāciju (atūdeņošanos), hipotensiju (pazeminātu asinsspiedienu), elektrolītu (dažādu sāļu) līmeņa izmaiņas asinīs, akūtu nieru bojājumu, skābju-sārmu balansa traucējumus. Nereti to lietošanas laikā būs jākontrolē sāļu līmenis asinīs un nieru darbības rādītāji.

Piemēri: furosemīds, spironolaktons, hidrohlorotiazīds, torasemīds, eplerenons, acetazolamīds.

Kalcija kanālu blokatori

Medikamentu grupa, kas mazina asinsspiedienu vai mazina elektriskā impulsa pārvadi sirds vadīšanas sistēmā, mazina elektrisko impulsu rašanos sirdī.

Pielietojums:

 • Arteriālā hipertensija;
 • Tahiaritmijas (nepareiza sirdsdarbība ar ātru frekvenci).

Piesardzība: var izraisīt bradikardiju (palēninātu sirdsdarbību), AV blokādi, hipotensiju (pazeminātu asinsspiedienu), reiboni, sejas piesārtumu. Jālieto piesardzīgi kombinācijā ar citiem sirds ritmu ietekmējošiem medikamentiem.

Piemēri: amlodipīns, nifedipīns, nikardipīns, verapamils.

Aspirīns jeb acetilsalicilskābe

Medikaments, kas bloķē asins plātnīšu (trombocītu) darbību (agregāciju), tādejādi kavē trombu veidošanos.

Pielietojums:

 • Trombožu profilakse pēc stentu, slēdzējierīču un citu svešķermeņu ievietošanas sirdī vai asinsvados;
 • Sirds mazspējas gadījumā ar ļoti zemu sirds izsviedi;
 • Pēc Kawasaki slimības;
 • Pēc dažām sirds operācijām (piemēram, Fontan operācijas).

Lietošana var būt kursa veidā (piemēram, pēc stenta ievietošanas tipiski lieto 6 mēnešus), vai ilgtoša, pat mūžilga (piemēram, pēc Fontan operācijas). Dažkārt nepieciešams kombinēt ar antikoagulantiem (asins recēšanu kavējošiem līdzekļiem).

Piesardzība: kairina kuņģa-zarnu traktu (čūlas attīstības risks), tādēļ lietot pēc ēšanas, reizēm papildus jālieto kuņģa skābi mazinoši preparāti. Palielinās asiņošanas risks, tādēļ piesardzīgi lietot pacientiem ar trombocītu skaitu vai funkciju ietekmējošām saslimšanām. Vīrusu saslimšanas laikā palielina Reye sindroma iespēju, tādēļ pacientiem, kas lieto aspirīnu ilgstoši rekomendē vakcinēties pret sezonālo gripu, vējbakām.

Digoksīns

Medikaments, kas pastiprina sirds saraušanās stiprumu, palēnina vadīšanu pa sirds elektrisko sistēmu.

Pielietojums:

 • Dažkārt pievieno sirds mazspējas terapijā;
 • Dažādu tahiaritmiju (nepareizu sirds ritmu ar ātru sirdsdarbību) ārstēšanā, taču parasti tas nav pirmās izvēles preparāts;
 • Pielieto bērniem ar hipoplastiskas kreisās sirds sindromu starp pirmo un otro operāciju etapu.

Piesardzība: jākontrolē medikamenta līmenis asinīs, jo salīdzinoši viegli sasniegt toksiskas darbības līmeni. Var izraisīt bradikardiju (palēninātu sirdsdarbības ātrumu), hiperkaliēmiju (palielinātu kālija līmeni asinīs), sirds ritma traucējumus, sliktu dūšu un vemšanu, redzes traucējumu, neiroloģiskus un psihiskus traucējumus. Lietošanas laikā jāmonitorē arī elektrokardiogramma.

Prostaglandīns E1

Medikaments, ko izmanto arteriālā vada atvēršanai un/vai, lai noturētu to atvērtu jaundzimušajiem (reti, bet reizēm, maziem zīdaiņiem), kam ir aizdomas par vai apstiprināta arteriālā vada atkarīga sirdskaite (piemēram, kritiska aortas koarktācija, maģistrālo asinsvadu transpozīcija, hipoplastiskas kreisās sirds sindroms). Medikamentu lieto nepārtrauktā ievades veidā vēnā līdz operācijai vai procedūrai, kas nodrošina noturīgu risinājumu sirdskaitei. Ja medikamentu pārtrauc, tā efekts ātri beidzas, un bērnam ar arteriālā vada atkarīgu sirdskaiti ir risks aiziet bojā.

Pielietojums:

 • arteriālā vada atkarīgās sirdskaites līdz operācijai vai procedūrai, kas nodrošina noturīgāku risinājumu asins plūsmas problēmām.

Piesardzība: jālieto mazākā efektīvā deva. Var izraisīt apnojas epizodes (elpošanas apstāšanās), temperatūras pacelšanos, izsitumus, hipotensiju (samazinātu asinsspiedienu), tahikardiju (paātrināta sirdsdarbība), nekrotizējošu enterokolītu.

Sildenafils

Medikaments, kuru izmanto plaušu asinsspiediena mazināšanai.

Pielietojums:

 • pulmonālās hipertensijas (paaugstināta plaušu asinsspiediena) ārstēšanai.

Piesardzība: nedrīkst lietot postkapilāras pulmonālās hipertensijas pacientiem, var izraisīt galvassāpes, sejas piesarkšanu, dispepsiju, redzes traucējumus, deguna asiņošanas.

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Kardioloģija

Kardioloģija ir medicīnas nozare, kas nodarbojas ar sirds un asinsvadu sistēmas slimību pētniecību, diagnostiku, ārstēšanu, profilaksi un rehabilitāciju.