Pārlekt uz galveno saturu

Vakcinācija pret gripu

Vakcinēties pret gripu ieteicams vēlā rudenī, pirms gripas sezonas sākuma, kas Latvijā parasti ilgst no janvāra (dažkārt – decembra) un turpinās līdz pat aprīlim, bet to droši un jēgpilni var darīt arī laikā, kad gripas vīruss jau izplatās sabiedrībā.

Attēls
Vakcinācija
Izveidots: 26. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 27. oktobris, 2022. gads

Vakcīnas pret gripu ir efektīvas un drošas. Tāpat kā visu citu reģistrēto vakcīnu kvalitāti un drošību kontrolē Eiropas Komisijas noteikti kritēriji. Pretgripas vakcīnu var droši saņemt reizē ar jebkuru citu vakcīnu (vai citā dienā pirms vai pēc citas vakcīnas saņemšanas). Biežākās reakcijas pēc vakcinācijas pret gripu ir vieglas (lokāla reakcija vakcīnas veikšanas vietā, īslaicīgs drudzis, nespēks, muskuļu sāpes) un ilgst 1-2 dienas.

Gripas vakcīnas antivielas dzīvo un spēj aizsargāt cilvēku apmēram 20-24 nedēļas, pēc tam to daudzums būtiski samazinās. Gripas vīrusu aktivitāte bieži vien ievelkas līdz pat aprīlim un maijam, tādēļ ir svarīgi, lai līdz sezonas beigām antivielu būtu pietiekami daudz. Pilnībā paļauties uz vakcīnas aizsardzību varam no 14 līdz 28-30 dienas pēc tās, tādēļ, ja vakcinējamies oktobrī-novembrī, tad decembrī, sagaidot pirmos sezonas gripas vīrusus, būsim aizsargāti.

Gripas profilaksei mūsdienās izmanto galvenokārt kvadrivalentās jeb 4 tipu gripas vakcīnas. Tās veicina antivielu veidošanos pret diviem dominējošiem A gripas vīrusa veidiem un abiem B gripas veidiem (Victoria un Yamagata).

Lai gan vakcinēties pret gripu ieteicams vēlā rudenī, pirms gripas sezonas sākuma, kas Latvijā parasti ilgst no janvāra (dažkārt – decembra) un turpinās līdz pat aprīlim, to droši un jēgpilni var darīt arī laikā, kad gripas vīruss jau izplatās sabiedrībā.

Ja bērns vecumā līdz 9 gadiem nekad iepriekš vēl nav saņēmis vakcīnu pret gripu un ar gripu iepriekš nav slimojis, uzsākot vakcināciju, būs nepieciešamas divas vakcīnas devas, savukārt cilvēkiem, kuri iepriekš kādreiz saņēmuši vakcīnu pret gripu, atkārtoti vakcinējoties, aizsardzība izveidojas 14 dienu laikā pēc saņemtās potes.

Ja  cilvēks pret gripu iepriekš nekad nav vakcinējies, imunitāte izveidosies mēneša laikā. Ikgadēja vakcinācija pret gripu ļoti būtiska ir:

  • bērniem vecumā no 6 mēnešiem,
  • grūtniecēm jebkurā grūtniecības nedēļā,
  • gados vecākiem cilvēkiem pēc 60 gadu vecuma,
  • cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām,
  • veselības aprūpes darbiniekiem.

Rūpējoties par bērnu veselību kopumā, bet, jo īpaši par Bērnu slimnīcas speciālistu aprūpē esošajiem bērniņiem ar kādām hroniskām saslimšanām, aicinām vakcinēties arī stacionārā esošos pacientus. Vakcinācija laikā, kad kāda iemesla dēļ ārstējaties slimnīcā, ir droša un atbalstāma.

Atgādinām, ka valsts kompensē gripas vakcinācijas izmaksas 100 % apmērā bērniem vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem, visiem bērniem ar hroniskām saslimšanām un grūtniecēm, kā arī iedzīvotājiem vecumā no 65 gadiem un pacientiem ar hroniskām saslimšanām.

Gripas vakcīna un grūtniecība

Gripas vakcinācija grūtniecēm ir īpaši svarīga! Bērni un grūtnieces ir augstākas saslimstības un komplikāciju riska grupā, kam gan Latvija, gan citas valstis kompensē gripas vakcīnu 100 % apmērā. Grūtniecības laikā hormonālo izmaiņu, asinsrites slodzes un imūnās sistēmas atbildes dēļ gripai parasti ir smagāka norise, kā arī augstāks komplikāciju (pneimonijas, asiņošanas u.tml.) risks. Tas caur asinsriti tiešā veidā ietekmē arī bērnu, kurš var piedzimt priekšlaikus, bet sliktākajā gadījumā gan viņu, gan māti varam pat zaudēt.

Kad māmiņas organismā pēc vakcīnas saņemšanas veidojas antivielas, tās caur placentu saņem arī bērns. Tas ne vienmēr pilnā apmērā notiek ar antivielām jeb imunitāti, ko māte ieguvusi, vakcinējoties pirms grūtniecības sākuma. Taču grūtniecības laikā aktīvā transportā saņemtās antivielas spēj pasargāt bērnu no gripas pirmos sešus mēnešus pēc piedzimšanas.

Vakcinēties pret gripu var jau no pirmā grūtniecības trimestra – tas neradīs draudus ne auglim, ne mātei, tieši otrādi – pasargās gan grūtnieci, gan augli un vēlāk jaundzimušo bērniņu līdz pat 6 mēnešu vecumam un pašu jauno māmiņu!

Vakcinācija pret gripu grūtniecēm:

  • samazina priekšlaicīgu dzemdību un samazināta dzimšanas svara bērnam mazam dzimšanas svaram bērnam piedzimstot;
  • nodrošina jaundzimušo ar pasīvu imunitāti dzīves pirmajos mēnešos;
  • ievērojami samazina drudzi, elpceļu saslimšanas un apstiprinātu gripu bērniem, kuri dzimuši vakcinētām mammām;
  • uz pusi samazina apstiprinātas gripas risku grūtniecēm;
  • nodrošina 60-70 % mazāku risku priekšlaicīgām dzemdībām  gripas infekcijas dēļ.

Saistītās diagnozes

Saistītās apakštēmas

Vakcīnas

Vakcinācija ir droša metode, kas radīta, lai pasargātu pieaugušos un bērnus, jo īpaši zīdaiņus, no saslimšanas ar dzīvībai un veselībai bīstamām infekcijas slimībām.