Pārlekt uz galveno saturu

Inhalācijas un inhalatoru veidi

Inhalācijas ir medikamentu ieelpošana jeb inhalācija ārstnieciskos nolūkos. Šo metodi ārsts var nozīmēt dažādu elpceļu slimību gadījumā, lai medikaments uzreiz nonāktu mērķa orgānā – plaušās.

Attēls
astma bernam
Izveidots: 18. janvāris, 2024. gads
Atjaunots: 23. janvāris, 2024. gads

Kāpēc to izmanto

Medikamentu inhalēšana ir plaši izmantota metode dažādu elpceļu slimību ārstēšanai. Visbiežāk inhalācijas pacientiem tiek izrakstītas, ja konkrētās slimības ārstēšanai ir pieejami medikamenti inhalatoru formā, kas nodrošina vajadzīgā efekta sasniegšanu ar daudz mazāku medikamentu devu, kāda būtu nepieciešama, ja medikamentu lieto iekšķīgi. Ārsts var ieteikt inhalācijas bērniem ar šādām diagnozēm:

  •     astma;
  •     bronhīts ar sēkšanu;
  •     bronhiolīts;
  •     laringīts;
  •     cistiskā fibroze;
  •     u.c.

Inhalatoru veidi

Speciālista konsultācijas laikā tiek piemeklēts pareizais inhalējamā medikamenta veids, kas atkarīgs no diagnozes, bērna vecuma un veselības stāvokļa. Inhalējamais medikaments ir uzņemams ar inhalācijas ierīci – inhalatoru. Pareizi izvēlēts inhalators palīdzēs uzlabot bērna veselības stāvokli.

Katram inhalatora veidam ir sava lietošanas specifika, tāpēc ir ļoti būtiski, ka ārsts pārliecinās, ka pacients (kopā ar vecākiem)  ir pareizi sapratis izrakstītā inhalatora pareizas lietošanas principus.

Dozētais aerosols inhalācijām (MDI) ar krājtelpu

Attēls
Dozētais aerosols inhalācijām ar krājtelpu

Dozētais aerosols inhalācijām tiek lietots kopā ar krājtelpu. Spiediens ar kādu inhalācijas ierīce izdala medikamentu ir spēcīgs, tāpēc nepieciešama krājtelpa, kas vienmērīgi izkliedē aerosolu, un nodrošina, ka medikaments nokļūst elpceļos nevis paliktu mutes dobumā. Krājtelpa vairākkārt palielina zāļu daudzumu, kas nonāk plaušās un tā rezultātā uzlabojas terapeitiskā iedarbība.

Kā lietot dozēto aerosolu inhalācijām?

Bērniem, kuri neprot aizturēt elpu lieto krājtelpu ar masku

Attēls
Dozētais aerosols inhalācijām ar krājtelpu un masku
  1. Inhalatoram jānoņem vāciņš. Inhalators jāsakrata.
  2. Inhalators jāievieto krājtelpas atverē, Vertikāli, lai aersolu varēstu nospiest no augšas;
  3. Krājtelpas maska blīvi jāpiespiež pie bērna sejas, lai tiktu nosegts degums un mute
  4. Viegli jāpaceļ zods. Jānospiež inhalators, lai izdalītos medikaments. Caur krājtelpas iemutni jāveic 5-6 mierīgas ieelpas
  5. Ja nepieciešama otra medikamenta deva, jāveic atkārtota inhalācija pēc 30 sekundēm; pēc inhalācijas jāizskalo mute ar tīru ūdeni un jānomazgā bērna seja
  6. Rūpīgi jāskaita izlietotās dozētā aerosola inhalatora devas!
Video file

Bērniem vecākiem par 5 gadiem, lieto krājtelpu ar iemuti

  1. Inhalatoram jānoņem vāciņš. Inhalators jāsakrata.
  2. Inhalators jāievieto krājtelpas atverē, Vertikāli, lai aersolu varēstu nospiest no augšas;
  3. Krājtelpas iemutis jāievieto mutē. Lūpas cieši apņem iemuti.
  4. Viegli jāpaceļ zods. Jānospiež inhalators, lai izdalītos medikaments. Caur krājtelpas iemutnijāveic dziļa un lēna ieelpa , uz 10 sekundēm  jāaiztur elpa.
  5. Pēc inhalācijas krājtelpas iemutni izņem  no mutes un jāveic mierīga izelpa. Ja nepieciešama otra medikamenta deva, jāveic atkārtota inhalācijapēc 30 sekundēm;
  6. pēc inhalācijas āizskalo mute ar tīru ūdeni vai jāitīra zobi;
  7. Rūpīgi jāskaita izlietotās dozētā aerosola inhalatora devas!
Video file

Ņem vērā!

Ja inhalācija tiek veikta pirmo reizi vai nav veikta ilgāku laiku, pirmais pūtiens tiek veikts ārpus krājtelpas.

Krājtelpas tīrīšana

Mazgāt vienu reizi nedēļā ar siltu, vāju mazgāšanas līdzekli saturošu šķīdumu. Pēc tam krājtelpu skalot tekošā ūdenī un nožāvēt. Nedrīkst slaucīt, spodrināt krājtelpu ar dvieli, jo tā veicina statiskās elektrības rašanos, kas nosaka  medikamentu pastiprinātu nosēšanos uz  tās sieniņām.

Nebulaizers jeb miglotājs

Nebulaizers ir ar strāvu darbināms inhalators, kas ar kompresoru sistēmas smidzinātāju šķidru medikamentu pārvērš smalkā aerosolā, kura daļiņas ieelpojot nonāk līdz pat dziļajiem elpceļiem.

Attēls
Nebulaizers

Caur  nebulaizeru lieto, piemēram, Sol. Ventolini (Salbutamolum), Sol. Pulmicorti (Budesonidum), Sol. Adrenalini (Epinephrinum), Inhalējamos antibakteriālos līdzekļus.

Nebulaizeri jeb miglotāji- vizuāli var atšķirties, bet tie visi sastāv no kompresoru sistēmas smidzinātāja, gaisa vada un speciālas tvertenes, kurā ielej nepieciešamo medikamentu. Tam piestiprina iemuti vai mazākiem bērniem – masku.

NB! Rūpīgi jāievēro ārsta nozīmētās medikamentu devas, lietošanas secība, sagatavojot inhalāciju šķīdumu jāievēro higiēnas prasības.

Attēls
Nebulaizers ar masku

 

Kā lieto nebulaizeru / miglotāju ?

  • Bērnam jāparāda ierīce, jāpastāsta kā tiks veikt inhalācija, jāļauj ierīce aptaustīt;
  • Ierīce jāsagatavo atbilstoši ražotāja instrukcijā norādītajam;
  • Jāsagatavo medikaments inhalācijai , kopā ar sterilu atšķaidītāju (parasti fizioloģiskais šķīdums jeb Na Cl 09%),  ārsta norādītajā daudzumā jāielej inhalatora tvertnē;
  • Ja inhalāciju veiksiet caur iemuti, tas jāliek mutē;
  • Ja inhalāciju veiksiet caur masku, tai jābūt cieši piespiestai pie sejas. Tikai viena centimetra attālums jau samazina zāļu efektivitāti par 50%!
  • Maska un medikamentu tvertne jātur vertikāli;
  • Veiciet lēnas, dziļas ieelpas;
  • Veiciet inhalācijas, līdz tvertne ir tukša.
  • Pēc inhalācijām ir jāizskalo mute ar tīru ūdeni, ja tika lietota sejas maska, jānomazgā seja;
  • Inhalators un tā piederumi rūpīgi jākopj atbilstoši instrukcijā norādītajam.
Video file

Ņem vērā!

Nebulaizers darbojoties var radīt troksni, kas var satraukt mazāku bērnu. Pirmajā reizē var ieslēgt nebulaizeru un inhalāciju neveikt, lai palīdzētu bērnam pierast pie ierīces radītās skaņas.

Pulverinhalatori (DPI)

Pulverinhalatori ir inhalāciju ierīces ,kuras satur medikamentu smalka pulvera veidā. TO iedarbina cilvēks ar savu ieelpu. Šiem inhalatoriem ir vairāki veidi – turbuhalers, “easyhaler” disks, “Ellipta” ierīce un pārējās. Katrai no tiem var atšķirties ieelpošanas tehnika, tāpēc rūpīgi jāiepazīstas ar lietošanas instrukciju, īpaši, ja iepriekš esat lietojis vienu inhalāciju ierīci, bet aptiekā jums ir izsniegta cita. Dažādas inhalāciju ierīces var saturēt vienu un to pašu medikamentu.

Kā veikt inhalāciju ar turbuhaleru?

Video file

Kā lietot “Easyhaler”?

Video file

Kā lietot diska inhalatoru?

Video file

Kā lietot “Ellipta” ierīci?

Video file

Kā lietot “Forspiro” ierīci?

Video file

 

Kādi ir riski

Ārstam jāpārliecinās, ka pacients (kopā ar vecākiem) patiešām apgūst pareizu  izrakstītā inhalatora lietošanu. Nepareiza inhalāciju ierīces lietošana un kopšana var traucēt pilnvērtīgi uzņemt inhalējamo medikamentu, tādejādi arī var neizdoties sasniegt labu ārstēšanas iznākumu. Tāpēc ir būtiski ievērot norādes pacientam nozīmētā inhalatora lietošanai. 

Biežāk pieļautās kļūdas ir, piemēram:

  • Aerosols pirms lietošanas netiek sakratīts;
  • Netiek veikts pūtiens pirms pirmās lietošanas;
  • Netiek pamanīts, ka inhalators ir tukšs;
  • Netiek veikta pilnīga izelpa pirms inhalācijas;
  • Kavēšanās, veicot ieelpu;
  • Nepareizs ieelpas ātrums (pārāk ātra vai pārāk lēna ieelpa);
  • Netiek aizturēta elpa pēc inhalācvijas;
  • Inhalators un krājtelpa netiek pareizi kopti;
  • Ierīce tiek nepareizi turēta lietošanas laikā;
  • Nepareiza ierīces uzglabāšana.

Par to, ka inhalators varētu tikt lietots nepareizi, var liecināt ārstēšanas efekta neesamība –kaut arī tiek lietots medikaments inhalācijas veidā, bērns turpina klepot, nemazinās sēkšana, aizdusa, nenotiek bērna vispārējā veselības stāvokļa uzlabošanās kopumā nav novērojams, ka inhalācijas veicinātu veselības stāvokļa uzlabošanos.

 

Informatīvie materiāli

Saistīto simptomu saraksts

Tēma

Alerģijas

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.